واکنش آموزش و پرورش به دایر بودن مدارس غیردولتی در روزهای تعطیلی آلودگی هوا

آلودگی هوا,آلودگی هوای تهران,آموزش و پرورش

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی گفت: مدارس غیردولتی و مؤسسات علمی آزاد مانند مدارس دولتی به دلیل آلودگی هوا تعطیل هستند و اگر دایر باشند، تخلف کرده‌اند.

فارس: مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که به رغم اعلام تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا اما برخی مدارس غیردولتی دایر هستند، اظهار کرد: به هیچ عنوان حق ندارند دایر باشند.


وی با بیان اینکه سال گذشته یک مورد داشتیم که مؤسس را توبیخ کرده و مدیر لغو ابلاغ شد، گفت: امسال هیچ گزارشی نداشتیم.


زینی‌وند تصریح کرد: اگر یک گزارش داشتید که در طول ایامی که به دلیل حوادث غیرمترقبه، مدارس دولتی تعطیل هستند، یک مدرسه غیردولتی دایر است، اعلام کنید تا پیگیری کنیم.


وی در خصوص آموزشگاه‌های آزاد علمی و زبان که در روزهای تعطیلی به دلیل آلودگی هوا دایر هستند، اظهار کرد: این موضوع را پیگیری می‌کنیم و این مؤسسات نیز باید قانون را رعایت کنند.


کارگروه آلودگی هوا به دلیل انباشت آلاینده‌ها و حفظ سلامتی دانش‌آموزان به تعطیلی تمام مدارس شهر تهران و جنوب شرق استان تهران در روزهای شنبه ۳۰ آذر و یکشنبه اول دی ماه، رأی داده است اما خبرگزاری تسنیم گزارش کرد که در تماس‌هایی با با این خبرگزاری، از مدارسی خبر می‌رسد که تصمیمات کارگروه آلودگی هوا را دور زده و خود را در جایگاه تصمیم‌گیری دانسته و دانش‌آموزان را ملزم به حضو در مدارس می‌کنند.


قاجاری پدر یکی از دانش‌آموزان که فرزندش در دبیرستان غیردولتی منطقه یک پایتخت تحصیل می‌کند، گفت: هفته گذشته که شاهد تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا بودیم، ۲ مدرسه غیردولتی منطقه یک شهر تهران در پیامکی به خانواده‌ها اعلام کردند که مدارس دایر است و تمام دانش‌آموزان باید در کلاس‌های درس حاضر شوند!


وی افزود: با توجه به تعطیلات روزهای شنبه و یکشنبه این هفته، مجددا مدیران این مدرسه اعلام کرده‌اند که تعطیلی در کار نیست و دانش‌آموزان باید در کلاس‌های درس حاضر شوند. همچنین کلاس‌های فوق‌برنامه در ساعات بعدازظهر نیز برگزار می‌شود.


قاجاری یادآور شد: حدود ۹ نفر از دانش‌آموزان طبق تصمیم کارگروه آلودگی هوا در کلاس درس حضور نیافتند، اما مدرسه تماس گرفت و اعلام کرد که چرا نیامده‌اید و باید حضور داشته باشید.


وی توضیح داد: دلیل الزام دانش‌آموزان به حضور در مدرسه عقب‌ ماندن آنها از مباحث درسی و نزدیک بودن ایام امتحانات عنوان می‌شود.


این ولی دانش‌آموز این پرسش را مطرح کرد که مگر تصمیمات کمیته اضطرار آلودگی هوا درباره تعطیلی مختص تمام مدارس نیست؟! چگونه برخی مدارس غیردولتی به راحتی آن را نقض می‌کنند؟
کد N2305987