قضاوت نکنیم

دیپاک چوپرا، نویسنده و پزشک آمریکایی هندی‌الاصل، می‌گوید: «از قضاوت کردن درباره دیگران دست بکش تا آرامش را تجربه کنی.» اما چگونه می‌توان دست از قضاوت دیگران کشید؟ با تمرین …

دیپاک چوپرا، نویسنده و پزشک آمریکایی هندی‌الاصل، می‌گوید: «از قضاوت کردن درباره دیگران دست بکش تا آرامش را تجربه کنی.» اما چگونه می‌توان دست از قضاوت دیگران کشید؟ با تمرین و آگاهی می‌توان قضاوت‌کردن درباره دیگران را کاهش داد و افراد را همان‌طور که هستند قبول کرد و پذیرفت...

مورد قضاوت قرارگرفتن همان‌قدر که برای خودمان ناخوشایند است، برای دیگران هم ناخوشایند و آزاردهنده است. متوقف‌کردن قضاوت‌ در مورد دیگران و جایگزین‌کردن آن با پذیرفتن برای دو طرف التیام‌بخش است و با یاد گرفتن این مهارت هم قضاوت‌کننده سبک می‌شود، هم قضاوت شونده آرام می‌گیرد و روابط بین افراد شکوفا می‌شود. فراموش نکنید خیلی از اوقات قضاوت‌کردن و انتقادکردن جزو عادت‌های فرد می‌شود. پیداکردن راه‌های عشق‌ورزیدن و پذیرفتن می‌تواند جای راه‌های قدیمی را در روابط بگیرد و یک عادت جدید شود.

چرا بعضی ها مدام دیگران را قضاوت می کنند؟ معمولا به این ۴ دلیل:

۱) رشد در شرایط طاقت‌فرسا: بعضی‌‌ها به‌دلیل رشد در شرایط طاقت‌فرسای انتقادی در خانواده قضاوت‌کردن درباره دیگران را به عنوان یک عامل کمکی در برقراری رابطه‌هایشان یاد گرفته‌اند.

۲) مخفی‌کردن خود: بعضی‌ها دیگران را قضاوت می‌کنند تا در اصل، خودشان را مخفی کرده باشند چرا که مواردی را در دیگران می‌بینند که در خودشان هم وجود دارد و آنها این ویژگی را دوست ندارند.

۳) اعتمادبه‌نفس پایین: بعضی‌ها اعتماد به نفس پایینی دارند و در مورد همه‌چیز در زندگی دورنمایی منفی دارند.

۴) تحقیر دیگران و بزرگ‌نمایی خود: بعضی‌ها از تحقیر دیگران برای مهم جلوه‌دادن خود و داشتن حس بهتر استفاده می‌کنند.

اما هیچ‌کدام از این دلایل باعث نمی‌شوند قضاوت‌کردن حس بهتری به شما بدهد زیرا خود قضاوت‌کردن دارای بار منفی است. تنها راه رسیدن به آرامش عشق‌ورزیدن به دیگران و قبول‌کردن آنهاست همان‌طور که هستند و بهترین نقطه شروع از خودتان است یعنی به خودتان عشق‌ بورزید و خودتان را همان‌طور که هستید، بپذیرید.

از قضاوت دست بکشید

کسانی که دیگران را قضاوت می‌کنند، درباره خودشان خیلی بی‌رحم‌تر عمل می‌کنند. کسانی که به اندازه کافی نسبت به خودشان احساس خوب دارند این خوبی را در دیگران هم می‌بینند. قبل از اینکه به قضاوت‌کردن درباره دیگران خاتمه دهید اول از قضاوت‌کردن درباره خودتان دست بکشید. درباره انتقادها و قضاوت‌هایی که در مورد خودتان می‌کنید، فکر و خودتان را از آنها رها کنید. یاد بگیرید با فراموش‌کردن اشتباه‌های گذشته و پذیرفتن کاستی‌هایتان و ضعف‌ها به خودتان عشق بورزید و روی نقاط مثبت تمرکز کنید. می‌توانید به‌صورت آگاهانه زاویه دید منفی را به زاویه دید مثبت تغییر دهید. این کار فقط تمرین می‌خواهد. تمرین?هایی از جمله اینکه:

دیگران را همان‌گونه که هستند بپذیرید و به آنها عشق‌ بورزید.

به خودتان بگویید هیچ‌کس کامل نیست. هر فردی نقاط منفی و ضعف‌هایی دارد همان‌طور که نقاط مثبت و مهارت‌هایی دارد. این ترکیب انسان‌ها را منحصر به فرد می‌کند.

بدانید قضاوت‌کردن و انتقادکردن به راحتی جزو عادت‌ها می‌شود. با نگرش ‌منفی به آن دامن نزنید و گسترش‌شان ندهید.

کاستی‌ها و ضعف‌هایتان را بپذیرید.

قضاوت‌کردن و انتقادکردن را با افکار مثبت جایگزین و روی نکات خوب دیگران تمرکز کنید.

دیگران را به دلیل اشتباهاتشان ببخشید. مهربان باشید و آنها را درک کنید.

عشق را در خودتان لمس و با افکار، رفتار و گفته‌هایتان به دیگران منتقل کنید.

با مهربانی صحبت و آن را با قلب و روحتان لمس کنید.

منبع: Health

ترجمه: سحر حبیبی