امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

پارک جنگلی گیسوم؛ تونل جنگلی شگفت انگیز در گیلان

1401/07/27
کد خبر : 24315
دسته بندی : مراکز تفریحی
تعداد بازدید : 117 نفر

از جاذبه های گردشگری و دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش پارک جنگلی گیسوم است که در نوع خود بی نظیر می باشد.جاده ای زیبا و سرسبز که از هر طرف جاده، درختان قد علم کرده اند و تونلی زیبا ایجاد کرده اند که دل هر رهگذر و ببینده ای را می رباید. گیسوم گیلان ،بعنوان یک منطقه گردشگری-ساحلی بی همتا با درختان عظیم و بزرگ تونلی سبز ایجاد کرده اند که به دریا ی بیکران خزر راه می یابد.

جنگل گیسوم در واقع نقطه ی اتصال دریا و جنگل می باشد و وجود دو نعمت بزرگ و زیبای جنگل و دریا گردش در گیسوم را چند برابر به یاد ماندنی تر می کند. اگر به استان گیلان سفر کردید حتما از پارک جنگلی گیسوم دیدن کنید و از وجود دو نعمت بزرگ و زیبای جنگل و دریا در کنار هم لذت ببرید . در این بخش از گردشگری نمناک به بیان زیبایی های پارک جنگلی گیسوم پرداخته ایم .

جاده زیبای گیسوم قطعه ای از بهشت

جاده ای که منتهی به این جنگل می شود به اندازه زیبا و دیدنی است که شما به گونه انگار در حال گذر از دالان بهشت هستید. وقتی که در جاده ی سرسبز گیسوم قدم میزنی گویی درختان با تو سخن میگویند در ختانی که تا آسمان کشیده شده اند تونلی زیبا و سرسبز که حتی در واپسین روزهای پاییز و اوایل زمستان هم همانند تابلو زیبای نقاشی زیبایش را حفظ می کند . برای کسانی که عاشق رانندگی در جاده هستند گیسوم می تواند برایشان جاده ی رویاهایشان باشد.

پارک جنگلی گیسوم در کجا قرار دارد؟

از سمت جنوب گیسوم ، با رضوانشهر به فاصله ١4 کیلومتر و از شمال ، با شهر هشتپر (تالش) با فاصله ٢٠ کیلومتر همسایه می باشد.
جنگل گیسوم دارای مساحتی حدود ٨٠ هکتار می باشد که درختان جنگلی بسیار و گونه های گیاهی گوناگونی را در خود جای داده است وجود درختان وانواع گیاهان منظره ی زیبایی را به وجود آورده که برای هر گردشگری دلنواز و لذت بخش است .

تاریخچه گیسوم گیلان

تالش در حدود پانزده سال قبل با سرمایه گذاری شهرداری به عنوان قطب گردشگری استان گیلان مورد توجه قرار گرفت .امروز گیسوم در شمال غرب دریای خزر با معرفی طبیعت زیبای تالش گیلان را به عنوان یکی از مراکز گردشگری ایران از دیگر جاذبه های گردشگری جداکرده است.

امکانات پارک جنگلی گیسوم گیلان:

این پارک با امکاناتی مانند پارکینگ در داخل محوطه ی پارک، وسایل بازی برای کودکان،ورزشگاه ،اردوگاه،پلاژ،هتل ،مناطق پیک نیک،کمپینگ طبیعی،مسیر های پیاده روی ،مجموعه فضاهای جنگلی باقیمانده در ناحیه ی شرقی ،جنگل شمشاد،و موزه ی طبیعی گل و گیاه، ساعاتی خاطره انگیز را برای مسافران فراهم کرده است.

پوشش گیاهی جنگل گیسوم گیلان

جنگل گیسوم پر از پوششهای گیاهی گوناگون می باشد.٧6نوع گونه ی گیاهی که متعلق به 66 جنس و 44 خانواده است در منطقه ی سرسبز و جلگه ای که ٢١ نوع آن چوبی و بقیه را گونه های علفی تشکیل می دهند که در تالاب انزلی میتوان نمونه هایی از آن را مشاهده کرد از نکات مهم که در جنگل گردی گیسوم مورد توجه است گونه های گیاهی فراوان مخصوصا انجیر می باشد که منظره زیبایی را برای گردشگران ایجاد کرده است.

ساحل شنی از دیگر زیبایی های جنگل گیسوم گیلان :

ساحل شنی از دیگر زیباییهای جنگل گیسوم است که جاذبه های فراوانی برای گردشگران و شناگران دارد.وقتی با پای برهنه بر روی شنهای ساحل قدم میزنی و پاهایت رادر شن فرو میبری یک احساس زیبا و به یاد ماندنی در ذهن ایجاد می شود که لذت بخش است البته ورزشهای دریای دیگر ازجمله جت اسکی نیز جذابیت ساحل را چند برابر می کند.

تفریحات لذت بخش در گیسوم گیلان

در گیسوم میتوان انواع تفریحات را تجربه کرد.

    جت اسکی
    اگر به تفریحات هیجانی علاقمند هستید پیشنهاد ما به شما اسکی و قایق سواری می باشد.

تفریحات آبی دیگر گیسوم گیلان


    شنا
    پاراگلایدر
    قایق سواری
    پاراسل
    موتور چهارچرخ

دوچرخه سواری
اگر به قدم زدن و پیاده روی علاقمند هستید پس به همراه خود دوچرخه بیاورید و با دوچرخه عبور کنید یا از مسیرهای ویژ ه ای که برای پیاده روی وجود دارد ، بگذرید تا به دریا برسید .

اسب سواری در جنگل گیسوم
در بخش هایی از پارک جنگلی گیسوم می توانید با اجاره اسب که متعلق به محلی های گیسوم است اقدام به اسب سواری در این منطقه کنید.

لذت از آسمان شب گیسوم گیلان

اگر به دنبال سکوت و آرامش هستید پس شب را در کنار ساحل دریا سپری کنید و از متظره ی زیبا و آرامبخش دریا در شب لذت ببرید و یا هنگام روز از دیدن اسبهای زیبا در میان درختان که به اینور و و آنور می تازند نهایت لذت راببرید.

مکان های زیبا در اطراف گیسوم گیلان

    اسالم (جاده ی اسالم-خاخال)
    قلعه ی رود خان
    تالش
    ماسوله
    خانه میرزا کوچک خان
    چمخاله گیلان

خرید سوغات گیسوم و صنایع دستی از گیسوم گیلان

در ساحل گیسوم بازار کوچکی برپاست که می توانید در آن سوغاتی های رنگارنگی را برای عزیزان تان بخرید. در این بازارچه صنایع دستی همچون وسایل حصیری و چوبی و مواد غذایی خوشمزه مانند آلوچه ها و مرباها و دیگر و... وجود دارند که نمی توانید به راحتی بی خیال شان شوید. در میان جاده گیسوم نیز دست فروشانی را خواهید دید که لباس ها و روسری های رنگارنگ عرضه می کنند.

در اطراف ساحل و در جاده جنگلی نیز در فصول مختلف بلال، لبو، چاقاله بادوم، باقالی، آش، فالوده و ... می فروشند . ماهی قزل آلای تازه کبابی یکی از پرطرفدارترین خوشمزه ها در گیسوم است که می توانید آن را از مغازه های اطراف ساحل تهیه کنید.

بهترین زمان سفر به گیسوم گیلان

هر چند این منطقه در همه فصول زیبایی خاص خود را دارد اما بهترین زمان برای لذت بردن ازاین منطقه (اردیبهشت، مهر و آبان) است . در زمستان نیز این جنگل بسیار زیباست زیرا درختان در فصل زمستان سفید پوش می شوند و جلوه ی جنگل گیسوم به نوعی غیرقابل وصف زیبا می گردد اما در صورت سفر در زمستان به این منطقه ، حتما جوانب احتیاط را رعایت فرمایید و لوازم مورد نیاز را همراه خودتان ببرید.

مسیر دسترسی به گیسوم گیلان

برای رفتن به تالش در ابتدا باید از رشت به طرف آستارا برویم پس از طی 5 کیلومتر از "پره سر" در سمت راست جاده وارد جنگلهای گیسوم می شویم که بعد از طی سه کیلومتر به ساحل زیبای گیسوم وارد می شویم .جاده زیبا و بی نظیر گیسوم از میان جنگلهای سرسبز می گذرد و یکی از زیباترین و با شکوهترین جنگلها ی ایران می باشد.

ارتفاع بلند درختان موجب شده تا نور خورشید از سوراخهای میان برگهای درختان به زمین برسد . درختان قد علم کرده و زمین سرسبز و آواز پرندگان و تونل جنگلی و اشعه های نور خورشید منظره ای بی نظیر ساخته است که هیچ نقاش تردستی قادر به خلق همچین کاری نیست جز خداوند قادرو توانا.

بعد از گذشتن از جنگل زیبای گیسوم به ساحل گیسوم می رسید که در کنار آن مجموعه هایی برای اقامت اجاره داده می شود .البته به دلیل حجم زیاد مسافران و گردشگران ،اهالی روستاهای نزدیک مخصوصا روستای "گتکسر" نیز خانه های خود را اجاره می دهند .ساحل گیسوم دارای امکانات تفریحی از جمله غذاخوری ، ساحل سرا، و هتل و وسایل بازی برای کودکان می باشد.


نمناک


لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/24315
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید