اکثر خوراک‌های مردم استان کرمانشاهان، به‌ویژه خوراک اهالی شهرها مانند غذاهای مردم سایر نقاط ایران است، ولی صرف‌نظر از وجه اشتراک خوراک‌های سنتی در ایران، خوراک‌های محلی در این استان از تنوع و معروفیت خاصی برخوردار هستند.


خوراک‌هائی که بیشتر در بین اهالی منطقه رایج است عبارتند از:


پلوخورشت‌ خلال، پلوخورشت قیسی، کوفته برنجی، خورشت باغی، شامی کباب، سیب‌‌پلو، رشته‌پلو با مرغ، کوکوشیرین، انواع دلمه، کوکوسبزی، آش عباسعلی، کشک بادمجان، هلوکباب، حلیمه‌بادمجان، بورانی کنگر، ترخینه (دوغینه)، حلیم، کاچی، آش‌ دوغ، آش ماست، آش کشک، آش عدس، آش رشته، آبگوشت (غذای رایج)، کوفته ریزیه و انواع کلوچه، کاک، نان خرمائی در کرمانشاه تهیه می‌شود که در نوع خود بی‌نظیر بوده و از معروفیت‌ ویژه‌ای برخوردارند.


از خوراک‌های عمده عشایر استان، دوغینه، آبگوشت، و شَلَمین با شَلِم و قورمه را باید نام برد:


- دوغینه:

دوغینه را که دُین می‌نامند. بیشتر در زمستان می‌خورند، ولی باید در بهار و تابستان مواد اصلی آن را فراهم کنند. ابتدا زن‌ها بلغور را که وولُشِ می‌نامند با دوغ می‌جوشانند تا پخته شود. بعد آن را از اجاق برداشته کنار می‌گذارند تا اندکی از حرارت بیافتد و بتوانند با دست گلوله‌هائی از آن درست کنند و در آفتاب بگذارند تا خشک شود. گلوله‌های خشک‌شده دوغینه را در انبان می‌ریزیند و برای خوراک پائیز و زمستان می‌گذارند.


هنگامی‌که بخواهند دوغینه بخورند. چند گلوله آن را با کمی بلغور در ظرف آبی می‌ریزند و پیش از خوردن، روغن داغ شده روی آن می‌ریزند. اگر کسی سرماخوردگی داشته باشد، حتماً ترخینه می‌خورند.


- شَلَمین:

شلمین را که شَلَم می‌نامند بیشتر در زمستان می‌خورند، ولی همانند دوغینه در بهار یا تابستان تهیه می‌شود. ابتدا داخل کوزه یا دبه‌ای آب آلوچه ریخته سپس مقداری آب دوغ روی آن می‌ریزند. بعد گندم را با آسیاب دستی کردی آسیاب کرده و آن را جوشانده (یک جوش) سپس روی سفره ریخته و کمی آرد روی آن می‌پاشند. کمی که حالت سرد و گرم پیدا کرد آن را داخل کوزه‌ای ریخته هر روز به‌هم می‌زنند تا ترش شود. بعد کوزه را پشت‌بام برده و روی بوته پهن می‌کنند تا خوشبو و خشک شود. پس از خشک شدن آنها را در داخل کیسه کرده و برای خوراک زمستان خود می‌گذارند.


- قورمه:

برای تهیه قورمه زمستان خود، گوسفند یا گوساله‌ای را سر بریده و گوشت نرم آن را در دیگی می‌جوشانند. پس از پختن، آب آن را جدا کرده و روغن کرمانشاهی در گوشت ریخته و سرخ می‌کند سپس می‌گذارند تا کمی سرد شود. مقداری آرد روی سفره بزرگی می‌پاشند و گوشت را گلوله کرده داخل کوزه سفالی نهاده و نمک و آرد داخل کوزه می‌ریزند که گوشت فاسد نشود. در زمستان از آن استفاده می‌کنند.