رَندی نیومن، از ترانه‌سرایی تا آهنگسازیِ فیلم در هالیوود

رندی نیومن, نشست پژوهشی موسیقی فیلم رندی نیومن

نشست پژوهشی موسیقی فیلم رندی نیومن، با حضور نصرالله داوودی آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل ۲۸ آذرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.به گزارش ایلنا، نصرالله داوودی به بررسی زندگی و آثار «رَندی نیومن» آهنگساز، خواننده، ترانه سرا، پیانیست، گیتاریست و رهبر ارکستر و همچنین یکی از پرافتخارترین آهنگسازان حال حاضر هالیوود خواهد پرداخت. گفتنی است که این جلسه سومین نشست از مجموعه نشست‎های متوالی است که به خدمات خانواده نیومن در تاریخ هالیوود می‎پردازد.

رَندال استوارت نیومن (معروف به رندی نیومن)، در ۲۸ نوامبر ۱۹۴۳ در لس آنجلس چشم به جهان گشود. گرچه پدرش یک پزشک متخصص داخلی بود و اهل موسیقی نبود ولی سه عموی بزرگتر او یعنی آلفرد، امیل و لیونل نیومن از بزرگترین آهنگسازان تاریخ هالیوود بودند. وی از کودکی به فراگیری پیانو پرداخت و از هفده سالگی عملاً به ترانه سرایی، خواندن و نواختن پیانو روی صحنه پرداخت. برای تحصیلات موسیقی به دانشگاه کالیفرنیا رفت.

رندی نیومن در سال ۱۹۶۲ با ساختن موسیقی برای سریال تلوزیونی عشق‎های بسیار دابی گیلز عملاً به عرصه آهنگسازی برای فیلم راه یافت. در دهه شصت فعالیت ساخت موسیقی فیلم او بیشتر معطوف به سریال‎های تلوزیونی همچون گمشده در فضا، خانة پِیتُن، سفر به قعر دریا و دفاع از جود بود. البته فعالیت ساخت موسیقی فیلم واقعی او از سال ۱۹۷۱ و با فیلم بوقلمون سرد آغاز شد. سپس به دلیل اجرای کنسرت‎های فراوان پاپ و راک از موسیقی فیلم دور ماند تا اینکه در سال ۱۹۸۱ با موسقی فیلم موسیقی ضربی همزمان نامزد دو اسکار شد و همین باعث شد جدی‌تر به موسیقی فیلم بپردازد.

سبک آهنگسازی ارکسترال او بیشتر به آهنگسازان بزرگ هالیوود چون المر برنشتاین و موریس ژار شباهت دارد. و تاکنون نامزد بیست جایزه اسکار و برنده دو اسکار هفت جایزه گرَمی، دو جایزه اِمی شده است و همچنین ده‎ها جوایز بین المللی دیگر را نیز در کارنامه خود دارد. رندی نیومن را به عنوان یک آهنگساز ارکسترال هالیوودی جداً میتوان میراثدار خوبی برای نسل اول آهنگسازان نیومن در دوران طلایی هالیوود دانست.

از مهم‎ترین آثار وی میتوان به موسیقی ضربی، بیداری، طبیعی، کله چرمی‎ها، ملاقات با خانواده فوکر، ملاقات با والدین، بوقلمون سرد، فلفل، پدر و مادری، تکرو، مایکل، ماجرای یک ازدواج و همچنین انیمیشن‎های موفقی چون داستان اسباب بازی ۱و ۲ و ۳ و ۴، دانشگاه هیولاها، شاهزاده و قورباغه، زندگی یک حشره، ماشین‎ها ۱ و ۳ و... اشاره کرد.

نشست بررسی موسیقی فیلم‎ها -رندی نیومن-، پنج‎شنبه ۲۸ آذر ساعت ۱۷ در اتاق کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود. حضور علاقمندان در این نشست آزاد است.
کد N2300856