برق‌گرفتگى مى‌تواند از يک منبع برق با ولتاژ بالا يا پائين باشد.

علائم و عوارض

علائم برق‌گرفتگى مى‌تواند بسيار شديد و عميق و شامل سوختگى مختصر تا شديد پوست و ساير بافت‌هاى بدن و احشاء، مورمورشدن بدن، نامنظمى يا ايست ضربان قلب، ايست تنفس، کاهش سطح هوشياري، تشنج، نارسائى کليوي، شکستگى و دررفتگى استخوان‌ها و مفاصل و .... باشد.

اقدامات اوليه

در مواجهه با فردى که دچار برق‌گرفتگى شده است ابتدا منبع برق را قطع کنيد. مثلاً دوشاخه را از برق بکشيد يا برق را از کنتور قطع نمائيد و يا به‌کمک يک شيء پلاستيکى يا يک تکه چوب خشک تماس مصدوم را با منبع برق قطع کنيد. فرد امدادگر بايد مواظب باشد خود دچار برق‌گرفتگى نشود. هر سيم بدون پوشش را در محل حادثه داراى برق فرض نمائيد حتى اگر سيم آنتن يا تلفن باشد. هرگونه شعله‌اى در لباس مصدوم را خاموش کرده، لباس‌هاى سوخته و نيمه‌سوخته را از بدن خارج نمائيد و چنانچه ضربان قلب مصدوم متوقف شده باشد فوراً عمليات احياء را شروع کنيد ناحيه سوخته بدن را با گازاستريل و يا يک تکه پارچه تميز پوشانده هرگونه شکستگى اندام‌ها را آتل‌بندى کنيد. توجه‌کنيد در فرد دچار برق‌گرفتگى احتمال آسيب‌ مهره‌هاى گردنى و متعاقباً فلج اندام‌ها بسيار زياد است. پس در حمل و نقل مصدوم تلاش کنيد هيچ‌گونه حرکتى به سر و گردن وى داده نشود. مصدومين فوق بايد پس از کمک‌هاى اوليه حتماً به بيمارستان منتقل شوند چرا که برق‌گرفتگى مى‌تواند عوارض تأخيرى خطرناکى داشته باشد.


- نکته:

جريان برق با ولتاژ بالاى کابل‌هاى صنعتى مى‌تواند تا چندين متر قوس الکتريکى داشته باشد. بنابراين به قربانيان اين نوع برق‌گرفتگى نبايد نزديک شد مگر اينکه به‌طور رسمى اطلاع داده شود که برق قطع شده است. لازم به‌ذکر است عمليات نجات در فردى که دچار صاعقه‌زدگى شده است مشابه حالت برق‌گرفتگى است.

پيشگيرى

استفاده از دستکش‌هاى پلاستيکى مخصوص و کفش‌هاى خشک هنگام کار با مدارهاى الکتريکي، محکم بستن به جعبه‌هاى تقسيم برق، مسدود نمودن پريزهاى برق يا درپوش‌هاى پلاستيکى و استفاده نکردن از وسايل الکتريکى در حمام، از موارد مهم پيشگيرى است. هنگام رعد و برق براى حفاظت در برابر برق‌گرفتگى و صاعقه‌زدگى به مکان‌هاى سرپوشيده پناه ببريد و از ايستادن در مکان‌هاى باز، کنار درختان يا باجه تلفن و ماندن داخل آب (دريا، استخر و ....) خوددارى کنيد.