راه‌آهن

طول خط‌آهن سراسرى هلند در سال ۱۹۸۹ ميلادي، ۲۸۲۸ کيلومتر بوده که از اين ميزان ۱۹۵۷ کيلومتر آن خطوط آهن برقى بوده است. تعداد کل لوکوموتيوهاى برقى و ديزلى ۵۱۹ دستگاه و تعداد لوکوموتيوهاى مسافربر ۲۳۴ دستگاه بوده است که در نيمه دوم دهه هشتاد نسبت به نيمه اول افزايش داشته است. افزايش تعداد لوکوموتيوهاى مسافربر منجر به افزايش شاخص کيلومتر مسافر حمل شده، گرديد؛ به‌طورى که رقم آن از ۹ ميليارد کيلومتر مسافر حمل شده به ۲/۱۰ ميليارد کيلومتر در سال ۱۹۸۹ رسيد. تعداد مسافران حمل‌شده در هلند در سال ۱۹۸۸ بالغ بر ۲۲۵ ميليون تن بوده است.


در حال حاضر، اتصال خطوط سريع‌السير هلند به شبکه خطوط آهن اروپايى در دست آماده‌سازى است. مسؤولان راه‌آهن در تلاش هستند که در جهت ايجاد تسهيلات براى استفاده‌کنندگان روزمره و مجاز، استفاده از قطارهاى دوطبقه را ممکن سازند.

جدول حمل‌ونقل مسافر و کالا به‌وسيله راه‌آهن طى سال‌هاى ۱۹۸۹ الى ۱۹۹۲

عنوان ۱۹۸۹ ۱۹۹۰ ۱۹۹۱ ۱۹۹۲
کيلومتر مسافر حمل‌شده (ميليون) ۱۰۱۶۲ ۱۱۰۶۰ ۱۵۱۹۶ ۱۵۳۵۰
تن کيلومتر بار حمل‌شده (ميليون) ۳۰۹۴ ۳۰۷۰ ۳۰۳۸ ۲۷۶۴

جاده‌ها

در سال ۱۹۸۸ ميلادي، کل جاده‌هاى سنگ‌فرش و ‌آسفالته هلند بالغ‌بر ۱۰۰،۸۹۳ کيلومتر بوده است که از اين ميان ۲۰۴۸ کيلومتر جاده‌هاى اتومبيل‌رو، ۱۴۴۱۳ کيلومتر جاده‌هاى غيررويه‌دار و ۱۶۰۶۱ کيلومتر مسيرهاى دوچرخه‌‌رو بوده است.


مينى‌بوس‌هاى عمومى از ديگر وسايل تردد مردم در نواحى مختلف هلند است که به‌گونهٔ داوطلبانه اداره مى‌شوند. بالغ‌ بر ۲۰،۰۰۰ تاکسى در هلند وجود دارد که براى هريک صف يا رتبه جداگانه درنظر گرفته است. تاکسى ترن‌ها از ديگر وسايل نقليه عمومى است که مسافران مى‌توانند به‌‌طور جمعى و با قيمت ارزان با آن رفت و آمد کنند. براى ناحيه‌هاى کم‌ جمعيت نيز وسيله‌اى مشابه چون تاکسى‌ شريکى در نظر گرفته شده است.

جدول وسايل حمل‌ونقل جاده‌اى در سال‌هاى ۱۹۸۸ الى ۱۹۹۳ ميلادى (برحسب هزار دستگاه)

عنوان ۱۹۸۸ ۱۹۸۹ ۱۹۹۰ ۱۹۹۱ ۱۹۹۲ ۱۹۹۳
اتومبيل شخصي ۵۲۵۱ ۵۳۷۱ ۵۵۰۹ ۵۵۶۹ ۵۶۵۸ ۵۷۵۵
کاميون و تريلي ۵۰۰ ۵۱۸ ۵۴۳ ۵۶۵ ۶۰۶ ۶۴۱
اتوبوس ۱۲ ۱۲ ۱۲ ۱۲ ۱۲ ۱۲
موتورسيکلت ۱۳۵ ۱۴۵ ۱۴۵ ۱۹۱ ۲۳۲ ۲۷۵
دوچرخه‌هاى موتوري ۵۱۶ ۴۷۴ - ۴۵۸ ۷۷۰ -
ساير ۲۷ ۲۶ ۲۷ ۲۷ ۲۶ ۲۶

خطوط هوايى هلند

در سال ۱۹۹۰، خطوط هوايى هلند ۶/۱۶ ميليون مسافر و ۶۰۴،۶۴۱ تن بار را حمل نموده است که نسبت به ده‌ سال گذشته (۱۹۸۰م)، شمار مسافران حمل‌شده (۴/۹ ميليون‌نفر)، دوبرابر شده‌اند.


بزرگترين فرودگاه بين‌المللى هلند اس. خى. پول در آمستردام است و پس از آن فرودگاه زيستاين هوون در روتردام و بک در ماستريخت است. فزون بر اينها، چندين فرودگاه کوچک ديگر نيز وجود دارد. مشهورترين خط هوايى هلند ک. ال. ‌ام. که خط هوايى سلطنتى هلند است. جدول زير خدمات خطوط هوايى هلند را نشان مى‌دهد.

جدول خدمات هوايى هلند از سال‌هاى ۱۹۸۸الى ۱۹۹۲ (برحسب ميليون)

عنوان ۱۹۸۸/۸۹ ۱۹۸۹/۹۰ ۱۹۹۰/۹۱ ۱۹۹۱/۹۲
ميزان پرواز (کيلومتر) ۱۴۳ ۱۵۱ ۱۶۳ ۱۸۸
کيلومتر مسافر ۲۴۰۲۰ ۲۵۳۶۷ ۲۶۵۰۴ ۲۸۷۳۶
بار حمل‌شده (تن کيلومتر) ۱۹۱۳ ۲۰۱۳ ۲۲۵۰ ۲۳۵۴
پست جابجاشده (تن کيلومتر) ۸۷ ۸۳ ۲۲۵۰ ۲۳۵۴

ارتباطات

هلند از شبکه ارتباطى بسيار خوب تلفن ثابت و متحرک، تلگرام، پست، تلکس، فاکس مايل، راديو و تلويزيون و تلويزيون کابلى برخوردار است. طرح استفاده از تلفن‌هاى ديجيتالى در سال ۱۹۹۵ تکميل خواهد شد و انتقال اطلاعات و سخنرانى‌ها از همين خط امکان‌پذير خواهد بود. اين امر سبب مى‌گردد که ارتباطات با کامپيوترهاى شخصى و استفاده از کنفرانس‌ها توسط ويدئو و نيز نقل‌وانتقال اطلاعات از طريق فاکس و دستگاه‌هاى مشابه قويتر و بيشتر گردد.


درسال ۱۹۸۹ ميلادي، شرکت خدمات پستى (PTT) خصوصى شد و تا حدى وضعيت انحصارى خود را از دست داد و گويا در آينده به رقابت با تلويزيون کابلى برخواهد آمد. شبکه تلويزيونى کابلى هلند قادر خواهد بود علاوه‌بر انتقال داده‌ها، برنامه‌هاى تلويزيونى را نيز ارسال کرده و بدين ترتيب در امور خريد، مراوده و آموزش از راه دور و ديگر خدمات متقابل به کار گرفته خواهد شد. تاکنون ۹۰ درصد خانه‌ها به شبکه تلويزيون کابلى پيوسته‌اند. در زمينه ارتباط از راه دور متحرک، چون تلفن‌هاى داخل اتومبيل نيز قدم‌هاى بزرگى برداشته شده است و از سال ۱۹۹۴ به بعد ارتباط تلفنى با کليه کشورهاى اروپايي، به‌وسيله تلفن داخل اتومبيل صورت خواهد گرفت.

جدول وسايل ارتباطى هلند طى سال‌هاى ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۰ ميلادى

عنوان ۱۹۸۷ ۱۹۸۸ ۱۹۸۹ ۱۹۹۰
اشتراک تلفن (هزار دستگاه) ۶۲۳۴ ۶۴۶۶ ۶۶۹۱ ۶۹۴۰
گيرنده راديويى (هزار دستگاه) ۱۵۲ ۱۴۳ ۱۳۸ ۱۳۱
گيرنده تلويزيونى و راديويى (هزار دستگاه) ۴۷۰۳ ۴۷۶۳ ۴۸۳۸ ۴۸۷۹
عنوان کتاب انتشاريافته ۱۳۳۶۸ ۱۳۳۲۹ ۱۵۳۹۲ ۱۳۶۹۱