موقعيت جغرافيايى

کشور ايسلند از يک جزيره بزرگ و چند جزيره کوچک واقع در اقيانوس اطلس (آتلانتيک شمالي) تشکيل شده و دومين جزيره بزرگ اروپايى محسوب مى‌گردد.


مساحت ايسلند برابر با ۱۰۳،۱۰۰ کيلومتر مربع و از نظر وسعت تقريباً ۵/۴ برابر انگلستان مى‌باشد. فاصله ايسلند تا نروژ ۹۷۰ کيلومترِ، اسکاتلند ۸۱۲ کيلومتر، جزاير فائروس ۴۳۵ کيلومتر و تاگرينلند ۲۹۰ کيلومتر مى‌باشد.


مساحت سرزمين اصلى ايسلند برابر ۱۰۲،۹۵۰ کيلومتر مربع است که از اين مقدار ۴۰۸ کيلومتر مربع آن را درياچه‌ها تشکيل مى‌دهند. مساحت ديگر جزاير ايسلند در مجموع برابر با ۱۵۰ کيلومتر مى‌باشد.

آب و هوا و تغييرات آن

آب و هواى ايسلند به‌دليل موقعيت جغرافيايى اين کشور که در منطقه مرز برخورد بين دو جبهه هواى قطبى و معتدل است، از يک ويژگى خاصى برخوردار مى‌باشد. به‌علاوه جريان آب‌هاى گرم گلف استريم خصوصاً در سواحل رو به اسکاتلند اين کشور، موجب جلوگيرى از يخبندان و تعديل هواى سرد در اين سواحل مى‌گردد و به‌همين خاطر نيز سواحل شمالى ايسلند عموماً در طى سال به‌صورت يخبندان نمى‌باشند.


براساس آمار منتشره از سوى سازمان هواشناسى ايسلند حداکثر دماى شهر ريکياويک پايتخت اين کشور که تقريباً نيمى از جمعيت ايسلند را پوشش مى‌دهد در طول سال به ۱۰ درجه سانتى‌گراد بالاى صفر و حداقل دماى اين شهر در طول سال به ۱/۱۷ درجه سانتى‌گراد زير صفر مى‌رسد که مقايسه ارقام فوق نشان‌دهنده اختلاف دماى ۱/۲۷ درجه سانتى‌گراد هواى شهر ريکاويک در فاصله فصل‌هاى تابستان و زمستان مى‌باشد.

آب‌هاى داخلى

ايسلند داراى حدود ۱۸۰۰ درياچه است که بزرگ‌ترين اين درياچه‌ها Pingvallavaten با ۸۴ کيلومتر مربع وسعت و ۱۱۴ متر عمق و Porisvaten با ۷۰ کيلومتر مربع وسعت و ۹۲ متر عمق، مى‌باشد. به‌طورکلى ۲۷ درياچه در ايسلند وسعتى حدود ۵ کيلومتر مربع يا بيشتر دارند و وسعت بقيه درياچه‌هاى اين کشور کمتر از اين مقدار مى‌باشند. از سوى ديگر تعداد رودخانه‌ها نيز در ايسلند به‌دليل بارندگى فراوان در اين منطقه تقريباً زياد بوده و تعداد آنها به بيش از ۲۵۰ رودخانه بالغ مى‌گردد. بزرگ‌ترين رودخانه‌هاى ايسلند به‌ترتيب رودخانه‌هاى Pjorsa با ۲۳۷ کيلومتر طول، Jokulsa a Fjollum با ۲۰۶ کيلومتر طول و Skjalfandafljot با ۱۸۰ کيلومتر طول مى‌باشند. ايسلند هم‌چنين داراى تعدادى آبشار مى‌باشد که مرتفع‌ترين آنها آبشار Skugafoss با ۶۰ متر ارتفاع، آبشار Dettifoss با ۴۴ متر ارتفاع و آبشار Gullfoss با ۳۲ متر ارتفاع مى‌باشند. در حال حاضر حدود ۱۱۲،۰۰ کيلومتر مربع يعنى تقريباً ۱۱ درصد از کل مساحت ايسلند را يخ‌هاى شناور مى‌پوشانند که اين امر خود به موقعيت جغرافيايى اين کشور در منطقه شمال اروپا باز مى‌گردد. بزرگترين منطقه يخى ايسلند، Vatnajokull نام دارد که وسعت آن به ۸۳۰۰ کيلومتر مربع و قطر آن به بيش از ۱۰۰۰ متر بالغ مى‌گردد. از ديگر مناطق يخى ايسلند، منطقه Langjokull با ۱۰۲۵ کيلومتر مربع وسعت و منطقه Hofsjokull با ۹۵۰ کيلومتر مربع وسعت (در نواحى مرکزى اين کشور) نام دارند.


آتشفشان‌ها و چاه‌هاى بخار

ايسلند به‌دليل موقعيت جغرافيايى خود و نيز به‌خاطر فعاليت‌هاى آتشفشان‌هاى اين کشور در طى قرون گذشته در حقيقت به‌عنوان يک کشور داراى آتشفشان‌‌هاى فعال، معروف مى‌باشد.


ايسلند در طى دو دهه گذشته شاهد ۱۴ فوران آتشفشانى بوده است که ۹ مورد آن در فاصله سال‌هاى ۸۶-۱۹۷۵ صورت گرفته و آخرين مورد آن نيز مربوط به ماه اکتبر ۱۹۹۶ مى‌باشد.


تاکنون تعداد ۲۵ آتشفشان فعال در ايسلند شناسايى شده است که مهم‌ترين آنها آتشفشان‌ Oraefa jokull با ۲۱۱۹ متر ارتفاع، آتشفشان Helka با ۱۵۲۰ متر ارتفاع و آتشفشان Snaefells jokull با ۱۴۴۶ متر ارتفاع، مى‌باشند. از سوى ديگر ايسلند از لحاظ فعاليت‌هاى ژئونرمال، داراى يک موقعيت منحصر به‌ فرد در جهان مى‌باشد و در حال حاضر در اين کشور حدود ۳۰۰ چاه بخار آب وجود دارد که اين چاه‌هاى بخار به‌جز مناطق شرق و جنوب شرقي، در ديگر مناطق ايسلند پراکنده مى‌باشند. در ريکياويک پايتخت ايسلند، چاه‌هاى بخار فوق‌الاشعار و به‌عنوان مهم‌ترين منبع تأمين آب گرم منازل و ديگر ساختمان‌هاى مسکوني، محسوب مى‌شوند. دولت ايسلند همچنين در طى سال‌هاى گذشته موفق شده است تا با به‌کارگيرى تکنولوژى مناسب، برق مصرفى اين کشور را از طريق همين چاه‌هاى بخار تأمين نمايد.


پايتخت و شهرهاى مهم

پايتخت ايسلند شهر ريکياويک (Reykjavik) است که داراى وسعتى معادل ۵۰ کيلومتر مربع مى‌باشد. از جمله ديگر شهرهاى مهم ايسلند به‌ترتيب شهرهاى استيکيشولمو (Stykkisholmur)، آکوريرى (Akureyri)، تيگارهون (Teigarhorn)، ويکى ميردال (Viki Myrdal)، و وستمنى‌يار (Vestmannaeryjar) مى‌باشند. تعداد شهرهاى ايسلند با توجه به مشخصات آب و هوايى منطقه شمالى اين کشور محدود بوده و به‌طور مثال ريکياويک به تنهايى نيمى از جمعيت کشور را به‌خود اختصاص مى‌دهد.