آغاز عملیات ترکیه در شمال سوریه

عملیات نظامی سوریه , عملیات ترکیه در شمال سوریه

عملیات نظامی سوریه در شرق فرات آغاز شد.

 تسنیم: عملیات نظامی سوریه در شرق فرات با نام چشمه صلح آغاز شد.

اردوغان با دستور عملیات اعلام کرد: نیروهای مسلح ما به همراه ارتش ملی سوریه (شبه نظامیان موسوم به ارتش آزاد) در شمال سوریه عملیات خود را علیه گروه‌های تروریستی داعش و پ ک ک و ی پ گ آغاز کرد. هدفمان از عملیات چشمه صلح از بین بردن کریدور ترور در مرزهای جنوبی است.

رئیس جمهور ترکیه در توییتی با اعلام این خبر عنوان کرد: با شکل گیری منطقه امن، آوارگان سوری را در این منطقه مستقر خواهیم کرد. تمامیت ارضی سوریه را حفظ خواهیم کرد و مردم منطقه را از چنگال تروریسم نجات خواهیم داد.

در این راستا مناطق رسولین و تل ابیض مورد حمله قرار گرفته است.

پس از شروع حملات جنگنده‌های ارتش ترکیه از پایگاه هشتم هوایی این کشور در دیاربکر، شاهدان عینی از فرار گسترده ساکنان منطقه «رأس‌ العین» سوریه به سمت تل‌ابیض خبر دادند. شبکه خبری‌ سی‌ان‌ان به نقل از منابع محلی گزارش داده است که در ساعات اولیه حمله دست‌کم 7 نفر کشته و بیش از 20 نفر زخمی شده‌اند.

نیروهای کُرد موسوم به «قسد» نیز در واکنش به حملات هوایی و توپخانه‌ای ارتش ترکیه، مناطقی از شهر مرزی «نصیبین» ترکیه را گلوله‌باران کرده‌اند که هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حمله منتشر نشده است. شبه‌نظامیان کُرد همچنین تعدادی از چاه‌های نفت در استان حسکه سوریه را به آتش کشیده‌اند.

ساعتی پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه، یک مقام وزارت خارجه این به‌شدت مقاصد تجاوزکارانه ترکیه و تجمع نیروی نظامی در مرزهای سوریه را بشدت محکوم و تأکید کرد: «این  نقض فاحش حقوق بین‌الملل است و سوریه بار دیگر بر عزم و اراده خود برای مقابله با تجاوز ترکیه با تمام وسایل مشروع تاکید می‌کند.»

همچنین «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا خواستار توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه شد و مقامات سه کشور بزرگ اروپایی یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه نیز از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستند که برای رسیدگی به این موضوع نشست اضطراری تشکیل دهد؛ خواسته‌ای که بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مورد موافقت قرار گرفته و این نشست اضطراری همین امروز چهارشنبه (به وقت نیویورک) برگزار خواهد شد.

در عین حال «ینس استولتنبرگ» دبیرکل پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) در یک نشست خبری اعلام کرد که ترکیه پیش از آغاز حمله به خاک سوریه، مراتب را به اطلاع ناتو رسانده است. به گفته وی، مقامات ترکیه به ناتو اطمینان داده‌اند که اقدامات ارتش این کشور در شمال شرقی سوریه «متناسب و سنجیده» خواهد بود.

مقامات برخی کشورها از جمله فرانسه، آلمان، انگلیس و مصر اقدام ترکیه در حمله به مناطق شمال شرقی سوریه را محکوم کرده‌اند و در این میان وزارت امور خارجه هلند شامگاه چهارشنبه از احضار سفیر ترکیه در آمستردام خبر داد.
کد N2261923