سنگاپور به‌دنبال جذب سرمايه‌ها و سرمايه‌گذارى‌هايى مى‌باشد که توانايى‌هاى تکنولوژيکى و نيروى کار اين کشور را بهبود بخشند، با اين وجود مقامات اين کشور حتّي' در برابر سرمايه‌گذارى‌هايى که نتوانند در اين زمينه سنگاپور را يارى کنند، مقاومت نشان نداده و اجازه سرمايه‌گذارى و فعاليت آزادانه را به سرمايه‌گذاران خارجى مى‌دهند.


به‌طور کلى مى‌توان مناسب‌ترين، بخش‌هاى ممکن براى سرمايه‌گذارى در سنگاپور را در دو بخش کالاها و خدمات غيرکشاورزى و کالاها و خدمات کشاورزى به‌‌صورت زير ارائه کرد. نکته قابل توجه در اين زمينه اين است که به‌دليل بالا بودن سطح تکنولوژى و دانش فنى در صنايع مورد نظر در کشور سنگاپور و در مقابل ضعفِ صنايعِ داخلى کشور ما در زمينه‌هاى مزبور و از طرفى سرمايه‌برى بسيار بالاى اين صنايع در سنگاپور و در نتيجه سرمايه ثابت اوّليهٔ بسيار بالاى مورد نياز براى شروع به فعاليت در زمينه‌هاى ذکر شده، امکان سرمايه‌گذارى مستقيم و فيزيکى براى سرمايه‌گذاران ايرانى در اين کشور تقريباً غيرممکن مى‌باشد و سرمايه‌گذاران ايرانى تنها مى‌توانند از طريق شرکت در بازارهاى مالى و بازار بورس سنگاپور در اين نوع سرمايه‌گذارى‌ها سهيم شوند.

بهترين دورنما از کالاها و خدمات کشاورزى

کشور سنگاپور بسيارى از محصولات کشاورزى مانند محصولات لبني، سبزى‌هاى تازه، ميوه‌هاى سالم از نظر بهداشتى و ميوه‌ها و آجيل‌ها (تازه يا خشک‌شده) را از کشورهايى چون: استراليا، نيوزيلند و آمريکا وارد مى‌کند. و قسمت اعظم اين فرآورده‌ها را دوباره به کشورهاى منطقه صادر مى‌کند. سرمايه‌گذاران مى‌توانند در صنايع بسته‌بندى و کنسرو اين محصولات براى صادرات مجدد به کشورهاى منطقه به‌طور چشم‌گيرى فعاليت نمايند.


سرمايه‌گذارى‌هاى خارجى در حال جارى شدن به‌سمت سنگاپور هستند. سنگاپور توانسته است در ميان کشورهاى جنوب شرقى آسيا که رشد شتابانى را تجربه کرده است، بيشترين سرمايه خارجى را به‌سمت خود جلب نمايد. نفت خام، الکترونيک، ساخت کامپيوتر، خدمات و تجهيزات هواپيمايي، خدمات مالى و ارتباطات راه دور از جمله موارد سرمايه‌گذارى در سنگاپور مى‌باشد، اما فرصت‌هاى بهتر و بيشتر در صنايعى مثل کشتيراني، داروسازى و فرانشيز و توزيع منطقه‌اى غذاها و کالاهاى مصرفى مى‌باشد. شرکت‌هاى سنگاپورى به‌دنبال کشف فرصت‌هاى منطقه‌اى در زمينه هتل و ساخت لامپ و حمل و نقل هواپيمايى و ارتباطات راه دور هستند که مى‌تواند توجه سرمايه‌هاى خارجى را به‌خود جلب نمايد (۱) .


(۱) . U.S.Department of CommerceNnational Trade Data Bank; September 3, 1999.

بهترين دورنما از کالاها و خدمات غيرکشاورزى

صنايع هواپيمايى (هوايى)

صنايع هوايى سنگاپور به‌طور يکنواختى در حال رشد مى‌باشد. اين صنعت هم‌اکنون با توجه به تقاضاهاى در حال افزايش آسيا - اقيانوسيه در حال رشد سريع و قوى در قسمت خدمات تعمير و نگهدارى مى‌باشد. در سال۱۹۹۷ درآمد اين صنايع به ۱/۸۴ ميليارد دلار آمريکا رسيد که فعاليت‌هاى تعمير و نگهدارى در حدود ۳/۸۷ درصد از اين درآمدها را به‌خود اختصاص مى‌دهد. سنگاپور در منطقه آسيا - اقيانوسيه داراى جامع‌ترين و رقابتى‌ترين بخش تعمير و نگهدارى در صنايع مزبور مى‌باشد. همچنين سنگاپور توانايى تغيير حرکت و جهت حرکت از تعمير و نگهدارى موتورهاى هواپيمايى کوچک و ساده به صنعت تعمير و نگهدارى موتورهاى بسيار پيشرفتهٔ بزرگ تجارى و جت‌هاى تجارى را دارد. در حال حاضر صنايع ساخت هوايى در سنگاپور شاملِ ساخت و توليدِ اجزاء و قطعات هواپيما بوده و خطوط مونتاژ با دقتى دارد.


از طرف ديگر انتظار مى‌رود که آسيا رشد خود را به‌سمت بازارهاى سفرهوايى در سطح بين‌المللى در بلندمدت هدايت کند و لذا انتظار مى‌رود که اين ناحيه حدود ۳۵ درصد از درآمدهاى صنايع هواپيمايى جهان را در ۲۰ - ۱۰ سال آينده به‌خود اختصاص دهد. (/http://www.trade port.org/ts/countries/Singapore/seetors.htm1)

صنايع و تجهيزات ساختمان

در بين همه بخش‌هاى اقتصادى سنگاپور، صنعت ساختمان داراى يک رشد سريع ساليانه بيش از ۱۰ درصد در سال ۱۹۹۷ مى‌باشد. رشد ساليانه قابل‌ملاحظه‌ٔ اين صنعت به‌دليل رشد فعاليت‌هاى ساختمانى و مسکونى شرکت‌هاى خصوصى و دولتى و امور مهندسى کشور سنگاپور مى‌باشد.کل درآمد اين صنعت در سال ۱۹۹۷، ۸۶/۱۴ ميلياد دلار آمريکا بوده است. سهم اين صنعت در (GDP) بيش از ۸ درصد در سال ۱۹۹۷ بوده و پيش‌بينى مى‌شود که تقاضاى ساختمان در سال‌هاى آينده رشد مثبت خود را ادامه دهد. به‌خصوص از بخش دولتى انتظار مى‌رود که حدود ۶۰ درصد از کل تقاضاى ساختمان را به‌خود اختصاص دهد. سرمايه‌گذارى در اين بخش مى‌تواند سود مناسبى را در آتيه نصيب سرمايه‌گذارى نمايد.

تجهيزات پزشکى

انتظار مى‌رود که در سال‌هاى آينده بازار ابزار و تجهيزات پزشکى به‌طور متوسط سالانه حدود ۵ درصد رشد داشته باشد. اين رشد از طريق ايجاد بيمارستان‌هاى دولتى و خصوصى جديد و به‌ويژه تمرکز روى بيمارستان‌هاى دولتى موجود و بهبود وضع آنها صورت خواهد گرفت. آمريکا حدود ۳۲ درصد از کل بازار اين بخش را در اختيار دارد. همچنين دولت سنگاپور در حال تشويق توليدکنندگان خارجى و محلى براى سرمايه‌گذارى در اين قسمت در سنگاپور مى‌باشد که لزوم توجه سرمايه‌گذاران به اين بخش را بيش از پيش نشان مى‌دهد.

صنايع کمپرسور، سوپاپ و پمپ

مهم‌ترين پروژه‌ها در توسعه و رشد سنگاپور، صنعت پتروشيمى (Jurong) و نيروگاه برق (Tvas) و توسعه بندرى در بنادر مختلف سنگاپور، تقاضا براى پمپ‌ها و سوپاپ‌ها و کمپرسورها را ايجاد و افزايش داده است. بنابراين سرمايه‌گذارى در اين صنايع مى‌تواند براى سرمايه‌گذاران مناسب باشد.

سيستم قدرت الکتريکى

پيش‌بينى مى‌شود که بازار توليد برق سنگاپور رشد نمايد. سرمايه‌گذارى و هزينه در تعمير و نگهدارى اين بخش همواره با تقاضاى ثابتى در طول سال مواجه خواهد بود. مهم‌ترين بخش‌هاى اين صنعت عبارتند از: توربين‌ها، ديگ‌هاى بخار، کابل‌ها و تجهيزات ولتاژ.


با توجه به سطح تکنولوژى قابل توجه کشور ايران در توليد کابل، سرمايه‌گذاران ايرانى مى‌توانند در زمينهٔ توليد کابل و يا صادرات آن به کشور مزبور فعاليت نمايند.

تجهيزات راه دور

دولت سنگاپور سعى در ايجاد زيرساخت‌هاى نقل و انتقال اطلاعات براى ارتباط هر اداره، خانه و نمايندگى‌هاى دولت به يک شبکه چند رسانه‌اى موسوم به (ONE) (يک شبکه براى هر کس)، دارد. پروژهٔ (ONE) سنگاپور در ژوئن سال ۱۹۹۷ آغاز به‌کار کرده است. شبکه (ONE) سنگاپور در ژوئن سال ۱۹۹۷ آغاز به‌کار کرده است. شبکه (ONE) سنگاپور به شبکه‌هاى موفق ارتباط پيدا کرده و از تکنولوژى‌هاى پيشرفته استفاده مى‌کند.


حرکت دولت سنگاپور در آزادسازى و مقررات‌زدايى در صنعت ارتباطات راه دور، تقاضا را در اين صنعت افزايش داده و فرصت‌هاى جديدى براى سرمايه‌گذاران در اين بخش به‌وجود آمده است. در آوريل ۱۹۹۸ دولت سنگاپور دومين مجوز خدمات ارتباطات راه دور و همچنين سومين مجوز خط تلفن همراه را واگذار کرد که عمليات آن در آوريل ۲۰۰۰ شروع خواهد شد. تجهيزات مورد تقاضا در اين بخش عبارتند از: فيبرها، تجهيزات سوئيچ‌کردن و ...

سخت افزار کامپيوتر و دستگاه‌هاى جانبى

دولت سنگاپور در دهه اخير سعى در سوق دادن کشور به يک منطقه مجهز به سيستم‌هاى کامپيوترى دارد که اين امر احتياج به سخت‌افزارهاى کامپيوترى و تجهيزات جانبى آن دارد. انتظار مى‌رود که دولت سنگاپور هزينه‌هاى هنگفتى را براى تکنولوژى اطلاعات خرج نمايد. در اين زمينه توليد داخلى در سنگاپور خيلى بيشتر از نياز بازار داخلى مى‌باشد و علاوه بر آن مبلغ قابل توجهى از اين تجهيزات، سالانه به کشور سنگاپور وارد مى‌شود که اينها نشان‌دهندهٔ صادرات مجدد آنها به کشورهاى منطقه است. مثلاً در سال ۱۹۹۸ توليد داخلى اين نوع محصولات بالغ بر ۱۵،۲۴۶ ميليون دلار آمريکا بود و واردات در اين سال از اين کالاها به ۵۲۶۸ ميليون دلار آمريکا بالغ گرديد، در حالى‌که اندازهٔ بازار داخلى در‌ آن سال معادل ۱۱۳۷ ميليون دلار بوده و بنابراين ۱۹،۳۷۷ ميليون دلار از اين محصولات که شامل صدور توليدات داخلى و صادرات مجدد مى‌باشد به کشورهاى منطقه صادر گرديد.


توجه به گستردگى بازار و نياز منطقه و سياست‌هاى دولت در اين راستا توجه سرمايه‌گذاران را در اين زمينه به‌خود جلب مى‌کند.