موسوی در واکنش به بیانیه وزیر خارجه انگلستان:

انگلیس دخالت در امور کشورهای منطقه را متوقف کند

سیدعباس موسوی,سخنگوی وزارت امور خارجه,بیانیه انگلیس

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران طرح همزمان ادعای وزیر خارجه انگلیس با ابتکار جدید ایران برای حل مناقشه در منطقه را با هدف ممانعت از موفقیت این ابتکار دانست و گفت: به نفع انگلیس است اجازه دهد کشورهای منطقه راه حل خردمندانه خود را برای خاتمه تنش‌های کنونی که عمدتا نتیجه مداخله خارجی است، پیدا کنند.

به گزارش روز پنجشنبه اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه،  سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اتهامات تکراری اخیر وزیر خارجه انگلیس اظهار داشت: انگلیس به جای سیاه نمایی علیه دیگران، از خباثت و شیطنت در مسائل منطقه و فروش اسلحه به متجاوزان یمن و مشارکت در جنایت علیه بشریت که به تایید سازمان ملل متحد نیز رسیده است، دست بردارد.


موسوی با اشاره به شتاب و پیشدستی انگلیس در متهم سازی بدون سند و مدرک ایران به دخالت در حادثه آرامکو در اولین لحظات وقوع آن را امری مسبوق به سابقه دانست و افزود: حمایت انگلیس از طرف متجاوز در جنگ یمن، هیچ دلیلی برای پذیرش ادعای واهی و یکطرفه وزیر خارجه آن کشور نزد افکار عمومی باقی نمی گذارد.


سخنگوی دستگاه دیپلماسی حمایت سیاسی و تسلیحاتی انگلیس از عربستان در جنگ یمن را از عوامل اصلی ادامه این تجاوز و کشتار دانست و افزود: لندن می بایست بجای متهم سازی دیگران، بر متحد جنگ طلب خود فشار آورد تا هر چه سریعتر این جنگ ویرانگر را متوقف کند.


موسوی طرح همزمان ادعای وزیر خارجه انگلیس با ابتکار جدید ایران برای حل مناقشه در منطقه را با هدف ممانعت از موفقیت این ابتکار دانست و تصریح کرد: به نفع انگلیس است که دخالت در امور کشورهای منطقه را متوقف کرده و اجازه دهد این کشورها راه حل خردمندانه خود را برای خاتمه جنگ ها و تنش های کنونی که عمدتا نتیجه مداخله خارجی است، پیدا کنند.


موسوی در خاتمه افزود: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادعاهای ضد ایرانی، زشت و یکطرفه آقای راب را که توسط هیچ نهاد بی طرفی نیز تایید نشده، قویا محکوم می نماید و معتقد است این قبیل فضا سازیها علیه ایران راه به جایی نبرده و اگر به سرعت متوقف نشده و با رویکردهای صادقانه و ایجابی اصلاح نشود، به روابط دو کشور آسیب جدی خواهد زد.


دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس امروز در مجلس عوام آن کشور، بیانیه‌ای ضد ایران خواند که حاوی اتهامات آمریکایی، علیه ایران بود و مدعی شد: ایران همواره ناقض قوانین بین المللی بوده است و باید به قوانین بین المللی احترام بگذارد و بداند نقض قوانین بین المللی برایش پیامد دارد.
کد N2253244