تالاب هشیلان

این تالاب در مسیر جاده كرمانشاه روانسر در ۲۶ كیلومتری شمال غربی كرمانشاه و در دهستان الهیارخانی قرار دارد.


تالاب هشیلان به‌صورت ناودیسی است به مساحت تقریبی ۴۵۰ هكتار كه در گستره دشتی و اراضی پست دامنه كوه‌های خورین و ویس قرار دارد. آب تالاب در بالا دست به‌صورت سراب و چشمه‌های جوشان می‌باشد و در پهنه تالاب به‌صورت كانال‌های بزرگ و كوچک پخش شده است. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است كه به‌صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد كرده است. در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره كوچك و بزرگ با مساحت تقریبی از ۱۰۰ متر مربع تا حدود یک هكتار شكل گرفته است. در داخل و حاشیه تالاب جانورانی زندگی می‌كنند . به طوری‌كه بر اساس بررسی‌های به عمل آمده هرساله با شروع باران‌های پاییز و سرد شدن هوا پرندگان زیادی از آسیای مركزی به این زیست بوم می‌آیند و زمستان را در این تالاب می‌گذرانند این تالاب مأمن و مأوای مناسبی برای زمستان گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و كنار آبزی به شمار می‌رود . هر ساله گروه‌های پرندگان مذكور توجه شكارچیان و علاقمندان به طبیعت را به خود معطوف می‌دارد.

سراب نیلوفر

این سراب در ۱۴ كیلومتری شمال غربی شهر كرمانشاه در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه كوه كماجار واقع شده است. این سراب به‌صورت استخر وسیعی است كه مملو از گل‌های نیلوفر است كه غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از سراب را می‌پوشاند. این سراب ظرفیت بهره‌دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است. در سال‌های اخیر جهت رفاه بازدیدكنندگان در اطراف این سراب تأسیسات و پاركی احداث شده است.

سراب بیستون

این سراب در ۳۰ كیلومتری شمال شرقی شهر كرمانشاه و در دامنه كوه بیستون واقع شده است. این سراب مزارع بیستون و بلوردی را مشروب می‌كند.

سراب قنبر

این سراب درجنوب شهر كرمانشاه و در دامنه كوه سفید واقع شده كه آب مصرفی قسمتی از شهر را تأمین می‌كند.

سراب خضرزند

این سراب در ۲۴ كیلومتری شمال غربی شهر كرمانشاه و در مسیر جاده كرمانشاه سنندج قرار دارد.

سراب یاوری

این سراب در مسیر جاده كرمانشاه به روانسر و در نزدیك روستای قزانچی قرار دارد.

سراب هرسین

در داخل شهر هرسین و در دامنه كوه شیرز سراب بسیار زیبائی وجود دارد كه اراضی كشاورزی هرسین را مشروب می‌كند. سراسر این سراب پوشیده از درختان جنگلی است. عناصر طبیعی چون چشمه، كوهستان، فضای سبز و آثار تاریخی، زیبائی مضاعفی به طبیعت بكر آن داده است.

سراب دربند صحنه

این سراب در شمال شهر صحنه و در محلی به نام دربند واقع شده است كه مزارع صحنه را آبیاری می‌كند. در كنار این سراب آبشاری زیبا وجود دارد كه آب آن با فشار زیاد از شكاف كوهی بیرون می‌ریزد. این آبشار در فصل بهار از مكان‌های دیدنی و زیبای صحنه محسوب می‌شود.