استان زنجان دارای غارهای زیادی است که می‌توانند به‌عنوان منابع مهم گردشگری مورد استفاده قرار گیرند. از مهم‌ترین آنها می‌توان از غارهای کتله‌خور و غار خرمَنهِ‌سر، غار تاریخی گلجیک و مجموعه‌ غارهای داش‌کسن اشاره کرد.


غار کتله‌خور در سال ۱۳۳۱ هجری شمسی توسط هیئت کوهنوردی استان شناسائی و کشف شد. و با بهسازی درون غارها و مرمت راه‌های ارتباطی این منطقه در آینده‌ای نه چندان دور شاهد جذب گردشگر در ابعاد وسیع این منطقه خواهد.


غار خارمند سر نیز در کوه سرجه‌فلک کشیده و بلند خرمنه سر در قسمت شمالی روستای ده‌بهار شهرستان کارم قرار گرفته است. با توجه به اسناد و مدارک تاریخی سرکردگان حکومت کنگریان از این غار به‌عنوان پناهگاهی امن در مقابله با هجوم‌های سیاسی بغداد استفاده می‌کردند. غار گلجیک نیز در ۳۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان زنجان، در ارتفاعات شرف به روستای حاج ارش از توابع شهرستان زنجان واقع شده است و در حال حاضر راه سواره‌رو ندارد و راه آن را باید پیاده پیمود.


مجموعه غارهای داش کسن در ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرقی سلطانیه در نزدیکی روستای دیر، واقع شده است.این مجموعه در ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرقی سلطانیه، در نزدیکی روستای ویر قرار گرفته است. داش کسن در محوطه‌ای به شکل مستطیلی ناقص به طول ۴۰۰ متر و به عرض ۵۰ تا ۳۰۰ متر بنا گردیده و سه غار مصنوعی در دل سنگی کوه حفر شده که کنده‌کاری‌های زیبائی دارد. از نقش‌های این کنده‌کاری‌ها می‌توان به دو تصویر اژدها که در مقابل یکدیگر به شکل قرینه حک شده‌اند و طول هر یک ۵/۳ متر است اشاره کرد و در طرفین این نقش‌ها محراب‌های زیبای نقش‌داری با طرح‌های اسلیمی، گل و بوته، مقرنس‌های سنگی کنده‌کاری شده‌اند.


مجموعه این آثار بنا به روایتی یادگار هنرمندان چینی است که به فرمان اولجایتو از چین فرا خوانده شده بودند و حاصل فرهنگ چینی که ”اژدها را مظهر قدرت می‌دانند“ نشانه آن است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که محل مذبور کاربرد آرامگاهی داشته است.