نقش صنعت حمل و نقل در اقتصاد کشور مورد نظر (سنگاپور)

سنگاپور داراى پيشرفته‌ترين سيستم ناوگان حمل و نقل است و صنعت حمل و نقل در اين کشور از جايگاه ويژه‌اى برخوردار مى‌باشد.


فرودگاه‌هاى سنگاپور در زمرهٔ زبده‌ترين فرودگاه‌هاى جهان هستند. به‌عنوان مثال، فرودگاه شهر چانگى در اين کشور جزء چند فرودگاه اول جهان از لحاظ امکانات و ارتباطات است.


همچنين سنگاپور داراى شلوغ‌ترين و کاراترين سيستم حمل و نقل دريايى جهان مى‌باشد. بنادر اين کشور به‌صورت بسيار تنگاتنگى در رقابت با بنادر هنگ‌کنگ مى‌باشند.


با توجه به ورود محمولات بسيار عمده از ساير کشورها، نقش صنعت حمل و نقل داخلي، مى‌تواند قابل پيش‌بينى باشد. با توجه به رونق اقتصادى کشور سنگاپور در امور مالى و توليدي، دولت سنگاپور در نظر دارد براى فازهاى بعد، سنگاپور را به‌عنوان مهم‌ترين مرکز حمل و نقل و خدمات مرتبط به آن، در جهان معرفى نمايد.


در حال حاضر ارزش افزوده بخش حمل و نقل، بعد از بخش خدمات بازرگاني، رتبه دوم را در ميان ساير بخش‌ها از آن خود کرده است.


سيستم حمل و نقل عمومى اين کشور براى حمل و نقل مسافران به‌طور کلى مترو مى‌باشد اما ساير خدمات مربوط به تاکسيرانى و اتوبوسرانى در کنار آن ارائه مى‌گردد.


در مورد حمل و نقل هوايى اين کشور بايد گفت که فرودگاه‌هاى اين کشور عناوين بسيارى را از آن خود کرده‌اند براى مثال فرودگاه چانگى (Changi) داراى عناوين زير است:


- بهترين فرودگاه جهان براى مدت ۱۱ سال از سال ۱۹۸۸ براى حمل و نقل بازرگاني.


- بهترين فرودگاه جهان براى هفتمين سال متوالى براى حمل و نقل بازرگانى آسيا و اقيانوسيه و همين عنوان براى هشتمين سال متوالى براى حمل و نقل بين‌المللي.


- عناوين فرودگاه مناسب جهان، بهترين فرودگاه بين‌المللي، بهترين فرودگاه آسيا و اقيانوسيه و ... همه عناوينى هستند که اين کشور براى فرودگاه‌هاى خود يدک مى‌کشند.


اين فرودگاه‌ها خدمات بازرگانى بسيار زيادى را ارائه مى‌دهند به‌طورى‌که اکثر آنها در کنار خود، يک منطقهٔ آزاد تجارى داشته و انبارهاى فراوانى در کنار آنها ساخته شده است. تسهيل ارسال محمولات سفارشي، مهم‌ترين اقدامى بوده است که در صنايع حمل و نقل در اين اواخر صورت گرفته است.


بنادر اين کشور نيز به‌عنوان امن‌ترين بنادر جهان معرفى شده‌اند و حمل و نقل جعبه‌اى دريايى به‌صورت بسيار پيشرفته در حال انجام است.


با وجود تلاش‌هاى دولت براى تشويق هر چه بيشتر سرمايه‌گذاران به فعاليت در اين بخش، امروزه روند رشد اين صنعت در سنگاپور با سير نزولى همراه است و اين موضوع به‌دليل پيشرفته شدن بنادر کشورهاى همسايه و توسعه حمل و نقل اين کشورها است. اما با اين حال باز هم صنايع حمل و نقل اين کشور، در ۱۵ - ۱۰ سال آينده، مقام اول را در منطقه خواهند داشت و حتى بعد از آن نيز سنگاپور از مهم‌ترين مراکز حمل و نقل جهانى خواهد بود.