رفت و آمدهاى تجارى و آموزشى

علاوه بر رفت و آمدهاى سياسى و اقتصادى سطح بالا، رفت و آمدهاى تجارى و آموزشى نيز در سطح متخصصان به طور مرتب در جريان است.


از ايران، مسئولان تجارى به فنلاند سفر مى‌نمايند تا از امکانات توليدى فنلاند بازديد به عمل آورند و گاهى نيز به مذاکرات جهت خريد اقدام مى‌نمايند.


تا به حال هيأت‌هاى آموزشى در زمينه ذوب مس، تأسيسات دريايي، نفت و حفاري، مخابرات، هلال‌احمر، سازمان استخدامي، سازمان نيرو و غيره به فنلاند سفر نموده و دوره‌هاى آموزش يک هفته تا دو ماه را طى نمودند.


شرکت در سمينارها، کنفرانس‌ها و کنگره‌هاى بين‌المللى از ديگر موارد رفت و آمد محسوب مى‌شود. تا به حال از دانشگاه‌ها، وزارت آموزش عالي، راديو و تلويزيون، انجمن صنايع و مرکز پژوهش و تحقيقات علمى کشور افراد زيادى به فنلاند سفر نمودند.


از طرف فنلاند نيز صاحبان صنايع مرتباً جهت بازاريابى و انجام معاملات به ايران سفر مى‌نمايند. موارد ديگر سفر مربوط است به سفر متخصصان فنلاندى جهت انتقال مسائل آموزشى و دانش فنى لازم و نيز نظارت و اجراء مشترک پروژه‌هاى مختلف صنعتى و توليدى و نصب ماشين‌آلات و همچنين شرکت در نمايشگاه بين‌المللى تهران.

ساختار و تحول در واردات فنلاند از ايران

از ۱۹۸۶ الى ۱۹۹۰ فنلاند کالا و محصولات زيادى از ايران وارد نکرده است. در حقيقت تنها دو گروه از کالا به طور مداوم از ايران وارد شده است:


۱. سبزيجات و ميوه‌جات


۲. الياف و نخ نساجي


واردات ديگر کالاها از ايران فصلى بوده است. ارزش کلى واردات فنلاند از ايران به علت واردات نفت و مشتقات آن از نوسانات بالائى برخوردار بوده است. در سال ۱۹۸۶ ارزش واردات فنلاند از ايران ۱۹۲۹۱ ميليون مارکا (۴۵ ميليون دلار) بوده و اين رقم در سال ۱۹۹۰ به ۸/۲۲۰ ميليون مارکا (۵۵ ميليون دلار) رسيد. در صورتى که در سال‌هاى ۱۹۸۷، ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ اصلاً وارداتى از ايران صورت نگرفت.


اگر نفت و مشتقات آن نيز در نظر گرفته نشود آنگاه روند متفاوتى در واردات فنلاند از ايران مشاهده مى‌گردد. بنابر اين ارزش کل واردات فنلاند از ايران در سال ۱۹۹۰ نه تنها بيشتر نشد بلکه نسبت به ۱۹۸۹، ۱۰% کاهش نيز داشت.

جدول رشد واردات فنلاند از ايران از سال ۱۹۸۶ الى ۱۹۹۰

سنوات
ارزش کل
واردات به
ميليون مارکا
درصد رشد
کل واردات
غيرنفتى به
ميليون مارکا
درصد رشد
۱۹۸۶ ۱۹۲/۱ ۵/۸
۱۹۸۷ ۱۷/۵ %۹۰- ۱۷/۵ %۲۰۲+
۱۹۸۸ ۸/۸ %۵۰- ۸/۸ %۵۰-
۱۹۸۹ ۱۰/۶ %۲۰+ ۱۰/۶ %۲۰+
۱۹۹۰ ۲۲۰/۸ %۱۹۸۳+ ۹/۵ %۱۰-


بر اساس گزارش واصله از مرکز تشويق واردات از کشورهاى در حال توسعه فنلاند