اوگاندا در نيمکرهٔ شرقي، نيمکره شمالى و جنوبى در شرق قاره آفريقا قرار دارد و جزء ممالک آفريقاى شرقى است که به دور از درياى آزاد قرار گرفته و خط استوا از آن مى‌گذرد.


همسايگان اوگاندا عبارتند از: سودان در شمال، زئير در غرب، رواندا و تانزانيا در جنوب و کنيا در شرق. اوگاندا سرزمينى مرتفع است که قسمت اعظم آن را فلات‌ها شامل مى‌شوند و همچنين قسمت‌هائى از اين کشور را در جنوب غربى کوه‌ها و نواحى آتشفشان پوشانده‌اند. اوگاندا از جنوب شرقى به درياچهٔ بزرگ ويکتوريا و از مغرب به جمهورى کنگوى کينشازا متصل است.

رودها و کوه‌ها

از اهم رودهاى اين کشور مى‌توان از رودهاى نيل، ويکتوريا، نيل آلبرت (سرچشمه‌هاى رودنيل) يادکرد. آب و هواى گرم و مرطوب و نسبتاً پرباران است. قسمت‌هاى ابتدائى رود نيل از اين کشور و در نواحى شمال غربى اوگاندا عبور مى‌کند. کشور اوگاندا به‌طور کلى از جمله کشورهاى کوهستانى است چرا که قسمت‌هائى از کوه‌هاى کنيا در نواحى شرقى اين کشور است. اوگاندا يکى از چند کشور آفريقائى است که از هيچ سو به دريا مشرف نمى‌شود؛ ولى از ممالک پرجنگل آفريقا است. بلندترين نقطه آن قله روون زورى (مارگريتا )،۵۱۰۹ متر ارتفاع دارد.

آب‌هاى داخلى

اوگاندا با همه کوچکى از پردرياچه‌ترين ممالک آفريقا است. علاوه بر درياچهٔ بزرگ ويکتوريا که در جنوب شرقى واقع شده است درياچه‌اى به نام کيوگا (Kioga) نيز در مرکز آن کشور قرار دارد و علاوه براين، درياچهٔ آلبرت نيز در مغرب اوگاندا هم مرز با کشور جمهورى کنگو واقع شده و نيز درياچهٔ کوچک ديگرى در جنوب غربى اين کشور به نام درياچهٔ ادوارد قرار دارد. مساحت درياچه ويکتوريا (در ميان کشورهاى تانزانيا، کنيا و اوگاندا ) ۶۹،۵۰۰ کيلومتر مربع و مساحت آلبرت (در مرز زئير ) ۵۳۷۲ کيلومتر مربع، کيوگا، ۴۴۰۱ و ادوارد ( در زئير ) ۴۱۵۰ کيلومتر مربع مهم‌ترين درياچه‌هاى آن هستند.


بنادر اوگاندا در ساحل درياى آزاد نيستند و جزء بنادر داخلى محسوب مى‌شوند که عبارتند از: انتبه و چينى يا در ساحل درياچهٔ ويکتوريا - جينجا و ساحل درياچهٔ کيوگا - بوتيابا (Butiaba) در ساحل درياچهٔ آلبرت. پايتخت اين کشور کامپالا مى‌باشد و شهرهاى انتبه، گيولو، ام‌بال، بوگمب، جينجا و نيگرو، ماساکا از عمده‌ترين شهرهاى اين کشور محسوب مى‌شوند که آمار جمعيتى آن در جدول ذيل آمده است. يک معبر آبى بزرگ جينجا را به بندر تانگا در تانزانيا متصل مى‌کند. همچنين، از سال ۱۹۸۳ مسيرهاى آبى ديگر اوگاندا را به بندر مومباساى کنيا متصل کرد و بدين صورت راه‌آبى بين يوگاندا و کنيا از سال ۱۹۸۶ افتتاح گرديد. وسعت اين کشور ۲۴۱،۱۳۹ کيلومتر مربع (برابر با ۹۳،۱۰۴ مايل مربع ) است که از نظر مساحت هفتاد وهشتمين کشور جهان است .


جدول اطلاعات جمعيتى در سال ۱۹۹۴

مرد ۸،۱۲۴،۸۰۰ نفر
زن ۸،۴۵۷،۹۰۰نفر
کل جمعيت ۱۶،۵۸۲،۷۰۰ نفر