به سبب موقعیت خاص اقلیمی و بارندگی به موقع و كافی از مناطق شمال غربی تا جنوب شرقی استان كرمانشاه یعنی از ارتفاعات اورامانات تا منطقه زردلان و هلیلان دره‌های پوشیده از جنگل و مراتع پربركتی وجود دارد. این دره‌ها چون دارای آب و هوای معتدل با مناظر زیبای طبیعی است برای اطراق و تفریح و وجود ایلات در حال كوچ از بهترین نقاط تفریحی ایران است و همیشه یكی از شكارگاه‌های تراز اول ایران محسوب می‌شده است. جنگل‌های این استان عموماً از جامعه بلوط بومی ایران تشكیل یافته و در حدود 60 درصد از این جامعه را گونه‌های مختلف بلوط و 25 درصد آن را گونه‌های مختلف پسته‌های وحشی (بنه) و حدود 5 درصد انواع بادام كوهی و10 درصد بقیه را دیگر گونه‌ها تشكیل می‌دهد.


برخی از درختان و درختچه‌های جنگلی استان كرمانشاه عبارتند از: آلبالوی وحشی، انجیر، اوجا، بادام وحشی، بلوط، بید، پسته وحشی، تمشك، چنار، زبان گنجشك، صنوبر، سرخ‌و‌لیك، گردو، زالزلك. بطور كلی می‌توان نواحی جنگلی استان را چنین تقسیم نمود:


ـ جنگل‌های منطقه اسدآباد ـ كرمانشاه

ـ جنگل‌های منطقه كرمانشاه ـ ایلام

ـ جنگل‌های منطقه گیلان غرب ـ قصرشیرین

ـ جنگل‌های منطقه اسلام آباد ـ قصرشیرین

پارك جنگلی طاق بستان

این پارك در حاشیه شمالی شهر كرمانشاه و در دامنه كوه پرآو قرار دارد. عناصر طبیعی چون كوهستان، چشمه، فضای سبز و دریاچه‌های مصنوعی، وجود نقش برجسته‌هائی از دوره ساسانی در كنار زیبائی‌های طبیعی آن، محیط جذاب و دیدنی را به وجود آورده است. به ‌علت موقعیت طبیعی و آب و هوای معتدل، این محل مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفته و آنجا را برای تفریح و شكارگاه سلطنتی خود انتخاب كرده‌اند به ‌طوری‌كه در دوطرف ایوان بزرگ طاق بستان، صحنه‌های شكار شاه ساسانی حجاری شده است.


این پارك به علت امكانات تفریحی و آثار تاریخی یكی از پرجاذبه ترین مناطق شهرستان كرمانشاه محسوب می‌شود.

منطقهٔ ریجاب و بان زرده

یكی از مناطق زیبای استان كرمانشاه منطقه ریجاب و بان زرده است كه در 120 كیلومتری شمال غربی شهرستان كرمانشاه واقع شده است. اطراف این منطقه به‌وسیله كوه‌های سر به فلك كشیده دالاهو محصور شده است. این كوه‌ها دارای قللی برف‌گیر بوده كه دامنه‌های آن به‌وسیله جنگل پوشیده شده است. رودخانه زیبای سراب ریجاب كه سرچشمه رودخانه الوند می‌باشد در این منطقه جریان می‌یابد. دره‌های این منطقه به‌وسیله درختان انجیر و گردو پوشیده شده است. حضور آثار تاریخی قلعه یزدگرد و زیارتگاه بابایادگار و ابودجانه بر زیبائی‌های این منطقه افزوده است.