امروز یکشنبه 31 تیر 1403

Sunday 21 July 2024

اگر مناطق آزاد برای کشور مهم است؛ اداره امور آن طبق دستورالعمل قانونی لازم الاجرا گردد

1401/07/27
کد خبر : 13516
دسته بندی : اقتصادی
تعداد بازدید : 360 نفر

مشکلات فعلی و همینطور مشکلات انباشته شده طی سال‌های گذشته نفس اقتصاد جزیره کیش را به شمارش انداخته است. همگی با مشکلات موجود آشنا هستند. به جرات می توان گفت نه حاکمیت نه مسئولان و نه مردم به هیچ عنوان راضی به وضعیت موجود نبوده و نیستند. شرایط اقتصادی جزیره کیش نیز متصور از سرزمین اصلی است؛‌ اما جزیره کیش به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیای خود مشکلات را برجسته می کند. برخی از این مشکلات به ضعف مدیریت‌ها، سهل‌انگاری‌ها و همین طور تصمیمات اشتباه از گذشته تا کنون اتخاذ شده که نتیجه آن وضعیت موجود است. علی رغم تمام تلاش‌های دکتر سعید محمد دبیرشورای عالی مناطق آزاد و نیز مهندس کشاورز مدیرعامل سازمان و تیم مدیریت ایشان؛ امیدوار به کاهش مشکلات هستیم.

اما  ‌راه حل برون رفت از مشکلات فعلی،‌ عزم و جزم انقلابی،‌ استفاده از نیروهای متخصص و کارنامه‌دار، حمایت و استفاده از مشورت ها و کارشناسان بخش خصوصی و همینطور حمایت دولت از اجرای دقیق و درست قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی است؛ چرا که با عمل درست به ماده 65 احکام دائمی توسعه کشور تمامی وظایف و اختیارات دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مدیران مناطق و همینطور همکاری و همسو بودن نهادها و سازمان های مختلف به واضح شفاف و روشن است و تخطی از این امر باعث بروز مشکلاتی همچون گرفتاری‌های موجود خواهد شد. موضوع بعدی که به نظر می رسد دولت محترم به آن توجه ویژه ای داشته باشد، تعیین و تکلیف واقعی و ملموس به مناطق آزاد است. اگر مناطق آزاد برای سیاست های کلی نظام و حاکمیت تاثیرگذار و مهم است؛ بایستی اداره امور مناطق آزد بر طبق دستورالعمل قانونی لازم الاجرا گردد و اگر غیر از این انجام شود؛ شاهد شرایط کنونی خواهیم بود. یعنی کاهش جذابیت سرمایه گذاری در مناطق آزاد. وجود مناطق آزاد در همه کشورها فرصت خوبی برای جذب سرمایه گذاری داخلی و بین المللی است و خوشبختانه کشور ما از این امتیاز برخوردار است. با کاهش جذابیت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد عملا باعث خروج سرمایه، ‌اشتغال،‌ کارآفرینی از مناطق آزاد خواهد شد.

ضمن تبریک به مناسبت هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان باهنر و رجایی، به عنوان یک فعال رسانه‌ای که با تمامی اقشار در مناطق آزاد ارتباط دارم و در راه رسالت مطبوعاتی خود وظیفه انتقال مشکلات و پیگیری آنان را از مسئولان دارم. تقاضامندم هرچه سریعتر برای خروج از مشکلات مناطق آزاد و همینطور کاهش نگرانی های فعالان اقتصادی در مناطق آزاد به ویژه کیش از تمامی اختیارات قانونی خود به کمک مناطق آزاد بیایند.

مرتضی بلوکی،‌ کارشناس رسانه

برچسب ها :
# مناطق آزاد

لینک کوتاه :
https://www.aftabir.com/article/show/13516
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید