در اين قسمت به توضيح و توصيف صنايعى مى‌پردازيم که انتظار مى‌رود مشترى احتمالى خوبى براى صادرکنندگان خارجى و از آن جمله ايرانى مى‌باشند. در اينجا لازم است که صادرکنندگانى که مشتاق صادرکردن کالاها و خدمات خود به سنگاپور هستند، با سه نوع بازار زير در سنگاپور آشنا شده و آنها را به‌خاطر بسپارند:

بازار داخلى و بازار شرکت‌هاى چند مليتى (MNC)

بازار شرکت‌هاى چند مليتى (MNC)

بيش از ۴۰۰۰ شرکت چندمليتى توليدى و خدماتى خارجى در سنگاپور فعال مى‌باشند. آنها بيشتر تقاضا براى مواد خام و نيمه‌پرداخته را به‌عنوان داده‌هاى صنعتى و براى کالاهاى سرمايه‌اى مانند ماشين‌آلات و قطعات يدکى ايجاد مى‌کنند. بسيارى از اين شرکت‌هاى چندمليتي، ممکن است که در سنگاپور توليد نداشته باشند و ليکن به‌صورت واسطه‌اى در منطقه و در سطح بين‌المللى فعاليت مى‌کنند.

بازار داخلى

بازار داخلى سنگاپور با ۳ ميليون سکنه، اصولاً بازار مصرفى کوچکى مى‌باشد، اما به‌دليل سطح درآمد سرانهٔ بالا، (معادل ۲۴/۶۱۴ دلار آمريکا و در سال ۱۹۹۵)، ميانگين مصرف‌کنندگان سنگاپورى نسبتاً بالا بوده و به‌همين دليل، يعنى سطح رفاه بالا، نيازها و علايق آنها متنوع و آگاهانه مى‌باشد.

مهم‌ترين زمينه‌هاى صادراتى ايران به کشور سنگاپور و رقباى موجود

سنگاپور و ايران هر دو کشورهايى استراتژيک در رسيدن به بازارهايى بزرگ و مهم در عرصهٔ بين‌المللى مى‌باشند. سنگاپور مى‌تواند به‌عنوان سکوى پرتاب ايران به آسه‌آن بوده و دروازه‌اى براى ورود به تجارت منطقه جنوب شرق آسيا باشد و از طرف ديگر ايران نيز مى‌تواند در ورود سنگاپور به اکو و دست‌‌يافتن به بازار کشور عضو اکو نقش مهمى ايفاء نمايد. همچنين ايران به‌عنوان دروازه ورودى به آسياى مرکزى و بازار ۳۰۰ ميليونى (CIS) مى‌تواند نقش مهمى براى ورود سنگاپور به منطقه بازى کند. (اقتصاد آسيا، آشنايى با شاخص‌هاى اقتصادى جمهورى سنگاپور)


از جمله کالاهاى بسيار مهم قابل صدور ايران به سنگاپور مى‌توان به صادرات ميوهٔ تازه و کمپوت‌شده و نيز انواع کنسرو در بازارهاى سنگاپور اشاره کرد که قابليت رقابت در بازارهاى اين کشور را دارا هستند. (نامه اتاق بازرگاني، سمينار فرصت‌هاى همکارى اقتصادى ايران و سنگاپور) (صنايع تبديلي)


مى‌توان کالاهاى ذکر شده را در دو گروه کالايى صفر و يک در طبقه‌بندى (SITC) گنجانده که عمده‌ترين رقباى اين گروه‌هاى کالايى در نمودار ارائه شده مشخص گرديده است.


سنگاپور يکى از عمده‌ترين کشورهاى واردکننده آب ميوه مى‌باشد. در دوره ۴ سالهٔ به ارزش ۷/۲۱ ميليون دلار به ۷۴۷/۲۷ تن و ارزش ۹/۳۰ ميليون دلار رسيده است. آب پرتقال و نوشابه‌هاى گازدار پرتقالى بزرگترين قلم فروش را در سنگاپور داشته است، با اين حال گونه‌هاى ديگر آب ميوه و نوشابه‌هاى گازدار نيز داراى فروش قابل ملاحظه‌اى بوده‌اند. آب ميوه‌هاى استوايى و نوشابه‌هاى تهيه شده از ميوه‌هاى استوايى هنوز در ميان مصرف‌کنندگان سنگاپور از محبوبيت قابل توجهى برخوردار هستند. در اين کشور مردم علاقه زيادى به آزمايش توليدات نوين داشته و مشکل مى‌توان مصرف‌کنندگان را براى مدت طولانى وادار به مصرف يک يا چند نوع آب ميوه کرد.


منابع تجارى خاطرنشان ساخته‌اند که ورود انواع آب ميوه و مواد اوليه آب ميوه و نيز تک قوطى‌هاى آب ميوه به سنگاپور همچنان ادامه يابد ولى شايد اين افزايش با آهنگ کندترى از سال‌هاى مورد بررسى داشته باشد. همچنين مردم در اين کشور بيش از پيش به اهميت سلامت و داشتن رژيم غذايى سالم آگاهى يافته و علاقمند به مصرف آب ميوه‌هاى صددرصد طبيعى مى‌باشند. بر پايه بررسى‌هاى منابع تجارى سنگاپور، صادرکنندگان قادر خواهند بود بازارهاى پرسودى را براى توليدات انواع آب ميوه و نيز مواد اوليه (شامل ميوه‌ها و به‌ويژه مرکبات براى آبگيري) در سنگاپور يافته و صادرات چند نوع آب ميوه آماده در قوطى و يا شيشه را توسعه دهند.


مهم‌ترين رقباى تجارى در اين زمينه؛ ايالات‌متحده، هلند، برزيل و آلمان مى‌باشند. (نامه اتاق بازرگاني، گسترش و رونق بازار آب ميوه در آسيا) از جمله بازارهاى ديگرى که براى ايران اهميت دارد بازار فرش و زيراندازها و کف‌پوش‌هاى بافته‌شده و آماده مى‌باشد که بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.


تجارت حمل و نقل نيز براى رساندن کالاهاى کشور سنگاپور مى‌تواند در آينده از بنادر جنوب کشور به مقصد کشورهاى مشترک‌المنافع تازه استقلال‌يافته و حتى ترکيه انجام پذيرد و از اهميت ويژه‌اى برخوردار مى‌باشد.


محصولات غذايى يکى ديگر از مهم‌ترين اقلام وارداتى سنگاپور مى‌باشد که مى‌توان آن را براى صادرکنندگان ايرانى اين محصولات قابل توجه دانست. فقط در سال ۱۹۹۶، سنگاپور بيش از ۶/۲ ميليارد دلار آمريکا، محصولات غذايى وارد کرده است. در اين سال سنگاپور بيش از ۴۹۲ ميليون دلار آمريکا، محصولات غذايى از مالزى وارد کرده است که رقم قابل توجهى بوده و از اين رقم تقريباً ۶۰% از کل واردات سنگاپور از (ASEAN) را به‌خود اختصاص مى‌دهد. دومين عرضه‌کننده بزرگ اين محصولات به سنگاپور در همين سال اندونزى با ۱۳۱ ميليون دلار صادرات محصولات غذايى به سنگاپور مى‌باشد و بعد از آن تايلند با ۱۱۴ ميليون دلار صادرات اين محصولات به سنگاپور در مقام سوم قرار دارد.


توجه به اين نکته ضرورى است که سنگاپور قسمت اعظم از واردات محصولات غذايى را به‌منظور صادرات مجدد به کشورهاى منطقه انجام مى‌دهد. به‌طورى‌که مالزى با ۳۷۶ ميليون دلار، برونئى با ۷۶ ميليون دلار، بورما با ۵۵ ميليون دلار و فيليپين با ۴۳ ميليون دلار به‌ترتيب بزرگترين بازارهاى صادراتى سنگاپور در اين زمينه هستند. اقلام غذايى متفاوت براى صادرات مجدد وارد سنگاپور مى‌شوند که عبارتند از:


- ترکيبات جوش شيرين، کنسرو آب ميوه، کنسرو غذاهاى دريايي، کنسرو ماهي، کنسرو گوشت، کنسرو سبزيجات، خشکبار (آجيل و فندق و ...)، ساير نوشيدنى‌ها، سس و رب، بيسکويت، غذاى سالم، حبوبات، شيرينى‌جات، روغن پخت و پز (غذايي)، کنسرو ميوه و مربا، برنج، ادويه‌جات، ترکيبات سس و ادويه‌جات و چاشنى‌هاى غذايي، مرباها و ديگر مشتقات آنها و سوپ‌ها


- سبزيجات تازه و همهٔ انواع ميوه‌هاى تازه


- گوشت گاو يخ‌زده، پنير، مرغ، سبزيجات و غذاهاى دريايى


- محصولات لبنى (۱)


(۱) . USDA, GAIN report; Sigapore's Consumer - Oriented Food Product Trade Linkages 2000, DALE L.good, U.S. Agricultural Trade Office.


صادرکنندگان ايرانى مى‌توانند با ارائه محصولات غذايى که در آنها مزيت نسبى وجود دارد به اين بازار عظيم دست پيدا بکنند. از آن جمله صادرکنندگان محصولات لبني، محصولات غذايى تبديلى (با توجه به اينکه تنوع آب و هوايى در کشور ما وجود دارد اين قبيل محصولات همواره در تمامى فصول سال در کشور توليد مى‌شوند که اين خود يک مزيت مهم است)، توليدکنندگان محصولات شيلاتى به‌خصوص محصولات شيلاتى که ايران در آنها داراى مزيت مطلق بوده و مخصوص کشور ما هستند (مانند خاويار)، ادويه‌جات به‌خصوص زعفران و ... بايد توجه بيشترى به اين بازار داشته باشند.


با توجه به اينکه قريب به ۱۶ درصد مردم سنگاپور مسلمان هستند، غذاهاى حلالِ ايرانى در اشکال کنسروشده و يا بسته‌بندى‌شده به‌صورت سالم مى‌تواند بازار خوبى براى اين‌گونه صادرکنندگان ايرانى باشد. (نامه اتاق بازرگاني، سمينار فرصت‌هاى همکارى‌هاى اقتصادى ايران و سنگاپور، (سخنان رئيس اتاق بازرگانى در سنگاپور))


به‌طور کلى با توجه به اينکه سنگاپور همانند يک منطقه آزاد تجارى بوده و کليه قوانين و مقررات منطقه آزاد تجارى در آن صدق مى‌کند، صادرکنندگان ايرانى بايد به مثابه يک منطقه آزاد تجارى به اين جمهورى نگاه کرده و با عرضهٔ محصولات خود که بالنسبه داراى مزيت رقابتى هستند (مانند محصولات پتروشيمي، مواد اوليه و محصولات معدني، صنايع کاربرد که به‌دليل ارزانى نيروى کار قيمتى نازل دارند و برخى محصولات کشاورزى و غذايى چون پسته، خرما و ...) در بازارهاى اين کشور، از آن به‌عنوان دروازه‌اى براى ورود به بازار عظيم منطقه‌اى استفاده نمايند.