کم رنگ شدن پوست

کم‌رنگ شدن پوست بعد از التهاب به‌صورت نواحى کم‌رنگ پوستى بعد از آسيب‌ديدگى يا التهاب بروز مى‌کند. اين عارضه ممکن است بعد از بهبودى آکنه، متعاقب سوختگي، در اثر به‌‌جا مانده از زخم، بعد از عفونت، يا به‌علت مواجههٔ بيش از حد با نور خورشيد، به‌وجود آيد. لکه‌هاى کم‌رنگى که بعد از آکنه و عفونت پديد مى‌آيند، معمولاً بعد از چند ماه يا چند سال برطرف مى‌شوند. علت بروز اين عارضه فقدان ملانوسيت‌ها است که سلول‌هاى پوستى مسئول توليد رنگدانه هستند.


در لک و پيس لکه‌هاى کم‌رنگ و نامنظم پوستى بدون علت مشخص ظاهر مى‌شوند. اين عارضه ممکن است به‌صورت قرينه در دو طرف بدن ايجاد شود. اين عارضه ممکن است به مرور زمان کوچک يا بزرگ شود و کاملاً بى‌خطر است، و تنها ممکن است از نظر زيبائى مورد توجه قرار گيرد.

درمان

در کليهٔ اين موارد بهترين درمان استعمال فرآورده‌هاى آرايشى برنزه‌کننده‌اى است که به لباس‌ها نفوذ نمى‌کنند (مثل دي-اُ-درم). اين نواحى به‌ راحتى دچار آفتاب سوختگى مى‌شوند و بايد با کرم‌هاى ضدآفتاب شماره ۱۵ پوشانده شوند.


فقدان کلى رنگدانهٔ پوستى يک اختلال ارثى نادر است که تحت عنوان زالى شناخته مى‌شود. افراد زال بسيار مستعد ابتلاء به سرطان هستند و به اين علت بايد مراقبت زيادى براى عدم مواجهه با نور خورشيد از خود به‌عمل آورند، عينک‌هاى آفتابى بزنند و در روشنائى روز از کرم‌هاى ضد آفتاب با ضريب محافظتى بالا استفاده کنند.

افزايش رنگ‌دانه‌هاى پوست

افزايش موضعى رنگدانهٔ پوستى به اشکال گوناگونى بروز مى‌کند. اين عارضه از کک و مک و ”لکه‌هاى پيري“ تا افزايش عمومى رنگدانه که در برخى از مبتلايان به بيمارى آديسون (نارسائى غدد فوق کليوي) ديده مى‌شود، متغير است. نواحى موضعى تيره رنگ ممکن است بعد از عفونت، ضربه و مواجهه بيش از حد با نور خورشيد، بروز کنند.


نوع خاصى از افزايش موضعى رنگدانه به نام ملاسما (لک حاملگي)، لکه‌هاى تيره رنگ، قرينه و با حدود کاملاً مشخص روى صورت و گونه‌ها هستند که عمدتاً هنگام حاملگى و در برخى زنان هنگام مصرف قرص‌هاى پيشگيرى از حاملگي، ظاهر مى‌شوند. اين عارضه معمولاً بعد از حاملگى يا قطع قرص‌هاى هورمونى برطرف مى‌شود.

درمان

درمان متعارف اين عارضه استفاده از کرم روشن‌کننده همراه با هيدروکينون ۲ درصد در مادهٔ زمينه‌اى گليکول الکلى (مثل اسوتريکا، الدوپک) است. در صورتى‌که اين فرآورده دو بار در روز مصرف شود، رنگ نواحى مبتلا اغلب از بين مى‌رود. در استفاده از هيدروکينون روى پوست صورت محتاط باشيد، زيرا ممکن است باعث واکنش پوستى و روشن شدن بيش از حد رنگ پوست شود. براى پى بردن به احتمال ايجاد واکنش تحريکي، آن را روى ناحيهٔ کوچکى از پشت گوش خود آزمايش کنيد. پزشک ممکن است براى افزايش تأثير هيدروکينون استفادهٔ يک روز در ميان از ترتينوين ۱/۰ درصد (رتين A) را توصيه کند. از کرم ضدآفتاب با ضريب حفاظتى بالا روى نواحى مبتلا به افزايش رنگدانه‌هاى پوست استفاده کنيد، زيرا واکنش اين نواحى نسبت به نور خورشيد بيش از حد است.