آفتاب

مروری بر آثار «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان

مروری بر آثار «اسماعیل خلج» در خانه هنرمندان

نمایشگاه مروری بر آثار اسماعیل خلج، هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون ۱۸ مردادماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

به گزارش آفتاب، نمایشگاه آثار اسماعیل خلج با عنوان «سایه» مروری است بر پنج دهه فعالیت هنری اسماعیل خلج که با همکاری خانه تئاتر، خانه هنرمندان ایران و موسسه توسعه هنرهای معاصر در محل گالری استاد ممیز خانه هنرمندان ایران برپا شده است.
اسماعیل خلج از جمله هنرمندان تئاتر است که به واسطه نمایشنامه‌ها و شیوه درام‌نویسی در میان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی شناخته شده است.
خلج از اوایل دهه ۵۰ فعالیت هنری خود را آغاز کرد و با نگارش و کارگردانی نمایش‌هایی مانند پاتوق، پا‌انداز و بازی در فیلم‌های سینمایی همچون رسوایی، پذیرایی ساده، سیب و سلما، بیداری رویاها و... کارنامه هنری خود را رقم زده است. در واقع این نمایشگاه تلاشی برای به تصویر کشیدن بخش‌هایی از زندگی اسماعیل خلج است كه تاکنون کمتر به نمایش درآمده است.
اسماعیل خلج در آیین افتتاح اين نمايشگاه، اظهار كرد: از هشت سالگی علاقه زیادی به نقاشی داشتم، کلاس سوم ابتدایی به خاطر درس «کتاب‌نویسی» یک جعبه مداد ۱۲ رنگ جایزه گرفتم و از 10 سالگی شروع به کشیدن نقاشی کردم.
وی با اشاره به اینکه این اولین تجربه نمایش عمومی نقاشی‌هایم است، گفت: معتقدم تا زمانی که یک کار نو و خلاقانه نداشته باشی، نباید نمایشگاه برگزار کنی. من نیز به دنبال یک کار نو و خلاقانه بودم که از روی دست کسی نباشد و تفکر و ایده کار از خود هنرمند باشد. در این نمایشگاه ۱۶ اثر با تکنیک رنگ و روغن ارائه کردم، برخی از آثار سایه خودم بر روی گل‌ها است.
در برپايى اين نمايشگاه مجموعه تئاترشهر، موزه گرافيك، استوديو كارگاه و مرتضا آكوچكيان، على بختيارى و مهردخت دارابى و فريبا سليمانى همکاری  داشته‌اند.
نمایشگاه مروری بر آثار اسماعیل خلج تا ۲۹ مرداد در گالری استاد ممیز خانه هنرمندان ایران میزبان علاقه‌مندان است.


محمد پیروزرام

کد N2225134

وبگردی