در استان زنجان به‌استثناء کاروانسرای سنگی شهر زنجان، که در زمان شاه‌عباس دوم ساخته شده است، تنها کاروانسرائی که آثاری از آن باقی مانده کاروانسرای پرچم است که یکی از کاروانسراهای مهم در مسیر تجاری تهران - آذربایجان، در قرن ۸ هـ.ق بوده است.


یکی از آثار تاریخی استان زنجان بازار قدیمی آن است. امروزه این بازار به انبار کالاهای وارداتی تبدیل شده است.


کاروانسراهای سرای ملک و سرای گلشن نیز در این بازار واقع شده‌اند. هر دو این کاروانسراها در سال ۱۳۶۵ هجری قمری بازسازی و مرمت شده‌اند.


از دیگر کاروانسراهای این استان کاروانسرای پرچم است که از کاروانسراهای مهم مسیر تجاری وی به آذربایجان در قرن هشتم هجری قمری بوده است. طبق نوشته کتیبه سرور آن، رباط نام دارد. در سال ۷۳۴ هجری قمری در دوره ایلخانی در روستای پرچم در ۸۰ کیلومتری محور زنجان - میانه در ساحل رودخانه زنجان چای و شرف به جاده تبریز احداث شده است.


کاروانسرای نیک‌پی نیز که به شدت دچار خوابی شده نمایانگر رونق و عظمت آن در دوران برپائی است. این کاروانسرا از آجرهای قرمزرنگ ساخته شده و از نوع کاروانسراهای چهارایوانی است.


کاروانسرای قدیمی قره‌بلاغ نیز کاملاً ویران شده و به‌صورت یک تپه تاریخی درآمده است اما شکل تپه نشان می‌دهد که احتمالاً کاروانسرای چهارایوانی بوده و قابل مقایسه با کاروانسرای پرچم با این تفاوت که برج دیده‌بانی نداشته است.