کودکان به فعاليت و بازى علاقه دارند و با هر شيء و وسيله‌اى به بازى مى‌پردازند و به نوعى خود را سرگرم مى‌کنند. آنان به سودبخشى بازى و اثرهاى آن توجهى ندارند و تنها مى‌خواهند بازى کنند. بديهى است که بازى کودکان همواره متأثر از وسايل و ابزارى است که در اختيار دارند. يکى از گرفتارى‌هاى جوامع مصرف‌کننده اين است که توليدکنندگان و فروشندگان وسايل مربوط به نوزادان و کودکان با سوءاستفاده از علاقه و دلبستگى پدران و مادران به رفاه، سلامت و رشد کودکان و با بهره‌گيرى از کم‌اطلاعى آنان در مورد مراحل رشد و نيازهاى کودک، هر روز وسايل و کالاهاى جديد و اغلب غيرضرورى و بعضاً مضر را به‌صورت اسباب‌بازي، پوشاک و لوازم‌التحرير و غيره عرضه مى‌کنند.


امروزه، صنعت اسباب‌بازي، پس از صنايع نظامي، دومين تجارت سودآور جهانى است. توجه به کيفيت و کميت توليد، توزيع و مصرف اسباب‌بازى در کشور ما که به لحاظ، جمعيتي، بافتى بسيار جوان دارد، لازم و ضرورى است.


پدر و مادر هر اندازه از نحوهٔ شکل‌گيرى شخصيت و نيازهاى کودکان کم‌اطلاع‌تر باشند، به همان اندازه زمينه را براى سودجوئى سودجويان آماده‌تر مى‌سازند. پدر و مادر بايد آگاه باشند که زير عنوان رفاه کودک و اسباب‌بازى هر چيزى را خريدارى نکنند. همان‌طور که در مورد مواد غذائى کودک دقت و وسواس به خرج مى‌دهند که سالم و بهداشتى و غيرآلوده باشد، بايد به غذاى روحى و روانى (اسباب‌بازي، کتاب، برنامه‌هاى تلويزيون و ...) آنان نيز توجه کنند. چه بسيار هستند وسايل و اسباب‌بازى‌هائى که نه تنها موجبات رشد کودکان را فراهم نمى‌سازند، بلکه آسيب‌هاى بدني، فکرى و حتى اخلاقى نيز به آنان وارد مى‌آورند. والدين بايد دقت داشته باشند، چه بسا اسباب‌بازئى که براى فرزند دلبند خود تهيه کرده‌اند سبب آسيب‌هاى جسمى و حتى مرگ او شود.


نگاهى سطحى به آمار و حوادث، نشان مى‌دهد که هر سال شمار فراوانى از کودکان به‌وسيلهٔ اسباب‌بازى‌هاى خود آسيب مى‌بينند، ناقص مى‌شوند و حتي، بعضى از اوقات، جان خود را از دست مى‌دهند. براى مثال، به چند مورد زير اشاره مى‌کنيم:


- بازيچه‌اى که به شکل موشک ساخته شده بود، چشم پسر بچهٔ هفت‌ساله‌اى را کور کرد.


- بچهٔ يک‌ساله‌اى بر اثر قورت دادن چشم شيشه‌اى عروسک خود خفه شد.


- پرتاب دارت (وسيله‌اى که سر آن از ميخى نوک‌تيز درست شده است و انتهاء آن يک چهار پر هدايت‌کننده دارد و براى نشانه‌گيرى از آن استفاده مى‌‌شود) چشم پسر بچه‌اى را کور کرد و به اعصاب مغزى وى آسيب زد.


- در بازى الک دولک، برخورد دولک با سر کودکى باعث خونريزى مغزى وى شد.


اينها نمونه‌اى از ده‌ها و شايد هم صدها حادثه‌اى است که هر روز در سراسر جهان براى کودکان رخ مى‌دهد و همان‌طور که اشاره شد، نقص عضو يا مرگ آنان را در پى دارد. تنها در سال گذشته، در يک چهارم از جهان ۱۵۰،۰۰۰ کودک بر اثر بازى با اسباب‌بازى‌هاى خطرناک آسيب‌ديده‌ هستند. خسارات ناشى از بازى کودکان با اسباب‌بازى‌هاى خطرناک به اندازه‌اى سنگين و در بسيارى از موارد، جبران‌ناپذير است که قوانين و مقررات ويژه‌اى براى مهار ميزان خطرناک بودن اسباب‌بازى‌ها در بيشتر ممالک دنيا وضع شده است و ناديده گرفتن اين قوانين مجازات‌هاى سنگين به همراه دارد. متأسفانه، توليدکنندگان تنها به فکر منافع مادى خود هستند و در مواردى که فروش اين‌گونه وسايل در کشور خود آنها ممنوع شده است، آنها را به ديگر کشورها، به‌ويژه کشورهاى جهان سوم، صادر کرده‌اند.