امروز شنبه 23 تیر 1403

Saturday 13 July 2024

دریاچه پریشان (فامور)

1401/07/27
کد خبر : 24323
دسته بندی : مراکز تفریحی
تعداد بازدید : 152 نفر

در مورد دریاچه پریشان:

دریاچه فامور ( پریشان) یکی از زیباترین و بزرگ ترين دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور هم شناخته شده است. اسم این دریاچه از کوه فامور، در شمال خاوری آن گرفته شده است. آب دریاچه شیرین است و بخش بیش تر آن، از آبراهه‎هایی است که از کوه فامور سرچشمه می‎گیرند و قسمتی هم از منابع زیرزمینی تامين می‎شود.

دریاچه پریشان در ۳ کیلومترى روستاى ایازآباد که در ۱۲ کیلومترى کازرون قرار دارد، ایجاد شده است.

دور تا دور این دریاچه را کوه احاطه نموده است فاصله دریاچه نسبت به کوه از طرف شمال حدوداً ۴ الی ۵ کیلومتر میباشد و از سوی جنوب حدوداً ۵۰۰ متر می باشد.

آب این دریاچه از صدها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور و چشمه های زيادي که در کف دریاچه وجود دارند، تامين ميشود.

دریاچه پریشان کازرون در کنوانسیون رامسر بعنوان تالاب بین المللی ثبت گردیده است و در تقسیم بندی مناطق جز منطقه محافظت شده شمرده می گردد.

 موقعیت جغرافیائی دریاچه پریشان:

دریاچه پریشان بین ۵۱ درجه و ۴۴ دقیقه و ۵۱ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۳۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه عرض شمالی واقع شده است. مساحت آن ۴۳۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح آب های ازاد ۸۲۰ متر است. حوزه آبریز آن ۵/ ۲۶۶ کیلومتر مربع است و بيش ترین مساحت را در اردیبهشت دارد.
 

موجودات زنده دریاچه پریشان:

این دریاچه من جمله اکوسیستم های پایداری است که در اثر عوامل تکتونیک به وجود آمده میلیونها سال است که وضعیت خود را حفظ کرده است و دارای ۴ گونه ماهی بومی به نام های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنين چند گونه ماهی وارداتی مانند ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمورمی باشد که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شده است. تنها کپور معمولی با وضعیت تالاب سازش پیدا کرده و دوگونه ديگر مشکلات بسیاری را در تالاب بوجود آورده اند.

همچنين این دریاچه محل زندگی گونه های کمیابی از پرندگانی چون درنا، پلیکان، فلامینگو، غاز، اردک، چنگر و غیره است.
 

وضعیت کنونی دریاچه پریشان:

متأسفانه در طی چند حریق هزاران لاک پشت و پرنده مهاجر در دریاچه پریشان از بین رفته اند. همچنين بخش اعظم این دریاچه به دلیل خشک سالی های گذشته خشک شده است.

منبع: بیتوته


لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/24323
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید