آفتاب

رشد اينترنت در جهان و ايران

در ايران حدود ۵۰ سال قبل تلويزيون را رسانه نوين خطاب کرده‌اند. اين رسانه نوين در روزهاى نخست حضور خود براى کسب محبوبيت مى‌بايستى کارآئى خود را اثبات مى‌نمود اما اکنون تقريباً در هر خانواده‌اى يک دستگاه تلويزيون وجود دارد. بر اساس گزارشى که در همان زمان در روزنامه‌ها به چاپ رسيد آمده بود که -۱۳ سال پس از توليد تلويزيون ايرانيان نيز اين جعبه جادوئى را در خانه‌هاى خود پذيرفتند-. و ۲۰ سال به طول انجاميد تا راديو به ايران بيايد و ۳۰ سال ديگر تا سينما در ايران ساخته شد.
و اينک سؤال اين است که آيا اينترنت نيز مى‌تواند جاى خود را در ايران باز کند؟
با بررسى مدل روند ورود تکنولوژى به ايران درمى‌يابيم که نتايج دقيقاً مانند ساير کشورها است اما با اندکى تأخير. به‌عبارت ديگر تلويزيون هم در ايران همانند ساير کشورها محبوب شد اما با تأخير. براى اينترنت نيز همين اتفاق افتاده و خواهد افتاد.


رشد استفاده از اینترنت در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰

بر اساس گزارش سایت اینترنتی www.internetworldstats..com بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ استفاده از اینترنت در جهان ۵۲۸.۱ % افزایش یافته است. این درصد رشد در کشورهای خاورمیانه ۲,۲۴۴.۸ % بوده است که در تمام این سال‌ها در جهان بیشترین نرخ درصد رشد بوده است.

براساس تحقیقات شمار کاربران اینترنت در ایران در سال ۱۹۹۴ از ۲۵۰ هزار نفر فراتر نمی‌رفت که ضریب نفوذ صفر درصد داشت. در سال ۲۰۰۳ این ضریب نفوذ به ۳/۵ افزایش یافت. مرکز آمار اینترنت در جهان (Internet World Stats) در فوریه ۲۰۰۵ (اواخر سال ۱۳۸۳) تعداد کاربران اینترنت ایران را ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و با ضریب نفوذ ۷ درصد اعلام کرد.
طبق آمار IWS در ژوئن ۲۰۱۰ ، در ایران ۳۳,۲۰۰,۰۰۰ کاربر یعنی ۴۳.۲% جمعیت ، ثبت شده است. همین آمار در ژوئن سال ۲۰۱۱ به ۳۶,۵۰۰,۰۰۰ کاربر یعنی ۴۶.۹% جمعیت رسید.
در حال حاضر ایران رتبه نخست خاورمیانه را برای بیشترین تعداد کاربران اینترنت و رتبه چهاردهم جهان را برای بیشترین تعداد کاربران نسبت به جمعیت ، دارد.


کابران اینترنت در خاورمیانه در ۳۱ مارس ۲۰۱۱


۲۰ کشور برتر جهان از نظر تعداد کاربران اینترنت درسه ماهه سال ۲۰۱۲

پرتال چيست؟

با افزايش روزافزون سايت‌هاى اطلاع‌رسانى/خدماتى در اينترنت ، درک ارتباط موضوعى و مفهومى ، ميان اطلاعات/خدمات ارائه‌شده در آنها روزبه‌روز اهميت بيشترى مى‌يابد. ابزارهاى جستجوى موجود در اينترنت مانند Google نيز با استفاده از کلمات کليدى موجود در اين سايت‌ها و فرمول‌هاى پيچيده‌اى که به مرور زمان توسعه داده‌اند به طبقه‌بندى آنها مى‌پردازند. بديهى است که اين روش تنها پاسخگوى بخشى از نيازهاى کاربران و شايد تنها يک نقطه شروع در اينترنت است. پرتال‌ها با استفاده از ابزارهاى جستجو و ابزارهاى ديگر مورد بحث در تکنولوژى ساخت پرتال وظيفه ايجاد يک ارتباط از پيش تعريف شده با نقطه شروع و پايان مشخص را به‌عهده دارند.
به ‌همين منظور پرتال‌هاى اختصاصى مربوط به سازمان‌ها در هنگام پاسخگوئى به ارباب‌رجوع مى‌بايستى عمليات موردنياز مراجعين خود را از پيش با نقطه شروع ، توالى انجام کار و نقطه پايان فهرست نمايند. عمليات موردنياز مراجعين ممکن است در يک ‌لحظه چندين سيستم موجود در سازمان را تحت‌تأثير قرار دهند. پرتال‌هاى عمومى نيز اهدافى اين چنين با کارکردهاى گوناگون را دنبال مى‌نمايند.
ناظران صنعتى به اين فهرست‌هاى راهنما و جستجوى اوليه عنوان "پرتال" – "پورتال" - را دادند. اين اصطلاح را در سال ۱۹۹۷ هالسى مينور که در آن زمان رئيس CNET بود ، ابداع کرد.

پرتال آفتاب

پرتال آفتاب به آدرس www.aftabir.com یکی از محصولات شبکه اینترنتی آفتاب است.
پرتال آفتاب اولين پرتال به زبان فارسى در ايران است که توانسته با به‌کارگيرى آخرين تکنولوژى‌هاى روز حجم وسيعى از اطلاعات و خدمات را در اختيار کاربران فارسى‌زبان قرار دهد.
رسالت آفتاب به‌عنوان يک پرتال عمومى ، توانائى بخشيدن به کاربران خود در ابعاد گوناگون کار و زندگى است. ارائه اطلاعات در زمينه‌هاى مختلف و ايجاد ارتباط الکترونيکى با توليدکنندگان اطلاعات و يا دارندگان آن در حوزه‌هاى فرهنگ و هنر ، اقتصاد و تجارت ، علم و آموزش ، بهداشت و درمان و ... به همراه ايجاد بسترى مناسب براى انجام عمليات موردنياز کاربران ، هدف اصلى ما در آفتاب است که به يارى خداوند بزرگ و با استفاده از تکنولوژى‌هاى نوين در راه رسيدن به آن گام برداشته‌ايم. کليه اقشار جامعه مى‌توانند از طريق ابزارهاى اطلاع‌رسانى پرتال آفتاب و موتورهاى هوشمند جستجوگر آن به اطلاعات موردنظر خود دسترسى يابند و با استفاده از ابزارهاى موجود در آن مانند سيستم پرداخت الکترونيکى و سيستم ارائه کالاها و خدمات تجارت خود را گسترش دهند.

تجارت الکترونيک

تجارت الکترونيک در تعريفى ساده انجام هرگونه امور تجارى و بازرگانى از طريق شبکه جهانى مى‌باشد. امورى از قبيل خريد و فروش عمده و يا خرده‌کالاها و ارائه سرويس‌هاى مختلف به مشتريان نظير مشاوره پزشکى يا حقوقى و موارد ديگرى مانند تبادل کالا به کالا و راه‌اندازى مناقصه‌ها و مزايده‌ها شامل اين نوع تجارت مى‌شوند.

مهمترين انواع تجارت الکترونيک عبارتند از:

 • تجارت بين بنگاه و مصرف‌کننده ((Business to Customer (B۲C)
  اين نوع تجارت مثل تجارت خرده‌فروشى است. در يک طرف معامله بنگاه تجارى و در سوى ديگر آن خريدار قرار دارد. در اين نوع تجارت حجم معاملات اندک و در نتيجه قيمت‌ها نسبتاً بالا است. مانند خريد کتاب يا CD از فروشگاه الکترونيک آفتاب.
 • تجارت بين بنگاه و بنگاه ((Business to Business (B۲B)
 • تجارت بين مصرف‌کننده و مصرف‌کننده ((Customer to Customer (C۲C) تقسيم نمود.

برخى از مزاياى تجارت الکترونيک عبارتند از:

 • افزايش رشد تجارت
 • افزايش فروش و درآمد
 • امکان ارائه خدمات و محصولات در سطح جهانى
 • قابليت توسعه سرمايه‌گذارى
 • افزايش سطح زندگى و رفاه مردم
 • ايجاد فرصت‌هاى جديد براى صنايع و بنگاه‌هاى بازرگانى
 • افزايش فرصت‌هاى شغلى
 • جلوگيرى در اتلاف وقت و کاهش ترددهاى بى‌مورد
 • حذف محدوديت‌هاى مکانى و زمانى

آمارهای زیر بیانگر رشد تجارت الکترونیک در تمام دنیا از جمله ایران است:

 • به گفته شرکت Invesp ، با رشد ۲۰/۵ درصدی حجم معاملات الکترونیکی دنیا ، میزان فروش تا سال ۲۰۱۲ به ۸۲۰/۵ میلیارد دلار و و با رشد ۱۰۶ درصدی ، این میزان تا سال ۲۰۱۵ به ۱/۴ تریلیون دلار خواهد رسید.
 • در مورد آمار خرید و فروش اینترنتی در ایران ، آمار دقیقی وجود ندارد ، اما حجم تجارت الکترونیکی (خرید و فروش اینترنتی) که از طریق شرکت پست و تقریبا از سال ۱۳۸۶ شروع شده است ، تا اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به ۶۷ میلیارد تومان می‌رسد.


حجم سرمایه‌گذاری کشورها در حوزه تجارت الکترونیک (برا اساس میلیون دلار)

اهميت پرتال آفتاب در تجارت الکترونيک

اهميت پرتال آفتاب در تجارت الکترونيک شبيه اهميت يک مرکز خريد بزرگ براى ارائه تجارت شما مى‌باشد. يک مرکز خريد و يا ارائه خدمات اينترنتى مى‌بايستى از دو ويژگى بسيار مهم برخوردار باشد:

 1. ترافيک مناسب
 2. امکانات موردنياز از قبيل سيستم پرداخت داخلى و خارجى و همچنين امکانات مديريت ارائه کالا و خدمات

اگر محصولات و خدمات شما در یک محل نامناسب مانند یک خیابان فرعی عرضه گردد مشتریان به‌سختی محل شما را پیدا خواهند کرد اما اگر در مجموعه تجاری بزرگ با امکانات مناسب ارائه گردد ، بسیار آسان تر مورد بازدید و استفاده همگان قرار خواهد گرفت.

ایجاد یک وب سایت شخصی و ارائه محصولات و خدمات در آن با مشکلاتی از قبیل هزینه‌های گزاف تبلیغاتی ، برقراری خدمات اینترنتی از قبیل پرداخت الکترونیکی و غیره و نیز هزینه‌های نگهداری روبه‌رو ست و ممکن است شما را از این کار منصرف نماید. در صورتی‌که تجارت شما می‌تواند در پرتال آفتاب به سادگی در معرض دید میلیون‌ها نفر کاربر اینترنت با بستری مناسب برای تجارت الکترونیک و پایدار با هزینه‌هائی به مراتب کمتر قرار گیرد.

فروشگاه‌هاى الکترونيکى

يکى از جنبه‌هاى بسيار مهم تجارت الکترونيکى خريد و فروشى است که به‌طور مستقيم از اينترنت صورت مى‌گيرد. گام اول در تجارت الکترونيکى آن است که اصول ابتدائى تجارت را بدانيم و سپس به بررسى تجارت الکترونيکى بپردازيم.

  اصول اوليه تجارت عبارتند از:

 1. وجود کالا و يا خدماتى براى عرضه
 2. وجود مکان مناسب براى فعاليت
 3. انجام فعاليت‌هائى براى جلب مشترى
 4. سيستم دريافت پول
 5. سيستم تحويل کالا
 6. سرويس و خدمات پس از فروش و دريافت کالاهاى مرجوعى

فروشگاه الکترونيکى آفتاب با رعايت اصول تجارت و به‌منظور ايجاد ارتباط الکترونيکى بين خريدار و فروشنده ايجادشده و فروشندگان کالا مى‌توانند کالاهاى خود را با مشخصات کامل معرفى نمايند.

  پرداخت وجوه در آفتاب به آسانى و از چند طريق امکان‌پذير است:
 1. بانک داخلى آفتاب – ويژه کسانى‌که نزد آفتاب حساب دارند.
 2. سيستم شتاب – ويژه بانک‌هائى که امکانات پرداخت الکترونيکى دارند.
 3. پرداخت هنگام تحويل – ويژه کسانى‌که نقدى پرداخت مى‌کنند.

خريداران نيز پس از سفارش ، در زمان تعيين شده کالاهاى خود را از طريق سيستم توزيع دريافت خواهند کرد.
فروشگاه الکترونيکى آفتاب به سيستم‌هاى گزارشگيرى ، حسابدارى و انباردارى و همچنين تعريف و تعيين سطوح کاربرى مجهز مى‌باشد.

تبليغات اينترنتى

امروزه به‌دليل افزايش روزافزون کاربران اينترنتى شرکت‌هاى توليدى و تجارى به‌سوى تبليغات اينترنتى تمايل يافته‌اند.
تبليغات بايد جائى انجام شود که بازار هدف در آن متمرکز و دسترسى به مشترى آسان باشد و يکى از مزاياى رسانه اينترنت قابليت تمرکز و دسترسى آسان کاربران به آن است.
هوشمندى تبليغات يکى از مزاياى ديگر تبليغات اينترنتى نسبت به تبليغات به روش سنتى است. تبليغات هوشمند خدماتى از قبيل ره‌گيرى تبليغات و نيز امکان اندازه‌گيرى اثربخشى آن تبليغات را در اختيار تبليغ‌کننده قرار مى‌دهد. هنگام تبليغ به روش‌هاى ديگر مانند تلويزيون و روزنامه جمع‌آورى اطلاعات مشترى بسيار سخت و گاهى غيرممکن است اما با جمع‌آورى داده‌هاى مشاهده‌کنندگان از طريق اينترنت ، به‌راحتى مى‌توان اين داده‌ها را تجزيه و تحليل کرد. اين کار به تجار امکان مى‌دهد تا بسيار موفق‌تر عمل کرده و به‌جاى پيش‌بينى‌هاى نادرست ، علايق مشترى ، مکان مشترى و ... را به‌درستى بررسى نمايند.

اينترنت چند سالى است که به جمع رسانه‌هاى مورد استفاده براى تبليغات اضافه شده است. رشد تبليغ در اينترنت نسبت به تبليغ در رسانه‌هاى سنتى ، از سرعت بسيار بيشترى برخوردار بوده تا جائى‌که مسير طى شده توسط رسانه پرببيننده تلويزيون در عرض ۱۳ سال در اينترنت تنها با گذشت ۴ سال سپرى گرديد (فاکس ۱۹۹۹).

  آمار زير از سايت www.clickz.com در مورد تفاوت اينترنت و تلويزيون بسيار جالب مى‌باشد.
 • در آمريکا يک فرد معمولى روزانه ۳ ساعت وقت خود را در اينترنت صرف مى‌کند. اين رقم دو برابر وقتى است که يک فرد معمولى تلويزيون تماشا مى‌کند!
 • در هنگام کار يک‌سوم وقت مردم آمريکا صرف اينترنت مى‌شود. در صورتى‌که در هنگام کار اکثرا نمى‌توانند تلويزيون تماشا کنند.

از طریق تبلیغات اینترنتی شرکت‌ها درآمد بسیار زیادی حاصل کرده‌اند. کمپانی‌های بزرگ دنیا به خاطر رشد سریع کاربران اینترنتی در جهان درصد زیادی از هزینه‌های تبلیغاتی خود را صرف تبلیغات online می‌کنند و این درصد هر ساله در حال افزایش می‌باشد.
براساس گزارشی از سایت www.outsellinc.com هم‌اکنون ۹۷.۳٪ از کمپانی‌ها ، تبلیغات اینترنتی را جزء یکی از روش‌های تبلیغاتی خود قرار داده‌اند. به‌طور مثال کمپانی بزرگ Chrysler هزینه‌های تبلیغات خود را تا ۵۰٪ افزایش داده است. در سال جاری متوسط تبلیغات اینترنتی در جهان ۷۸% رشد داشته است که این رشد ۱۱ برابر تبلیغات در تلویزیون بوده است.

بر اساس گزارشی از شرکت تحقیقاتی Interact Advertising Bureau (IAB) در آمریکا ، درآمد حاصل از تبلیغات ، از ۲.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ به رکورد بیسابقه ۴.۸ میلیارد دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۱۲ رسیده است. جدول زیر آمار دقیق را بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ نشان می‌دهد.


درآمدهای تبلیغاتی اینترنت در سه ماهه اول ۲۰۱۲

برخى آمارهائى که تبليغات تلويزيونى و روزنامه‌اى را با تبليغات اينترنتى مقايسه مى‌کنند:

Energy BBDO.com ، کمپانى که به جمع‌آورى Brand profile در آمريکا مى‌پردازد نتيجه تحقيقات خود را اينگونه بازگو کرده است. جوانانى که از اينترنت استفاده مى‌کنند نسبت به روش‌هاى تبليغاتى سنتى مانند تبليغات تلويزيونى ، Billboard و روزنامه مقاومت نشان مى‌دهند (اين تحقيق بر روى ۳۲۰۰ جوان در کشورهاى آمريکا ، مکزيک ، برزيل ، فرانسه ، آلمان ، ‌ اسپانيا ، استراليا ، روسيه ، لهستان ، تايوان ، و هند انجام شده است).
همچنين سازمان Advertising Research Foundation براساس تحقيقاتى نشان داده است که ۲۷٪ کاربران اينترنتى جوان به تبليغات تلويزيونى هيچ توجهى نشان نمى‌دهند و در مورد اين گروه تبليغات تلويزيونى با شکست مواجه بوده است. به‌طور مثال مک دونالد ساندويچ جديد خود را در تلويزيون به تبليغ گذاشت و پس از اين تبليغ به اين مطلب دست يافت که ۲۷٪ گروه هدفش از اين تبليغ مطلع نشده‌اند.

چرا تبليغات در سايت آفتاب؟

تبليغات در سايت آفتاب بسيار به صرفه ، داراى بازار هدف طبقه‌بندى‌شده و مناسب ، با توانائى توسعه بازار هدف به اندازه دلخواه با بينندگان در حال افزايش است. در اين رابطه به نکات زير توجه نمائيد.

 • دسترسى جهانى

  تبليغات در سايت آفتاب منجر به نمايش تبليغ شما در حوزه وسيع‌تر جغرافيائى خواهد شد. تمامى کاربران اينترنتى فارسى‌زبان در سراسر جهان تبليغ شما را مشاهده خواهند کرد و از طريق سايت آفتاب به تجارت شما متصل خواهند شد.

 • پرداخت هزينه کمتر تبليغاتى – مشاهده بيشتر تبليغات

  با تبليغات تجارت خود در سايت آفتاب شما مى‌توانيد با پرداخت هزينه کمتر ، بينندگان بيشترى داشته باشيد. شما مبلغ بسيار زيادى را بابت تبليغات در روزنامه و مجله پرداخت مى‌نمائيد در حالى‌که تعداد بينندگان ، زمان و مکان نمايش تبليغ شما بسيار محدود است. به دو مورد زير توجه کنيد:

  • شرکت سوله سالن پارس که در تهران مستقر مى‌باشد به مدت يکسال هر هفته در روزنامه همشهرى تبليغ مى‌کرد در اين مدت حتى نتوانست يک مشترى نيز پيدا کند. ولى پس از چند روز تبليغ در بخش آگهى‌هاى سايت آفتاب موفق به عقد قرارداد در شهر سنندج گرديد
  • شرکت گسترماج خليج با تبليغات در سايت آفتاب توانست در شهر تبريز مشترى بيابد.
 • تصميم‌گيرى راحت تر براى خريدار

  هنگامى‌که براى کالاى خود در سايت آفتاب تبليغ کنيد با استفاده از اين تبليغ اينترنتى مى‌توانيد به مقدار لازم و کافى در مورد کالا و يا خدمات خود اطلاعات دهيد. اين اطلاعات مدت زمان فروش را کوتاه‌تر مى‌کند و اين از يک طرف به نفع مشترى و از طرف ديگر به نفع ارائه‌کننده کالا و يا خدمات است. در ضمن خريدار مى‌تواند سؤالات خود را از طريق فرم‌هاى اينترنتى و يا ايميل سريع‌تر و ارزان‌تر مطرح نموده و يا از تجارب ديگران استفاده نمايد.

 • هزينه کمتر نسبت به ديگر روش‌هاى تبليغاتى

  براى تبليغات اينترنتى در مقايسه با چاپ تراکت ، بيل بورد ، تبليغات در روزنامه و مجله و ... هزينه بسيار کمترى صرف‌شده و بينندگان بيشترى از آن اطلاع مى‌يابند.

 • نداشتن محدوديت زمانى و مکانى براى تبليغات

  تبليغات تلويزيونى ، راديوئى ، و يا تبليغات چاپ‌شده همه محدوديت مکانى و زمانى دارند. با يک تبليغ ۱۰ ثانيه‌اى تلويزيونى بيننده تنها يک بار آن را مشاهده و تا پخش بعدى و پرداخت ديگر هيچ اثرى از آن مشاهده نمى‌گردد. در تبليغات اينترنتى مشتريان مى‌توانند براى خواندن و يا درک مطلب وقت کافى اختصاص دهند.

 • دسترسى آسان به گروه هدف

  تبليغات در سايت آفتاب مى‌تواند مشتريان را براساس مکان دقيق ، و يا گروه سنى خاص و غيره مورد هدف قرار دهد.

 • تست بازدهى آسان

  امکان ثبت مشخصات بازديدکنندگان و پردازش اطلاعات براى اطمينان از درستى انتخاب بازار هدف و بهينه‌سازى آن در صورت نياز.

 • تغييرات راحت‌تر

  در بسيارى از موارد تبليغات کاغذى تصحيح و يا تغيير غيرقابل انجام و يا هزينه‌بر است. در صورتى‌که تصحيح تبليغات در سايت آفتاب بسيار راحت و بدون هزينه مى‌باشد.

مختصرى درباره سيستم‌هاى مهم ديگر آفتاب

 • سيستم مديريت محتواContent Management System

  اطلاعات موجود در يک شبکه بيانگر حجم توان اطلاعاتى و عملياتى آن سايت است. آفتاب داراى يک سيستم مديريت محتوا با هدف اطلاع‌رسانى علمى به زبان فارسى در ۲۲ حوزه مختلف مانند اقتصاد و تجارت ، علم و آموزش ، ورزش ، فرهنگ و هنر ، سفر و اقامت ، بهداشت و درمان ، ادبيات ، حکومت ، دانش اجتماعى ، حقوق ، کشاورزى و صنعت ، کامپيوتر و اينترنت و ..... مى‌باشد. انواع اطلاعات موجود در آفتاب شامل:

  • اطلاعات علمى طبقه‌بندى‌شده در تمامى حوزه‌ها
  • مقالات و اخبار روز در تمامى حوزه‌ها
  • اطلاعات کاربردى و بانک‌هاى اطلاعاتى حوزه‌ها مانند: آمار و ارقام ، اطلاعات مجموعه عظيم تجار و شرکت‌هاى کوچک و بزرگ ايرانى ، بزرگترين بانک مرجع سايت‌هاى اينترنتى به زبان فارسى ، بانک/‌هاى اطلاعاتى شخصيت‌هاى علمى ، هنرى و ....
 • سيستم مديريت دانشKnowledge Management

  مديريت دانش را مى‌توان به تعبيرى ، تحت کنترل درآوردن تجربه و دانش فردى کارشناسان و انتقال به ‌موقع آن تجربيات بين افراد ديگر و آنهائى که براى انجام کارها به آن تجربيات و دانش نياز دارند ، دانست. اين يک توليد نيست بلکه يک فرآيند است. فرآيند جمع‌آورى ، مديريت و انتشار سرمايه دانش افراد و سازمان‌ها به يکديگر.

  سيستم مديريت ارتباط با مشترى Customer Relationship Management مديريت ارتباط مشترى يا CRM يک استراتژى تجارى براى انتخاب و مديريت ارتباطات مؤثر با مشترى براى سودآورى بيشتر است. در CRM نياز به ديدگاه عملى مشترى محورى و فرهنگى است که موجب پشتيبانى از بازاريابى مؤثر يا به‌عبارتى جنگ بازاريابى و فرآيندهاى فروش و خدمات مى‌گردد. نرم‌افزارها و سيستم‌هاى CRM موجب مديريت مؤثرتر ارتباط مشترى مى‌شوند. CRM در عمل نشان مى‌دهد که سازمانى که از اين فن‌آورى استفاده مى‌کند داراى رهبرى ، استراتژى و فرهنگ درستى است.

 • مديريت حلقه تأمين Supply Chain Management

  مديريت حلقه تأمين SCM مفهومى است که ماحصل توليد درست به موقع (JIT = Just in Time Production) و مديريت تدارکات مى‌باشد. در اين رويکرد تمامى مشکلات مهم هستند و بايستى به‌منظور حل آنها اقدامى مؤثر به‌عمل آورد. البته تعامل هر بخش با ساير قسمت‌ها ، موضوعى است که بايد به آن توجه ويژه داشت. راه‌حل‌هاى عملى پيشنهادشده در زنجيره تأمين ، ماهيت عمليات توليد يا خدمات را توسعه مى‌دهد و در نهايت موجبات بهبود خصوصيات و شرايط محلى توليد يا خدمات را در يک زنجيره فراهم مى‌نمايد و سيستم‌هاى کوچک و بزرگ ديگرى که مجموعه آفتاب را توانمند و قابل اتکاء مى‌سازد.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید:

۰۲۱ - ۲۳۰ ۴۴ ۳۳۳


گزارش گیری از کمپین تبلیغاتی


درباره تبلیغات اینترنتی بیشتر بدانید: