امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

واکنش تروئیکای اروپا به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس اتمی

1403/03/17
کد خبر : 2408539
دسته بندی : سیاسی
تعداد بازدید : 201 نفر

 

انگلیس، فرانسه و آلمان پس از آنکه قطعنامه پیشنهادی‌شان علیه ایران در نشست روز چهارشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصویب رسید، از آن استقبال کردند.

این کشورها با تکرار ادعاهای خود مبنی بر عدم همکاری ایران با آژانس اتمی تصویب این قطعنامه را پاسخی به امتناع مداوم ایران از همکاری با حسن نیت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای شفاف‌سازی مسائل باقی‌مانده مربوط به مواد هسته‌ای اعلام‌ نشده کشف‌شده در چندین مکان در ایران دانستند.

تروئیکای اروپا در ادامه بر لزوم پایبندی ایران به تعهداتش مطابق با توافقنامه جامع پادمانی ذیل معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) تاکید کردند.

پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در نشست شورای حکام آژانس، «لی سانگ» نماینده چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن واکنش نشان داد و تاکید کرد که تقابل، موضوع هسته‌ای ایران را حل نمی‌کند و تنها راه درست برای این مساله، احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

وی با اشاره به شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در یک سانحه هوایی تصریح کرد: ایران به تازگی دچار یک عزای ملی شده و به زودی انتخابات ریاست جمهوری خود را برگزار خواهد کرد. در این شرایط ویژه، برخی کشورها با هدف تـأمین مقاصد سیاسی خود در پی برانگیختن تقابل در برابر این کشور هستند که این کار برای حل سیاسی موضوع هسته‌ای ایران به هیچ وجه مفید نیست.

وزارت امورخارجه ایران نیز با محکوم کردن تصویب این قطعنامه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ارائه و تصویب قطعنامه را اقدامی سیاسی و غیرسازنده و در ادامه سیاست‌های شکست خورده قبلی برخی از کشورهای غربی و تلاشی برای سوءاستفاده سیاسی از سازوکارهای بین‌المللی علیه کشورهای مستقل می‌داند.

وزارت امورخارجه ایران افزود: صدور این قطعنامه، هیچ تاثیری بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و عمیاتی ساختن طرح‌های توسعه‌ای هسته‌ای خود مطابق با حقوق کشور ذیل معاهدات ذیربط بین‌المللی ندارد. 


لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/2408539
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید