استان تهران يکى از کانون‌هاى عمده صنايع کشور است. توسعه اين صنايع بيشتر در امتداد راه‌هاى ورودى به تهران به ويژه در مسير تهران-کرج، تهران-قم متمرکز است. صنايع استان را بر حسب نوع توليد مى‌توان به گروه‌هاى زير تقسيم کرد:

صنايع غذايى

شامل کارخانه قندسازي، روغن نباتي، لبنيات پاستوريزه، فرآورده‌هاى گوشتي، تصفيهٔ قند، بيسکويت‌سازي، نان‌ماشيني، نوشابه‌سازي، کنسرو و مرباسازى و ... است.

صنايع نساجى و چرم

شامل ريسندگى و بافندگى پنبه‌اى و پشم، تريکو، کف‌پوش، فرش ماشيني، موکت، پتو، حوله، تهيه انواع پوشاک، کفش، چرم، کيف و چمدان که به تازگى توليدات برزنت و الياف نيز جزء اين رشته از صنايع درآمده است.

صنايع کانى و غير فلزى

اين رشته از صنايع، مصالح ساختمانى و لوازم بهداشتى خانه‌ها و شيشه تهيه و توليد مى‌کنند.

صنايع فلزى

اين رشته از صنايع، اتومبيل و مينى‌بوس، وانت، لوازم خانگى مانند بخاري، کولر، اجاق‌گاز، يخچال، ماشين لباس‌شويى و ... و نيز مخازن تحت فشار، لوله پروفيل، پنجره و بسيارى ديگر از فرآورده‌هاى فلزى را توليد مى‌کنند و در غرب تهران در دو سوى مسير تهران-کرج و شرق تهران، به سوى جاده تهران-آب‌على قرار دارند.

صنايع سلولزى

شامل مؤسسه‌هايى است که به توليد کاغذ، مقوا، کارتن، کيسه و پاکت کاغذي، کاغذهاى بهداشتى و توليدات چوبى مانند نئوپان، فيبر، کبريت و مواد اشتغال دارند.

صنايع شميايى و دارويى

شامل کارخانه‌ها و کارگاه‌هايى است که به توليد دارو، مواد بهداشتي، مواد ضدعفونى کننده، لاستيک و پلاستيک، رنگ‌هاى ساختمانى و صنعتي، پاک‌کننده‌هاى جامد و مايع، فرآورده‌هاى نفتي، روغن موتور، و سموم دفع آفات نباتى مى‌پردازند.

صنايع برق و الکترونيک

شامل مؤسسه‌هايى است که به مونتاژ وسايل برقى و الکتريکي، توليد کابل، باترى و لامپ مى‌پردازند.