دومین مربی برزیلی فوتبال كشورمان است كه حضورش در تیم ملی ، كاملا" مشابه با حضور والدیر ویرا بود و كنار گذاشته شدنش هم درست شبیه كنار رفتن والدیر ویرا از سرمربیگری تیم ملی فوتبال …

دومین مربی برزیلی فوتبال كشورمان است كه حضورش در تیم ملی ، كاملا" مشابه با حضور والدیر ویرا بود و كنار گذاشته شدنش هم درست شبیه كنار رفتن والدیر ویرا از سرمربیگری تیم ملی فوتبال كشورمان شد.

ادمار براگا در تابستان سال ۱۳۷۹ برای حضور در كادر فنی تیم ملی بزرگسالان و كمك به جلال طالبی ، سرمربی این تیم برای حضور پربارتر در مسابقات فوتبال جام ملت های ۲۰۰۰ آسیا به ایران آمد. تیم ملی در جام ملت های آسیا نتایج نسبتا"خوبی گرفت اما طالبی به خاطر شكست مقابل كره جنوبی مورد انتقاد جامعه فوتبال قرار گرفت و از هدایت تیم ملی فوتبال كشورمان كنار رفت. به جای او ادمار براگا موقتا" سرمربی تیم ملی شد. تیم ملی در دوران ۲ ماهه حضور او ، نسبتا " خوب كار كرد و براگای بدون كارنامه و سابقه جدی می توانست یك مربی خوب برای تیم ملی باشد اما درست مثل ویرا، جای خود را به یك سرمربی نامدار و پر سرو صدای كروات سپرد. اگر ویرا جای خود را به ایویچ داد، براگا ، سكان هدایت تیم ملی فوتبال را در این مقطع به میرسلاوبلاژویچ تحویل داد. اولین میدان جدی حضور ادمار براگا در فوتبال ملی ایران، مسابقات فوتبال مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در مرحله اول بود. گوام و تاجیكستان حریفانی نبودند كه در مقابله با آنها بخواهیم به درستی ارزش كار براگا را مرود نقد قرار دهیم، با این حال میدان دادن به جوانانی مثل علیرضا نیكبخت واحدی در این مسابقات از كارهای درخشان او در امر هدایت تیم ملی بود. در دی ماه سال ۱۳۷۹، مسابقات فوتبال جام گفتگوی تمدنها در ایران برگزار شد. اینجا بود كه ارزش كار براگا بخصوص در دیدار رده بندی مشخص شد. ایران، بدون حضور بسیاری از یاران مطرح خود در این بازی به مصاف تیم ملی قدرتمند چین رفت كه با هدایت بورامیلوتینویچ به ایران آمده بود.

ایران این حریف را به راحتی با نتیجه كوبنده ۴- صفر شكست داد و به عنوان سوم مسابقات رسید. ارزش كار اوماربراگا هم وقتی كاملاً مشخص شد كه همین تیم ملی چین یك سال یعد موفق شد به مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۰۲ صعود كند كه برای فوتبال چین نتیجه ارزشمندی بود.

اوماربراگای برزیلی- درست مثل والدیرویرا - فوتبال ایران را مظلومانه ترك كرد و به جای او میروسلاو بلاژویچ نامدار، پر سر و صدا و پر حاشیه در زمستان سال ۱۳۷۹ به ایران آمد.