آفتاب

شکار رانندگان گوشی به دست با دوربین | هدف: کاهش قربانیان حوادث جاده‌ای

شکار رانندگان گوشی به دست با دوربین | هدف: کاهش قربانیان حوادث جاده‌ای

دولت استرالیا با هدف کاهش چشمگیر قربانیان حوادث رانندگی استفاده از دوربین‌هایی را آغاز کرد که شبانه‌روز حتی در بدترین شرایط آب و هوا رانندگان گوشی به دست را شکار می‌کنند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، فعالیت آزمایشی دوربین‌های شکار گوشی در جاده‌های نیوساوث‌ولز استرالیا از روز یکشنبه آغاز شد و مقام‌های محلی امیدوارند با گسترده‌تر شدن چتر پوششی این دوربین‌ها، تا دو سال آینده آمار قربانیان ناشی از حوادث رانندگی یک‌سوم کاهش یابد.


این دوربین‌ها که نخستین نمونه در دنیا هستند، ۲۴ ساعت شبانه‌روز کار می‌کنند و کیفیت تصویرشان در تمام شرایط آب و هوایی یکسان است. نرم‌افزار موجود در دوربین‌ها به گونه‌ای است که خیلی آسان تشخیص می‌دهد یک راننده پشت فرمان گوشی در دست دارد یا نه. زنگ زدن یا پاسخ دادن به گوشی هنگام رانندگی فقط با استفاده از هندزفری در نیوساوث‌ولز قانونی است و جز آن می‌تواند تخلف محسوب شود.


از این رو، استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا برقرار کردن تصویری و ارسال و دریافت متن پشت فرمان جزو مواردی است که در دوربین شکار گوشی به عنوان تخلف ثبت می‌شود. در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۹ در مجموع ۳۲۹ نفر در جاده‌ها و مسیرهای نیوساوث‌ولز کشته شده‌اند. این آمار در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۵۴ نفر بود و مقام‌های رسمی امیدوارند تا سال ۲۰۲۱ تعداد کشته‌های جاده‌ای ۳۰ درصد کاهش یابد.


در سه ماه ابتدایی فعالیت دوربین‌های شکار گوشی، رانندگان خطاکار صرفا پیام‌های هشدار دریافت می‌کنند. پس از آن، هر راننده متخلف ۳۴۴ دلار استرالیا برای دست داشتن گوشی هنگام رانندگی جریمه می‌شود و این جریمه در محدوده مدارس به ۴۵۷ دلار می‌رسد. راننده‌های خطاکار علاوه بر جریمه دلاری، نمره منفی هم می‌گیرند.


دولت استرالیا امیدوار است در چهار تا پنج سال ابتدایی این برنامه هر سال ۱۳۵ میلیون خودرو رصد شوند. اگر ۱.۸ درصد راننده‌ها از گوشی استفاده کرده باشند، تصویر ۲.۴ میلیون راننده پرونده ثبت می‌شود و اگر فقط سه درصد موارد به تشکیل پرونده برسد، حدود ۷۳ هزار پرونده باید در دادگاه رسیدگی شود.
کد N2292423

وبگردی