بعضى از کشورهاى شرق آسيا و نيز ترکيه در غرب آسيا تلاش گسترده‌اى براى توسعه روابط اقتصادى با اين کشور معمول داشته‌اند. بعنوان نمونه مى‌توان به اقدام شرکت نفت و گاز مالزى بنام Petronas در خريد ۳۰ درصد از سهام شرکت Engen Ltd., به ارزش ۴۳۵ ميليون دلار در ژوئن ۱۹۹۶ اشاره کرد. (Time, Sep.16.96)

طى دوران آپارتايد، کشورهاى صنعتى غربى اگرچه رسماً از اين رژيم حمايت نمى‌کردند، ليکن در زمينه فعاليت اقتصادى و استفاده از منابع سرشار نهفته در اين کشور رقابت شديدى با يکديگر داشتند. عمده‌ترين سرمايه‌گذارى خارجى در آفريقاى‌جنوبى قبل از سقوط رژيم آپارتايد توسط کشورهاي: انگلستان، آمريکا، و آلمان صورت مى‌گرفت.


به عنوان نمونه در سال ۱۹۷۷، کشور انگلستان، آمريکا و آلمان به ترتيب ۳۹ درصد، ۱۹ درصد، و ۱۰ درصد از کل سرمايه‌گذارى خارجى در اين کشور را به خود اختصاص داده که در آن سال حجم سرمايه‌گذارى‌هاى خارجى آلمان بالغ بر ۶ ميليارد مارک مى‌رسيد. حضور شرکت‌هاى معظم چند مليتى و خارجى مختلف در آفريقاى‌جنوبي، حاکى از حجم بالاى سرمايه‌گذارى‌هاى خارجى در اين کشور مى‌باشد. شرکت‌هايى ازحمله هوخست. ب.ام.و، مرسدس بنز، جنرال الکتريک، کداک، و الکترولوکس، ازجمله اين شرکت‌هاى خارجى بوده‌اند.


با نزديک شدن پيروزى ماندلا و سقوط رژيم اقليت سفيدپوست، نگرانى سرمايه‌گذاران خارجى در مورد سرنوشت سرمايه‌هايشان در اين کشور تشديد گرديدە، به‌طورى که بسيارى از خارجيان به فروش سهام خويش ابراز تمايل نمودند.


ليکن ماندلا براى جلوگيرى از پديد آمدن بحران اقتصادي، اجتماعى ناشى از فرار سرمايه‌ها از کشور، سريعاً وارد عمل شده در موضع‌گيرى‌هاى رسمى و مذاکرات خصوصى در جلب اطمينان سرمايه‌گذاران خارجى کاملاً موفق بوده است. به‌طورى که اين کشور از سال ۱۹۹۳ به بعد مجدداً شاهد رونق سرمايه‌گذارى خارجى بوده است. به عنوان نمونه شرکت‌هاى آلمانى که داراى سابقه طولانى حضور در اين کشور بوده‌اند، به توسعه فعاليت‌هاى اقتصادى راغب گرديده و حتى شرکت‌هاى جديد آلمانى نيز به اين کشور وارد شده‌اند. بين شرکت‌هاى آلمانى داراى سابقه طولانى فعاليت در آفريقاى‌جنوبي، زيمنس مارک در اين کشور سرمايه‌گذارى نموده‌اند. شرکت زيمنس و هوخست را مى‌توان نام برد که فقط ظرف سال‌هاى ۹۴-۱۹۹۳ بيش از صد ميليون مارک براى احداث شعبه مرکزى شرکت خود واقع در شهر دوربان واقع در سواحل شرقى اين کشور سرمايه‌گذارى نموده است.


در حال حاضر شرکت زيمنس داراى حدود ۴ هزار نفر شاغل در آفريقاى‌جنوبى بوده و فروش ۸۱۹ ميليون مارکى اين شرکت طى سال ۱۹۹۳ گوياى وسعت فعاليت اقتصادى آن در اين کشور مى‌باشد.شرکت هوخست نيز بيش از ۳۲ ميليون مارک صرف ساخت يک کارخانه الياف مصنوعى پلى‌استر در شهر دوربان در اين کشور نموده و قصد داشت در سال ۱۹۹۵ بيش از يکصد ميليون مارک براى گسترش فعاليت‌هاى توليدى خود در آفريقاى‌جنوبى سرمايه‌گذارى کند. شرکت هوخست نيز داراى بيش از ۲ هزار نفر شاغل و بيش از ۶۳۰ ميليون مارک فروش طى سال ۱۹۹۳ در آفريقاى‌جنوبى بوده است. شرکت‌هاى معظم اتومبيل سازى ب.ام.و و مرسدس بنز نيزدر تلاش هستند که حضور خودشان را در اين کشور توسعه دهند. به عنوان نمونه، شرکت مرسدس بنز در سال گذشته بيش از يک ميليارد و چهارصد ميليون مارک در اين کشور سرمايه‌گذارى داشته و حدود ۳ هزار نفر را در استخدام دارد. اين شرکت طى سال ۱۹۹۴ بيش از ده هزار دستگاه خودرو به فروش رسانده است. که نسبت به رقم ۴۱۰۰ دستگاه سال قبل از آن افزايش چشمگيرى را نشان مى‌دهد.


شرکت‌هاى الکترولوکس و پولارويد با انتشار اطلاعيه‌هاى جداگانه‌اى در اکتبر ۱۹۹۴ اعلام داشتند که بعد از ۱۷ سال غيبت، مجدداً فعاليت‌هايشان را در اين کشور آغاز کرده‌اند. شرکت الکترولوکس با شرکت بارلو از آفريقاى‌جنوبى يک قرارداد سرمايه‌گذارى مشترک منعقد نموده، به موجب آن کارخانه‌اى در شهر کيپ تاون به‌منظور توليد محصولات الکترولوکس و آ.ا.گ احداث خواهد گرديد.وزير بازرگانى انگلستان نيز اعلام نموده است که کشورش به عنوان بزرگترين سرمايه‌گذار خارجى در آفريقاى‌جنوبي، در نظر دارد روابطش را با اين کشور توسعه دهد.