بحران کنونی تا زمانی که به یک توافق برسیم ادامه دارد

مجمع گفت‌ و گوی تهران,یوسف بن‌علوی ,وزیر امور خارجه عمان

وزیر امور خارجه عمان در کنفرانس مجمع گفت‌وگوی تهران گفت: ما با بحران بزرگی روبرو هستیم و این بحران تا زمانی که ما به یک توافق برسیم ادامه خواهد یافت.به گزارش خبرنگار ایلنا، یوسف بن‌علوی وزیر امور خارجه سلطان‌نشین عمان در افتتاحیه کنفرانس «مجمع گفت‌وگوی تهران» با بیان اینکه ابتدا به برادر عزیزم وزیر محمدجواد ظریف  به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی تسلیت عرض می‌کنم،‌ گفت: ما اکنون در مصیبت بزرگی هستیم که همه را تحت تاثیر قرار داده است؛ سردار سلیمانی خدمات زیادی داشت و از خداوند می‌خواهیم او را گرامی بدارد و همچنین همه شهدا را رحمت کند.

وی افزود: خوشحال هستم که در این تلاش مشترک «مجمع گفت‌و‌گوی تهران» به منظور تحقق امنیت و صلح در منطقه  شرکت می‌کنم و مطمئن هستم ایران در راستای امنیت گام برمی‌دارد و دائما این تلاش‌ها را انجام داده و ما در پادشاهی عمان با این کشور شریک هستیم. این همکاری تاکنون مهمترین اقدامات را محقق کرده است.

بن‌علوی گفت: بنابراین این تلاشی است که تحقق پیدا کرده و اگر حکمت رهبر ایران نبود محقق نمی‌شد و ما معتقد هستیم که این تلاش و این حکمت همچنان ادامه دارد. آنچه ما با آن روبرو هستیم در آینده با حکمت و درایت رهبری ایران محقق خواهد شد.

وی اظهار داشت: در تماس که آمریکایی‌ها دائما با ما دارند و به دنبال کاهش تنش هستند همه ما دوشادوش تلاش خواهیم کرد که به این منطقه برای برپایی ثبات حقیقی کمک کنیم.

زیر امور خارجه عمان در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توانیم صلح را در منطقه مستقر کنیم، گفت: این یکی از مهمترین سوالات است و سوالی است که ما امروز برای یافتن پاسخ آن دور هم جمع شدیم.

وی با بیان اینکه شکی نیست که واقعیت آشکار این است که ما باید از امکاناتی که داریم برای آشنایی با مشکلاتمان استفاده کنیم، مشکلات ما در کشورهایمان نگران‌کننده است، افزود: پس اول باید مشکلات را بشناسیم و ما این مشکلات و دلایل آن را درک می‌کنیم که ناشی از اتفاقات یک قرن گذشته و بعد از جنگ جهانی دوم است و سخت ترین مشکل ما مردم فلسطین هستند.

وی ادامه داد: اسرائیل با مصوبه سازمان ملل تشکیل شده و ما امروز یادآور می‌شویم که تشکیل کشور فلسطین یک ضرورت اساسی است که در غیر اینصورت مشکلات ما ناشی از تروریسم انجام نخواهد پذیرفت. ما همه در این منطقه هستیم و مشخص است که چه کسی می‌تواند خودش را حفظ کند یا نکند.  آمریکا و کشورهای دیگر غربی با توجه به منافع ما حضور دارند و همه ما می‌دانیم که وجود غرب در منطقه ما به سال‌ها پیش برمی‌گردد و دلیل آن هم استعمار بوده که دیگر پایان پذیرفته است اما آنها همچنان به دلیل منافعی که در آب‌های منطقه ما وجود دارد حضور دارند. بنابراین ما با بحران بزرگی روبرو هستیم و این بحران تا زمانی که ما به یک توافق برسیم ادامه خواهد یافت.
کد N2315357