آفتاب

انتخاب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ و حاشیه‌های آن

انتخاب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ و حاشیه‌های آن

یک مستند سینمایی به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ معرفی شد؛ این انتخاب و شیوه اعلام آن حاشیه‌هایی را به همراه داشته است.

فارس: در اتفاقی عجیب و ناگهانی، بامداد امروز نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار ۲۰۲۰ معرفی شد. بدین ترتیب روابط عمومی سازمان سینمایی از قول سخنگوی هیأت معرفی فیلم ایرانی به اسکار اعلام کرد که فیلم مستند «در جستجوی فریده» به عنوان نماینده کشورمان در این مراسم مهم سینمایی حضور خواهد داشت.

در این خبر آمده که ابتدا از میان ۷۰ فیلم اکران شده که شرایط لازم برای شرکت در مراسم اسکار را داشتند، فهرستی متشکل از ۱۰ فیلم انتخاب شده و این فهرست در نهایت به سه فیلم قصر شیرین (رضا میرکریمی)، در جستجوی فریده (آزاده موسوی و کوروش عطایی) و متری شیش و نیم (سعید روستایی) تقلیل یافته است.

سپس هیأت ایرانی شامل هنرمندان پیشنهادی خانه سینما: فرشته طائرپور (تهیه‌کننده)، فاطمه معتمدآریا (بازیگر)، ابوالحسن داودی (کارگردان)، تورج منصوری (فیلمبردار)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، امیر اثباتی (طراح صحنه)، مرتضی رزاق کریمی (تهیه‌کننده) و مهرزاد دانش (منتقد) به همراه رائد فریدزاده (معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و عضو حقوقی) فیلم مستند «در جستجوی فریده» را به عنوان گزینه نهایی ایران به اسکار معرفی کرده‌اند.

این انتخاب در حالی صورت می‌گیرد که انتقادهای بسیاری در فضای مجازی به آن صورت گرفته است، از جمله اینکه با توجه به فرصت باقیمانده ۴۰ روزه، چرا در انتخاب و معرفی نماینده ایران به اسکار تعجیل صورت گرفته است؟ معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی، دلایلی همچون تغییر شیوه معرفی فیلم به اسکار و فرآیند زمانبر ارسال اثر به آمریکا را ـ با توجه به محروم بودن ایران از خدمات پستی ـ بر شمرده است.

اما ایراد دیگری که به این انتخاب وارد می‌کنند، حذف فیلم‌هایی همچون «شبی که ماه کامل شد» و «متری شیش و نیم» است که شاید در عرصه بین‌الملل موفقیت بیشتری نسبت به یک مستند کسب می‌کردند. مستندی که در ایران هم به دلیل اکران در گروه هنر و تجربه، به خوبی دیده نشده است و سعی دارد با اکران اینترنتی، این نقیصه را جبران کند.

روابط عمومی فیلم «قصر شیرین» هم مدعی شد گزینه نخست در جلسه هفته گذشته این فیلم بوده است اما بعدا تغییر کرده. حامد بهداد، بازیگر این فیلم هم ضمن تبریک به عوامل «در جستجوی فریده» براى معرفی به عنوان نماینده سینمایی نوشت: با توجه به شکل غیر معمولِ تشکیل کمیته انتخاب، بر خلاف روال دوره‌هاى قبلى و شایعات و ابهامات موجود، درباره نحوه انتخاب نماینده سینمایی ایران و نظر به سیاست شفاف‌سازی ریاست سازمان سینمایی، درخواست انتشار جزییات و شرح مذاکراتِ دو جلسه اخیرِ هیاتِ انتخاب نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰ را داریم!

از آن طرف، نوید محمدزاده بازیگر «متری شیش و نیم» ضمن انتقاد از انتخاب «در جستجوی فریده» نوشت: «هر سال اواخر شهریور نماینده سینمای ایران به اسکار اعلام می‌شد، علت این عجله در انتخاب چه بوده است؟» وی البته از این موضع‌گیری خود ابراز ندامت و برای «در جستجوی فریده» آرزوی موفقیت کرد.

* واکنش سازندگان «در جستجوی فریده» به انتخاب برای اسکار

آزاده موسوی و کورش عطایی در این باره نوشتند: قرار گرفتن فیلم «در جستجوی فریده» در کنار آثار شاخص و ارزشمند سال گذشته‌ سینمای ایران برای معرفی به اسکار برای ما مایه‌ افتخار و خوشحالی بسیار بود و اینکه کمیته‌ محترم انتخاب، این فیلم را به عنوان نماینده‌ سینمای ایران برای رقابت در این رویداد سینمایی برگزیدند نه تنها باعث شعف دوچندان ما شد بلکه فکر می‌کنیم این انتخاب، یک اتفاق مهم و تاریخی برای سینمای مستند ایران است. سینمایی که فیلمسازان آن سال‌هاست به دور از حاشیه‌ها و با کمترین امکانات و بیشترین محدودیت‌ها به تولید آثارشان مشغول‌ هستند و با این وجود همواره در بسیاری از صحنه‌های جهانی موجب سربلندی سینمای ایران شده‌اند. امیدواریم که این انتخاب گام بلندی برای هرچه بیشتر مطرح شدن سینمای مستند ایران در عرصه جهانی باشد و ما به عنوان سازندگان و تهیه‌کنندگان این فیلم تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا نماینده شایسته‌ای برای سینمای ایران باشیم.

باید منتظر ماند و دید مستند سینمایی «در جستجوی فریده» می‌تواند موفقیت جهانی را برای ایران به ارمغان آورد یا خیر؟ شاید تنها استدلال انتخاب‌کنندگان «در جستجوی فریده»، داستان بدیع آن است: «فریده» ۴۰ سال پیش در حرم امام رضا(ع) رها می‌شود و بعد از انتقال به شیرخوارگاه، توسط زوجی هلندی به فرزندی گرفته شده و به هلند برده می‌شود. او که در طول این سال‌ها به‌خاطر ترس از سفر به ایران و تمایل نداشتن خانواده‌اش به وطن بازنگشته، چند سالی است از راه دور جستجویی را برای پیدا کردن خانواده واقعی‌اش شروع کرده و حالا برای اولین بار به ایران سفر می‌کند تا زادگاهش را ببیند و با سه خانواده که مدعی‌اند خانواده واقعی او هستند، ملاقات کند …
کد N2229734

وبگردی