پس از ۲۲ سال

اثر ربوده‌شده «کلیمت» در محل سرقت کشف شد

تابلو نقاشی, گوستاو کلیمت,اثر ربوده‌ شده کلیمت

تابلو نقاشی از «گوستاو کلیمت» ـ هنرمند مشهور اتریشی ـ که در سال ۱۹۹۷ ربوده شده بود، اخیرا در همان گالری ایتالیایی که در آن‌جا به سرقت رفته بود کشف شد.به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، کارگرانی که در گالری «ریچی اودی» واقع در شهر «پیاچنزا»‌ مشغول کار بودند پس تمیز کردن دیوار بیرونی گالری به درب مخفی برخوردند که تابلو نقاشی از چهره زن جوانی در آن قرار داشت.

کارگران،‌ این اثر هنری را درحالی که در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شده بود،‌ کشف کردند.

سرپرست امور فرهنگی شهر «پیاچنزا»‌ این اکتشاف را حیرت‌آور توصیف کرده است.

پس از آنکه پلیس این اثر را تحویل گرفت، کارشناسان تحقیقات خود را برای تایید صحت و اصالت این تابلو نقاشی آغاز کردند.

این تابلو نقاشی در فوریه ۱۹۹۷ ناپدید شد. در آن زمان پلیس بیان کرد،‌ سارقان با استفاده از وسیله‌ای شبیه به قلاب ماهیگیری این تابلو نقاشی را از دیوار جدا کرده‌ و از طریق نورگیر سقف گالری که شیشه آن را جدا کرده بودند، تابلو را از گالری خارج کردند.

نسخه کپی‌شده ماهرانه‌ای از این اثر که برای یکی از سیاستمداران ایتالیایی ارسال شده بود نیز به پیچیدگی این موضوع افزوده است.

سرپرست امور فرهنگی شهر «پیاچنزا»‌ می‌گوید باور کردن این موضوع که نسخه اصلی این تابلو نقاشی تمام این مدت در همان گالری پنهان شده بود بسیار سخت است؛ چرا که پس از دزدیده شدن این اثر گالری به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است.

او افزود: «وضعیت این تابلو نقاشی عالی است. باورنکردنی است که این اثر به مدت ۲۲ سال داخل یک دیوار و در نزدیکی زمین و گیاهان مخفی شده است.»‌

به گفته سرپرست امور فرهنگی شهر «پیاچنزا»‌ این تابلو نقاشی پس از یکی از تابلوهای نقاشی «کاراواجو» که در سال ۱۹۶۹ از کلیسایی در «سیسیل» به سرقت رفت، به عنوان دومین اثر هنری باارزش ربوده شده در ایتالیا شناخته می‌شد.

این تابلو نقاشی به‌خصوص در زمانی بسیار مهم تلقی شد که کمی پیش از ناپدیدشدنش یک دانشجو هنر متوجه شد پرتره این زن جوان روی پرتره زن جوان دیگری نقاشی شده است. به این ترتیب این تابلو نقاشی به تنها تابلویی از «گوستاو کلیمت» در جهان هنر تبدیل شد که دوبار نقاشی شده است.

«گوستاو کلیمت» نقاش نمادگرای اتریشی در ژانویه ۱۸۶۲ به دنیا آمد. او در زمینه‌های نقاشی، نقاشی‌های دیواری، طراحی و کارهای هنری دیگر سرآمد بود. بسیاری از آثار او در نگارخانه «Vienna Secession» نگهداری می‌شوند. این نقاش معروف اتریشی در سال ۱۹۱۸ در سن ۵۵ سالگی درگذشت.
کد N2299991