روزه گرفتن در ماه رمضان برای این دسته از دیابتی ها ممنوع است

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت:بیماران دیابتی که چند بار در روز انسولین مصرف می کنند نباید روزه بگیرند.

دکتر حسن گنجی زاده زواره اظهار کرد: در صورتی که بیماران دیابتی که تحت کنترل با رژیم غذایی یا تحت درمان با داروهای خوراکی کاهنده قند خون با نظر پزشک هستند می توانند روزه بگیرند.

وی ادامه داد: همچنین دیابتی هایی که دارای قند خون نسبتاً مطلوب با وضعیت ثابت (افرادی که نوسانات شدید قند خون نداشته باشند)، چاق و یا دارای وزن طبیعی هستند، افرادی که در سه ماه اخیر دچار افت مکرر و یا افزایش شدید قند خون نشده و مراجعه منظم به پزشک معالج داشته و عوارض مزمن پیشرفته دیابت نداشته باشند می توانند روزه بگیرند.

این فوق تخصص غدد تصریح کرد: اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع یک و افرادی که مبتلا به نوع 2 بوده و چند بار در روز انسولین تزریق می کنند نمی توانند روزه بگیرند.

گنجی زاده زواره افزود: افرادی که دیابت نوع دو کنترل نشده هستند و سابقه بستری شدن در بیمارستان در سه ماه گذشته به علت افت شدید یا افزایش شدید قند خون دارند و یا بیمارانی که دچار افت قند(گرسنگی، ضعف، سرگیجه و...)هستند نباید روزه بگیرند.

وی تأکید کرد: افرادی که دارای سابقه مداوم از دیابت کنترل نشده، سابقه(DKA) و کمای هایپراسمولار در سه ماه اخیر دارند، بیماران دیالیزی، سالمندان دیابتی و یا افرادی که مبتلا به بیماری های حاد و عوارض پیشرفته دیابت هستند نباید روزه بگیرند.