دوای درد استقلال فتح‌الله زاده نیست؛ استقلال نیروی تازه نفس می‌خواهد

استعفای مدیرعامل استقلال, استعفای فتحی, فتحی, استقلال, فتح الله زاده

فوتبال ایران برای پروژه نجات به مدیران تازه با دیدگاه‌های سازنده نیاز دارد و زمان ادامه همان راهی که فتح‌الله‌زاده و عابدینی از نشانه‌های ماندگارش بودند، دیگر گذشته است.به گزارش ایلنا، باشگاه استقلال فقط در روزهایی که با آندره‌آ استراماچونی دچار مسأله مالی شد، گرفتار بحران مدیریت نبود. داستان بحران مدیریت پیچیده‌تر و قدیمی‌تر از این حرف‌هاست.

باشگاه استقلال هرگز نتوانست با استراماچونی روابط حرفه‌ای و منظم داشته باشد. امیرحسین فتحی در تنظیم رابطه‌اش با استراماچونی ناکام بود و حتی استراماچونی در آخرین استوری خود فقط از بحران مالی اخیر گله نکرده و به ۵ ماه بحرانی اشاره کرده و دروغ‌هایی که پی‌درپی می‌شنید.

اما نتیجه واقعی مجادله‌های اخیر در باشگاه استقلال این است که استراماچونی رفته و جانشین امیرحسین فتحی نیز احتمالاً علی فتح‌الله‌زاده خواهد بود؛ با وضعیتی نامعلوم روی نیمکت.

فوتبال ایران برای پروژه نجات به مدیران تازه با دیدگاه‌های سازنده نیاز دارد. زمان ادامه همان راهی که فتح‌الله‌زاده و عابدینی از نشانه‌های ماندگارش بودند، دیگر گذشته است. آثار ورود چهره‌هایی مثل رویانیان، هدایتی و خلیل‌زاده هم که دیگر توضیحی لازم ندارد. دیگر چه اتفاقی باید رخ بدهد تا چهره مدیریت در فوتبال ایران عوض شود؟

با فتح‌الله‌زاده دوباره یاد کمپ ناصر حجازی زنده می‌شود که آخرش معلوم نشد آن کمپ متعلق به استقلال است یا خیر. آخرش حتی معلوم نشد که چرا محصول آن همه هزینه در کمپ حجازی، حتی یک زمین تمرین مناسب هم نشد. با علی فتح‌الله‌زاده دوباره یاد روزهایی می‌افتیم که مدیرعامل می‌خواست اتومبیل شخصی‌اش را بفروشد و طلب بازیکنان را بپردازد. آیا همان حرف‌ها و همان روش‌ها، همان حکایت‌های دوران مدیریت فتح‌الله‌زاده باید تکرار شود؟

باشگاه استقلال چوب سوءمدیریت را خورده و مربی‌اش را از دست داده. برای نجات از این وضعیت اما چه تصمیمی باید گرفت؟ انتخاب مدیر جدید به سبک بازگشت به عقب؟ آیا در ورزش ایران نسل تازه‌ای از مدیران پیدا نمی‌شوند که بتوانند یک باشگاه را از ناآگاهی‌های خانمانسوز نجات دهند؟

یکی از بحران‌های بزرگ باشگاه‌های ایرانی ناآگاهی در روابط بین‌الملل و امور قراردادهاست. مدیرانی که باشگاه‌ها را اداره می‌کنند، اغلب نه در عرصه ورزش روابط حرفه‌ای و بین‌المللی را تجربه کرده‌اند و نه در قرارداد‌ها تجربه‌ای دارند. آنها قوانین و عرف بین‌المللی ورزش را نمی‌شناسند. در این زمینه باشگاه‌ها مشاوران حرفه‌ای هم ندارند‌. محصولات ناآگاهی آنها نیز روشن است؛ قراردادهای بی‌حساب و کتاب با بازیکنان و مربیان خارجی که تعداد شکایت‌های بین‌المللی را نگران‌کننده کرده است.

علی فتح‌الله‌زاده همین چند شب پیش در برنامه تلویزیونی شبکه دوم تلویزیون نشست و گفت که پول استراماچونی آماده است و او باید حساب بانکی جدیدش را افتتاح کند تا دستمزدش به آن حساب واریز شود. فتح‌الله‌زاده هنوز مدیرعامل استقلال نشده اما ارائه اطلاعات غلط و بیراه او شروع شده است. این اولین اظهارنظر او درباره بحران باشگاه استقلال است، حرف‌هایی که هیچ منبع دقیق و قابل تأییدی ندارند و از جمله حرف‌های بی‌حساب و کتاب این روزهاست. مدیران در فوتبال ایران عادت کرده‌اند بر اساس اطلاعات غلط اظهارنظر کنند و همیشه توجیهی برای حرف‌های غلط پیدا می‌کنند.

در باشگاه استقلال قرار نیست اتفاق تازه‌ای رخ دهد، فقط قرار است از روش‌های فتحی به روش‌های فتح‌الله‌زاده برسیم، با حرف‌هایی شبیه به هم. فتحی هم اگر هنوز مدیرعامل استقلال بود، احتمالاً مثل فتح‌الله‌زاده می‌گفت پول آماده است و استراماچونی باید یک حساب جدید افتتاح کند!
کد N2301671