هلند، به‌لحاظ ويژگى خاص جغرافيايى و تجاري، از جايگاه خاصى در اروپا و سراسر جهان برخوردار است. واقع‌ بودن در کنار درياى شمال و برخوردارى از آبراه‌هاى وسيع داخلى و کشتيرانى در اين آب‌ها، ارتباط گسترده‌اى را با کشورهاى همجوار و ديگر نقاط جهان فراهم آورده است. وجود بنادر مجهز و مدرن در اين کشور، بويژه بزرگترين بندر تجارى جهان (روتردام) و شبکه وسيع حمل‌ونقل کالا و مواد سوختي، موقعيت اقتصادى و سياسى مستحکمى براى اين کشور تدارک ديده که دروازهٔ اروپا لقب يافته است و بالغ ‌بر ۳۶۰ ميليون نفر از سکنهٔ مهمترين کشورهاى صنعتى اروپا، در فاصله ۵۰۰ کيلومترى اطراف آن مستقرند.


تجارى بودن منطقه از ديرباز و تجاربى را که مردمان آن در طول تاريخ کسب کرده‌اند، هلنديان را کارگزاران مجرب امور بازرگانى جامعه اروپايى شناسانده است.


وضعيت عالى بين‌المللى اين سرزمين، اطمينان بخش براى استقرار شرکت‌هاى بزرگ چندمليتى است. بسيارى از کمپانى‌هاى چندمليتى مرکز توزيع اروپايى خود را در هلند مستقر کرده‌اند و سرمايه‌هاى کلان خود را در آنجا به جريان انداخته و بدين اعتبار جايگاه ويژ‌اى را از نظر سياسى و بازرگانى در جامعه اروپا براى هلند فراهم ساخته‌اند.


همکارى هلند با سازمان‌هاى بين‌المللى از جمله سازمان ملل متحد و ناتو و پى‌گيرى هلند در راستاى تحقق اهداف آنها و تلفيق اين تعهد با روحيه آزادانديشى هلندى و حمايت از حقوق ملت‌ها، استقرار ديوان داورى لاهه را در اين کشور موجب گرديد که خود اعتبار سياسى هلند را آشکارتر مى‌سازد. علاوه ‌بر اينها، شبکه ارتباطى جاده‌اى توسعه‌يافته هلند و شبکه هوايى بين‌المللى آن که امکان ارتباط را با اقصى‌نقاط جهان فراهم مى‌کند از ديگر مواردى است که تسهيلات و امکانات بسيارى را در خدمت فعاليت‌هاى اقتصادى و گسترش مبادلات بازرگانى با کشورهاى اروپايى و مبادلات کشورهاى اروپايى با جهان خارج، فراهم کرده است.