آفتاب

آشنایی با گیاه ارکیده فیلیپینی (Medinilla Magnifica) و روش نگهداری از آنگل خوشه آویز یا ارکیده فیلیپینی از گیاهان زیبایی است دارای انواع بسیار متنوعی است و البته تفاوت های بسیاری در گونه های مختلف آن مشاهده می شود.

معرفی ارکیده فیلیپینی


ارکیده فیلیپینی
، همانطور که از اسمش مشخص است، از فیلیپین آمده تا با برگ‌های متفاوت و گل‌های صورتی خود جلوه‌ی منحصر به فردی به محیط منزل شما بدهد. نظیر برگ‌های ارکیده فیلیپینی را کمتر دیده اید، برگ‌هایی با رنگ سبز تیره که مانند گوشواره به گل خود آویزان است.

نام دیگر این گیاه، ارکیده‌ی پرزرق وبرق است! دلیلش هم ساده است. کمی به ظاهر متفاوت و زیبای این ارکیده توجه کنید، واقعا لایق این اسم نیست؟

در جنگل‌ها، ارکیده فیلیپینی یک اپیفایت است، یعنی گیاهی است که در داخل حفره‌های روس تنه درخت‌های بزرگ رشد می‌کند. ارکیده فیلیپینی از دسته اپیفیت‌هایی است که غذا و انرژی خود را از آن درختها دریافت نمی‌کند. این گیاه در مناطق گرم، به عنوان گیاهی چندساله رشد می‌کند.

برگ‌های محکم و بزرگ آن قادرند تا رطوبت را به مقدار زیادی برای گیاه حفظ کنند، یعنی گیاه به این زودی ها تشنه نمی‌شود! ارکیده چندین بار در طول سال این برگهای پهن را تولید می‌کند.

انواع مختلف ارکیده فیلیپینی

گیاه خوشه آویز دارای انواع بسیار متنوعی است و تفاوت های زیادی در گونه های مختلف آن به چشم می ‎خورد.
ارکیده رز انگور: این نوع از گیاهان ارکیده فیلیپینی بهترین گزینه برای افرادی است که دانش زیادی در رابطه با مراقبت از گل و گیاه ندارند. این گیاهان تحمل زیادی نسبت به نواسانات دمایی از خود نشان می ‎دهند.
گیاه ارکیده کریمسون: این گیاهان دارای گل های قرمز براقی هستند.
ارکیده کرال: این نوع گیاهان تا 30 سانتی متر رشد می‎کنند و دارای تنوع رنگ زیادی هستند.
ارکیده فیلیپینی صورتی: این گیاهان که تا 182 سانتی متر رشد می ‎کنند، مناسب پرورش دادن در باغ ها و باغچه ها هستند و دارای گل هایی به رنگ صورتی می ‎باشند.

بیشتر بخوانید:

شرایط نگهداری گیاه آناناسی یا گازمانیا

گیاه ادریسی یا هورتانسیا ماکروفیلا (Hydrangea Macrophylla)


روش نگهداری از گیاه ارکیده فیلیپینی

آبیاری
بعد از معرفی، روش نگهداری گیاه ارکیده فیلیپینی را توضیح میدهیم.
در فصول رشد گیاه ( بهار تا تابستان ) ، آن را به خوبی آبیاری کنید. هفته ای یک بار برای این گیاه کافی است. بین هر دفعه آبدهی اجازه بدهید تا سطح خاک کمی خشک شود و سپس آب را اضافه کنید. اما در زمستان از میزان آب بکاهید و تنها زمانی آب را اضافه کنید که خاک کاملا خشک شده باشد.

نور
این گیاه به نور درخشان خورشید علاقه دارد، و بهتر است نور شدید خورشید را به صورت فیلتر شده دریافت کند. ارکیده فیلیپینی در طول زمستان نیز به دریافت نور کافی خورشید نیاز دارد، اما می‌تواند در این فصل تحت تابش مستقیم اشعه خورشید نیز قرار بگیرد. اما از فروردین تا اوایل آبان، گیاه را در معرض نور مستقیم قرار ندهید تا برگهایش دچار سوختگی نشوند.
اطراف یک پنجره در بخش شرقی و یا غربی منزل شما، مکان مناسبی برای آنست.


آبیاری
در طول فصول رشد، به اندازه کافی گیاه را آبیاری کنید، طوری که خاک به کلی خیس و مرطوب شود. همیشه ارکیده فیلیپینی را از سطح خاک آبیاری کنید و مواظب باشید خود گیاه را خیس نکنید.
راه دیگر برای سیراب کردن ارکیده، قرار دادن آن در ظرفی پر از آب است. در فصل گرم تابستان، این روش می‌تواند بسیار کارگشا باشد.
گلدان ارکیده را برای 10 دقیقه در ظرف نسبتا عمیقی از آب قرار دهید. زمانی که آب کاملا جذب شد، مجدد ظرف را از آب پر کنید.
اجازه دهید بین هر بار آبیاری، حدود 3 سانتی‌متر از سطح خاک خشک شود. در این شرایط اگر گلدان را بلند کنید، باید سبک باشد.
در زمستان (دوران خفتگی) نیز گیاه را آبیاری کنید تا گیاه دچار خشکی مطلق نشود. این آبیاری ملایم را تا اوایل بهار و آشکار شدن شکوفه‌های ریز ادامه دهید.
برای جلوگیری از آبیاری اضافی، بین هر بار آبیاری در فصل زمستان اجازه دهید گیاه مدت بیشتری خشکی خاک را تحمل کند.

دما
دمای ایده‌آل برای رشد فیلیپینی بین 18 تا 26 درجه سانتی‌گراد است. کاهش دما در شب باعث افزایش ماندگاری گل‌های آن شده و سرعت رشد جوانه‌های جدید را بیشتر می‌کند. اجازه ندهید گیاه دمای کمتر از 15 درجه را تجربه کند، بخصوص در فصل زمستان و یا پس از پایان گلدهی.
این گیاه واقعا از رطوبت بالای هوا لذت می‌برد. اگر هوای منزل شما خشک است، گلدان ارکیده را روی یک سینی با سنگریزه‌های مرطوب قرار دهید. مطمئن شوید که گیاه روی سنگریزه‌ها قرار گرفته و با آب تماسی ندارد. می‌توانید از دستگاه مرطوب کننده هوا نیز استفاده کنید و گیاه را در نزدیکی آن قرار دهید.


کوددهی
در بهار، تابستان و پاییز دو بار در ماه به ارکیده فیلیپینی کود مایع بدهید. انتخاب کودی با میزان بالای فسفر (10-20-10) سبب افزایش تعداد گلهای گیاه می‌شود. همیشه غذای گیاه را تا یک دوم میزان توصیه غلیظ کنید. گیاه در طول زمستان به دریافت کود نیازی ندارد.


رطوبت
ارکیده در هوای مرطوب به خوبی رشد می‌کند، پس بهتر است قبل از خرید گلدان گل ارکیده آن را در مکان هایی مانند آشپزخانه و یا حمام قرار دهید و یا با اسپری کردن کمی آب به آن، رطوبتش را حفظ کنید.
اگر به گل ارکیده علاقه دارید مطلب معرفی انواع گل ارکیده و روش نگهداری آن را مطالعه کنید.


تکثیر
معمولا امکان تکثیر این گیاه به راحتی در خانه وجود ندارد. اگرچه بهترین راه برای تکثیر آن قلمه زدن است، اما به جای اینکار بهتر است ارکیده‌های جوان را خریداری کنید.

تعویض گلدان
در صورت لزوم، در فصل بهار گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. مواظب باشید تا به ریشه گیاه آسیبی نزنید.
معمولا بزرگترین اندازه گلدان برای ارکیده فیلیپینی، گلدان 25 سانتی‌متری است.
در بهار حتما سطح خاک را به طور کامل با کمپوست بپوشانید. از کمپوست مخصوص ارکیده استفاده کنید.

هرس کردن
پس از آنکه گیاه روند گلدهی خود را به پایان رساند، آن را به خوبی هرس کنید.
با جدا کردن برگها و شاخه‌های اضافی، به گیاه کمک می‌کنید تا تمرکز خود را بر بازسازی بهتر خود بگذارد.
اگر گیاه را تقریبا تا نصف حجم و اندازه خود هرس کنید، مجدد بسیار زیباتر از قبل رشد خواهد کرد.

آفات و بیماری ها
در صورت آلوده شدن گیاه ارکیده فیلیپینی به حشرات، گیاه را با استفاده از پنبه آغشته شده به الکل پاکسازی کنید.
در صورتی که این گیاه در محیط خشک نگهداری شود، این احتمال وجود دارد که کنه های عنکبوتی به گیاه مورد نظر حمله کند که در صورت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، این مشکل برطرف خواهد شد.

منابع: گلستان ـ نمناک
وبگردی