امروز یکشنبه 31 تیر 1403

Sunday 21 July 2024

توضیح بانک مرکزی درباره پول جدید ایران

1403/04/04
کد خبر : 2408634
دسته بندی : اقتصادی
تعداد بازدید : 272 نفر

مهران محرامیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در مراسم آئین رونمایی اجرای آزمایشی ریال دیجیتال با حضور مدیران شبکه‌های بانکی، با بیان اینکه ریال دیجیتال پروژه بسیار بزرگی است، اظهار کرد: در حال حاضر جزو برترین کشورهای دنیا در زمینه بانکداری الکترونیک و شمولیت مالی قرار داریم.

وی افزود: ۹۳.۵ درصد اشخاص بالای ۱۸ سال ایرانی آن هم در شرایط تحریم به خدمات بانکی و بانکداری الکترونیک دسترسی دارند.

محرامیان ادامه داد: هر ایرانی روزانه به طور متوسط ۵ تراکنش بانکی انجام می‌دهد که با جمعیت ۸۰ میلیونی به ۴۰۰ میلیون تراکنش در روز می‌رسد.

محرمیان با بیان اینکه با حذف اسکناس، مردم برای پرداخت‌های خرد مشکل داشتند، گفت: اگر می‌خواستیم برای حل این مشکل، اسکناس چاپ کنیم رسما به عقب بر می‌گشتیم. به همین دلیل به سمت چاپ واحد پول دیجیتال کشور پیش رفتیم.

وی اظهار کرد: ریال دیجیتال عملا اسکناس است؛ هر آنچه برای اسکناس تصور می‌کنیم برای ریال دیجیتال هم شامل می‌شود به جز حالت فیزیکی. در جزیره کیش بانک‌های ملت و تجارت دستگاه‌های پوز را مجهز کردند، در تاکسی‌ها هم به صورت نزدیک کردن موبایل‌ها با هم یا اسکن Qr پرداخت انجام می‌شود.

محرامیان همچنین از رونمایی از اعتبارسنجی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این پروژه هم به تدریج در تمام بانک‌ها اجرایی می‌شود. /خبرآنلاین


لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/2408634
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید