اجناس و اشياء و کالاهاى متعدد و متنوعى که مورد استفاده عموم مردم و يا گروه‌هاى خاص مى‌باشد و در امر تجارت مورد مبادله قرار مى‌گيرد منحصر و محدود به موارد مشخصى نيست و شمارش همهٔ آنها به سادگى ميسر و ممکن نمى‌باشد. به اين جهت براى سهولت امر، کالاها را با توجه به نوع جنس، و خواص، مشابهت، کيفيات، ترکيبات، کاربرد، نحوه مصرف، و اينکه از مواد شيميائى است، يا معدنى و لوازم و وسايل مهندسى و يا طبى و جراحى و يا وسايل و اشياء و فلزات گرانبها و يا لوازم و اشياء پلاستيکي، کائوچو، چسب، چرم، کاغذ و لوازم نقاشى و هنرى و وسايل ساختماني، سنگ طبيعي، مصنوعي، آهک، گچ، لوله‌هاى سفالي، آينه، قاب، صدف، مرجان، کهربا، مصنوعات نساجى مانند پارچه، پتو، کيسه، گوني، طناب، کفش، مواد غذائى مانند گوشت، کنسرو محصولات لبني، عسل و شيرينى‌جات و قهوه، قند و شکر، کاکائو، چاى ادويه‌جات و غيره با در نظر گرفتن جميع جهات و اوصاف و خصوصيات و وجوه مشترکى که بين آنها وجود دارد و مى‌توان آنها را در يک گروه جاى داد. به انواع و طبقاتى تقسيم نموده‌اند که به‌طورکلى در هفت فصل قرار گرفته و به ۳۶ طبقه تقسيم گرديده است.

مواد غذائى و محصولات کشاورزى

- گوشت ماهي، طيور، شکار، عصاره‌هاى گوشت. سبزيجات و ميوه‌جات خشک و پخته شده و به‌صورت کنسرو. ژله و مربا. تخم‌مرغ. شير و ساير محصولات لبني. روغن و دهنيات خوراکي. کنسرو ترشى.- قهوه، چاي، کاکائو، قند و شکر. برنج (تاپيوکا) آرد هندى (لاکو) بدل، قهوه، آرد، ترکيبات تهيه شده از غلات، نان، بيسکويت، نان‌هاى شيرينى و شيرينى‌جات، بستني، عسل، شيره، ملاس و خمير مايه گرد نانوائي، نمک، خردل، فلفل، سرکه، ادويه‌جات، يخ، چاشنى.


- محصولات کشاورزى و پرورش گياه و جنگلبانى و دانه‌هائى که در ساير طبقات ذکر نشده است.


حيوانات زنده، ميوه‌جات و سبزيجات و نباتات تازه، بذر و گياه و گل‌هاى طبيعي. مواد غذائى جهت حيوانات، مالت.


- آب‌هاى معدنى و گازدار و ساير نوشابه‌هاى غيرالکلي. شربت و ساير ترکيبات جهت تهيه نوشابه.


- .........


- توتون اعم از خام و تهيه شده. لوازم تدخين. کبريت.


- علامت مخصوص خدمات.


- کالاهائى که در هيچ‌يک از طبقات ذکر نشده است.

اسباب‌بازى و لوازم ورزش

- اسباب‌بازى‌ و تفريح. لوازم ورزش و ژيمناستيک به (استثناء ملبوس) تزئينات و - لوازم آرايش, درخت نوئل.


مصنوعات نساجى

- طناب، ريسمان، تور، جادر، سايه‌افکن، کيسه و روپوش کالا، بادبان و شراع، کيسه و گوني. پوشال و لوازم پر کردن (مو، کاپوک، علف دريائى و غيره) منسوجات تهيه شده از مواد اليافى خام.


- انواع نخ.


- انواع پارچه، رختخواب و سفرهٔ ميز، اشياء يافته شده که در ساير طبقات ذکر نشده است.


- ملبوس از جمله کفش و پوتين و کفش راحتى.


- تورى و اشياء قلاب‌دوزي، روبان و حاشيه و قيطان، دگمه. دگمه فشاري، قزنقفلي، سنجاق و سوزن، گل‌هاى مصنوعى.


- قالى و قاليچه، حصير و پادرى و بوريا. فرش‌هاى مشمعى و ساير پوشش‌هاى کف اطاق. روپوش‌هاى غيرپارچه‌اى.