با شکم خالی به خرید نروید

پژوهشگران توصیه می کنند با شکم خالی به خرید نروید، چراکه افراد گرسنه تا بیش از ۶۰درصد بیشتر خرید می کنند و جالب تر اینکه بیشتر این خریدها صرف اقلام غیرخوراکی می شود!

پژوهشگران دانشگاه مینه سوتا با انجام تحقیقی متوجه شده اند افرادی گرسنه ای که برای خرید وارد سوپرمارکت یا فروشگاه های زنجیره ای می‎شوند، بیشتر از آن که به سیر کردن خود و خرید اقلام خوراکی توجه کنند، مشغول خریدهای دیگر می شوند و کالاهایی را می خرند که اندک زمانی پس از سیر شدن، از خرید آنها پشیمان می شوند.

به گزارش نیوساینتیست، این گروه تحقیقاتی با انجام آزمایش هایی به این نتیجه رسیدند که خریداران به شدت گرسنه حدود ۶۴درصد بیشتر از خریداران سیر یا کمتر گرسنه پول برای خرید صرف می کنند. اما چه چیز باعث این رفتار غیرمنتظره می شود؟

در شرایط گرسنگی، دستگاه گوارش هورمونی به نام گرلین ترشح می کند که روی بخشی از مغز به نام قشر پیش پیشانی شکمی (ventromedial prefrontal cortex) تاثیر می گذارد. این محدوده از مغز در عملکرد پاداش و انگیزش نقش دارد و باعث می شود که فرد بخواهد کاری انجام دهد و کالری مصرف کند. پژوهشگران حدس می زنند ممکن است این هورمون روی بخش های غیرخوراکی نیز تاثیر بگذارد و باعث شود شما از هر چیز مقادیر بیشتری را بخواهید.

به گفته این پژوهشگران، بهتر است با شکم سیر به خرید بروید تا پول کمتری خرج کنید و کالای اضافی نخرید.