در دنياى امروز که توسعه صادرات به‌عنوان يک استراتژى توسعه اقتصادى ملل شناخته شده است و تمامى کشورها به‌دنبال گسترش و توسعه سهم خود در بازارهاى جهانى مى‌باشند، شناخت بازارهاى جديد و بالقوه براى کالاهاى توليدى يک کشور يکى از مهم‌ترين راهکارهاى اجرائى براى نيل به هدف مذبور مى‌باشد.


در اين ميان کشورهاى جنوب شرقى آسيا که داراى درآمدهاى سرشارى مى‌باشند، از اهميت ويژه‌اى برخوردارند. کشور سنگاپور به‌دليل درآمد بسيار بالاى ساکنان آن و تنوع قوميت‌ها و نژادهاى مختلف ساکن در آن، علاوه بر اينکه خود به‌عنوان يک بازار بسيار مهم منطقه‌اى براى مصرف کالاهاى لوکس به‌شمار مى‌آيد و از طرف ديگر به‌دليل فعاليت ديرينهٔ اين کشور در امر صادرات مجدد به‌عنوان يکى از بزرگترين واردکنندگان کالاهاى مختلف به‌صورت فلّه‌اى مى‌باشد، به‌دلايل متنوعى که در زير اشاره مى‌شود، مى‌تواند به‌عنوان يک پايگاه مهم و ارزشمند براى نفوذ به بازار کشورهاى جنوب شرقى آسيا نقش ايفاء نمايد. اين ويژگى‌ها عبارتند از:


۱. دارا بودنِ موقعيت ممتاز جغرافيايى و قرار گرفتن بر سر راه تجارت آسياى جنوب شرقي.


۲. عدم وجود قوانين و مقررات سنگين و محدوديت‌هاى بى‌مورد بر ورود و خروج کالاها به‌گونه‌اى که داراى دومين اقتصاد باز بعد از هنگ‌کنگ در سطح جهانى مى‌باشد.


۳. دارا بودن زيربناهاى بسيار قوى در زمينهٔ حمل و نقل و نگهدارى و انبار کالاها و صادرات مجدد آنها به کشورهاى منطقه.


۴. عضويت در اتحاديه کشورهاى جنوب شرقى آسيا (ASEAN).


۵. عدم سختگيرى در ورود و خروج اتباع خارجى و شناخته شدن آن به‌عنوان يک کشور توريستى در سطح منطقه و جهان.


۶. عدم سختگيرى در ورود و خروج اتباع خارجى و تبديل آن به‌عنوان يک پايگاه امن و مناسب براى نمايندگى‌هاى شرکت‌هاى توليدى و تجارى مختلف منطقه‌اى و جهاني.


۷. جاى دادن نژادها و قوميت‌هاى مختلف موجود در منطقهٔ جنوب شرقى آسيا در خود.


۸. صادرات مجدد و دارا بودن استانداردهاى شناخته‌ شدهٔ کيفيت و بسته‌بندى در سطح منطقه‌اى و جهاني.


۹. استفاده از تکنولوژى روز در فعاليت‌هاى اقتصادى و سرعت عمل در انجام امور گمرکى و ترخيص کالاها.


۱۰. خصوصيات فرهنگى و اجتماعى ساکنان کشور سنگاپور در خصوص برخورد با خارجيان و روحيهٔ بازرگانى آنها که موجب تبديل اين کشور به يک منطقه امن براى تجّار منطقه‌اى و جهانى شده است.


بنابراين کشور سنگاپور به‌دليل برخوردارى از يک بازار بسيار رقابتى در منطقه، مى‌تواند يک مکان مناسب براى عرضه کالاها و محصولاتِ مختلف کشورمان که در آنها از مزيت نسبى برخوردار مى‌باشيم؛ باشد. از جمله اين محصولات مى‌توان به انواع محصولات کشاورزى مانند؛ خشکبار، ادويه‌جات، پسته، کشمش، انواع ماهى و ميگو و همچنين انواع ميوه، آب ميوه و محصولات تبديلى (نظير رب، خيارشور، کمپوت و ...)، انواع محصولات ساختمانى نظير؛ سنگ نماى ساختمان، کارهاى هندسى و گچبرى و انواع محصولات نفتي، هيدروکربورها و فلزاتى چون مس و فولاد اشاره کرد.


نکتهٔ مهمى که در صادرات به سنگاپور وجود دارد اين است که در امر صادرات به اين کشور نبايد تنها به بازار داخلى سنگاپور متکى بود، بلکه اين کشور مى‌تواند به‌عنوان واسطه‌اى براى صادرات مجدد کالاهاى ايرانى در نظر گرفته شود و موجبات مقبوليت کالاهاى صادراتى کشورمان را در منطقه فراهم نمايد.