يک دورکار با مجهز شدن به يک رايانهٔ کيفى و يک تلفن همراه مى‌تواند در هر جائى کار کند. و بسيارى نيز اين کار را مى‌کنند. اما اکثر دورکاران براى انجام کار خويش نياز به يک فضاى فيزيکى جداگانه نيز دارند. براى عدهٔ بسيار زيادى اين فضا در خانه است.


خانه بايد فضاى کافى براى کار بى‌مزاحمت و يک محيط کارى امن را داشته باشد. در برخى از خانه‌ها اين مکان وجود دارد که اتاقى را براى استفاده به‌عنوان دفتر کار جدا کرد (يعنى سناريوى مطلوب)، در حالى‌که در بقيهٔ خانه‌ها، اگر داشتن دفتر جداگانه امکان نداشته باشد بايد به بخشى از يک اتاق اکتفا کرد. اتاقى که مورد استفاده روزانه ندارد- مثل اتاق خواب مهمان- بر اتاقى که مکرراً توسط ديگر ساکنين خانه مورد استفاده قرار مى‌گيرد ترجيح دارد. برخى از خانه‌ها داراى فضاى بلااستفاده‌اى مثل زير شيرواني، گرم‌خانه، يا حتى بخشى از يک زيرپلّه وسيع يا راهروى ورودى بزرگ هستند که قابل تبديل به اتاق کار است. اگر قرار باشد که از بخشى از يک اتاق به‌عنوان فضاى کارى استفاده شود، مى‌توان اتاق را با يک پرده يا ديواره تقسيم کرد. ماک (۱۹۹۵) و پل (۱۹۹۶) چند مثال دفاتر خانگى داراى سبک و ابتکارى را ارائه داده‌اند.


در بريتانيا کار کردن در باغچه در بيشتر طول سال امکان‌پذير نيست، اما برخى از دورکاران دفاتر خويش را در گاراژ يا در آلاچيقى که در باغچه تعبيه شده برپا مى‌کنند.


شرکت هوم‌لاج (Homeloge)، متخصص در کلبه‌هاى تک اتاقه چوبى است که داراى برق، نور، پريزهاى برق و يک بخارى هستند. دفاتر خانگي ساخت شرکت تمپلکو تن (Templeco Ten) ساختارى پيش‌ساخته با ديوار، سقف و کف عايق دارد. اين فضاى کارى کامل داراى پنجره‌هاى دو جداره است و براى برق و نور، سيم‌کشى توکار دارد؛ هم‌چنين داراى يک بخارى برقي، پريز تلفن، کابل تلويزيون و يک زنگ خطر دزدگير است. شرکت پورتاکابين (Portakabin) اقامت‌گاه‌هاى تک‌واحدى را به فروش يا اجاره مى‌گذارد که براى دفاتر خانگى مناسب هستند.


ملاحظات کليدى شامل امنيت، امکانات ذخيره‌سازي، راحتى و تسهيلات مى‌باشند. اين عوامل از ديگر ساکنين خانه و همين‌طور ملاقات‌کنندگان تأثير مى‌پذيرند. شمارى از موضوعات به امنيت مربوط مى‌شوند. مسئله درجهٔ اول، محرمانه بودن کار است. شايد لازم باشد که مطالب را از دسترس افرادى که حق ديدن آن‌ها را ندارند حفظ کرد. دوم، امکان آتش‌سوزى و دزدى است. يک دفتر خانگى داراى تجهيزات بسيار ارزشمندى است و براى محافظت از آنها بايد احتياط‌هاى لازم عمل آيد. کار در دست انجام نيز ارزشمند است. گنجه‌هاى ضدآتش و نيز گرفتن نسخهٔ پشتيبان مفيد هستند. سوم اين که ممکن است لازم باشد که از کار در برابر کودکان و حيوانات محافظت کرد.


در هنگام برپا کردن دفترى در خانه، دستيابى به توازن بين جنبه‌هاى عملگرايانهٔ تجهيزات دفترى استاندارد و زيبائى خانه اهميت دارد. محيط جذاب با بالا بردن روحيه، افزايش اعتماد به نفس و تقويت لذت انجام کار، بهره‌ورى را بهبود مى‌بخشد. رنگ محيط، حال و هوا و اندازهٔ ظاهرى اتاق را تغيير مى‌دهد و بر روحيهٔ شخص اثر مى‌گذارد.