بنادر و حمل و نقل دريائى فنلاند

بندر اصلى صادرات فنلاند بندر کوتکا (Kotka) نام دارد که در آن عميق‌ترين لنگرگاه در اواخر دههٔ هشتاد شروع به کار نمود اما در عوض مهم‌ترين بندر واردات فنلاند، بندر هلسينکى پايتخت مى‌باشد که داراى پنج لنگرگاه تخصصى است.بنادر غرب فنلاند بيشتر فعاليت خود را صرف حمل و نقل و تردّد با اقيانوس اطلس يا اروپا نموده حال آنکه بنادر شرق فنلاند و نيز ناوگان ساحلى و درياى شمال و نيز بنادر جنوب بيشتر در حمل و نقل مسافر درگير مى‌باشند. بنادر شمال نيز فقط اختصاص به حمل و نقل داخلى دارد.


بندر سورنانن (Srnainen) فنلاند بندرى است که به حمل و نقل ذغال‌سنگ و چوب اختصاص داشته، حال آنکه بندر هرتونينى (Herttonieni) در حمل و نقل نفت فعال مى‌باشد. ديگر بنادر مهم بين‌المللى فنلاند نيز عبارت‌اند از: بندر تورکو (Turku)، رائوما (Rauma)، و همينا (Hamina).


در ۱۹۹۰ تعداد ۲۰ هزار کشتى وارد بنادر فنلاند شده و ۱۱ ميليون مسافر و ۹ ميليون تُن کالا را حمل و نقل نمودند.

آبراه‌هاى داخلى

درياچه‌ها ۳۵۰۰۰ کيلومترمربع از خاک فنلاند را شامل مى‌شوند. سيستم آبراه‌هاى داخلى فنلاند مرکب است از: ۶۱۰۰ کيلومتر کانال‌هاى شناور، ۴۰ کانال باز و ۲۵ کانال بسته.


طول کُلّ کانال‌هاى فنلاند ۷۶ کيلومتر است. در سال ۱۹۸۶ از اين آبراه‌ها مجموعاً ۱۷۶۶ ميليون تُن کالا و ۶۰۰ هزار نفر مسافر جابه‌جا گرديد.


در ۱۹۶۸، شوروى سابق موافقت به اجاره کانال بندر جنوبى خود يعنى کانال سايما (Saimaa) به فنلاند را جهت بهره‌بردارى از آن نمود. در تابستان ۱۹۸۶ اين کانال بازسازى گرديد و جهت تردّد کشتى‌ها باز شد. در ۱۹۸۶ مجموع کُلّ ۱،۴۶۴،۰۰۰ تُن کالا در طول اين کانال حمل و نقل گرديد.


در ۱۹۸۷، ۱۷۰ فروند کشتى مسافربري، ۲۸ فروند کشتى نفت‌کِش و ۷/۲ فروند کشتى حمل و نقل کالا و غيره در فنلاند وجود داشته است.

راه‌آهن

حدود ۵۸۸۳ کيلومتر راه‌آهن در فنلاند وجود دارد که در خدمات داخلى و ايجاد ارتباط با سوئد و شوروى سابق فعاليت دارد و ۱۴۴۵ کيلومتر از راه‌آهن مزبور نيز الکتريکى است. شهر هلسينکى نيز از ۱۹۸۲ از حمل و نقل راه‌آهن زيرزمينى (مترو) برخوردار گرديد. در ۱۹۹۱ تعداد ۴۶ ميليون مسافر و ۳۱ ميليون تُن کالا از طريق راه‌آهن جابجا گرديد.


جادّه‌ها

تا دسامبر ۱۹۸۹ مجموع ۷۶۷۱۷ کيلومتر جاده عمومى در فنلاند ساخته شد که ۲۱۵ کيلومتر آن اتوبان، ۱۱۴۹۴ کيلومتر آن راه اصلى (درجه ۱ و ۲)، ۲۹۳۷۳ کيلومتر آن بزرگراه و ۳۵۳۷۸ کيلومتر باقيمانده نيز جاده‌هاى محلى باشد (اين آمار خيابان‌هاى شهرى را شامل نمى‌گردد).باضافه حدود ۵۶۷۷۹ کيلومتر جاده اختصاصى نيز وجود دارد که نگهدارى از آن از سوبسيد دولت برخوردار مى‌باشد. به طور متوسط هر دو فنلاندى از يک دستگاه اتومبيل برخوردار مى‌باشند. مجموعاً ۶/۲ ميليون دستگاه اتومبيل، کاميون، تراکتور و موتورسيکلت در فنلاند وجود دارد.

حمل و نقل هوائى

در شهر وانتا، (Vantaa) در ۱۹ کيلومترى هلسينکى فرودگاه بين‌المللى هلسينکى (Helsinki - Vantaa) واقع است. از هلسينکى پروازهاى داخلى به شهرهاى ايوالو، يونسو، يوواسکولا، کاياني، کِمي، کيتّيلا، کوککولا، کواُپيو، کوسامو، لپّن، رانتا، مايه‌هامن، ميکّلي، اُاولو، پوري، روانيه‌مي، ساون لينّا، تامپره، تورکو، واسا و نيز وارکائوس برقرار مى‌باشد.در ۱۹۸۵ تعداد ۳/۷ ميليون مسافر از طريق فرودگاه‌هاى فنلاند جابجا شدند. شرکت هواپيمائى فين اير (Finnair Oy) شرکت اصلى هواپيمائى کشورى فنلاند است که از سرويس‌هاى عالى برخوردار مى‌باشد.


شرکت فين اويشين (FInnaviation Oy) و نيز شرکت کاراير (Karair Oy) براى پرواز داخلى و خارجى به شکل چارتر و اختصاصى فعاليت دارند.


در ۱۹۹۱، حدود ۲/۱۰ ميليون مسافر در فنلاند از طريق هوائى جابجا گرديدند که ۷/۴ ميليون مسافر داخلى و ۵/۵ ميليون مسافر بين‌المللى بودند. همچنين در همين سال ۲/۶ هزار تُن کالا از طريق هوائى حمل و نقل گرديد که ۴/۱۱ هزارتُن آن به حمل داخلى کالا و ۶/۵۰ هزار تُن آن به حمل بين‌المللى کالا اختصاص داشت.


همچنين، در ۱۹۹۱ تعداد ۳۶۷ هزار پرواز در فنلاند صورت گرفت که ۳۲۹ هزار پرواز داخلى و ۳۸ هزار پرواز بين‌المللى بوده است.

خطوط مخابراتى

سيستم مخابرات فنلاند به لحاظ برخوردارى از تکنولوژى مدرن و الکترونيک، تعداد خطوط، راحتى وصول، اجاره، خريد و فروش آن، صنايع ملى و قدرت رقابت در سطح بين‌المللي، يکى از پيشرفته‌ترين سيستم مخابراتى جهان مى‌باشد.


در ۱۹۹۱، تعداد ۷/۲ ميليون ارتباط تلفنى و تعداد ۵/۴ ميليون ارتباط تلکسى در فنلاند صورت گرفته است.


تعداد ۳۱۱ هزار تلفن متحرک تا ۱۹۹۱ در فنلاند نيز وجود داشته است.


ادارات پُست انجام معاملات و انتقالات پولى را با استفاده از سيستم پيشرفته مخابراتى تحت عنوان پُست بانک انجام مى‌دهد. در ۱۹۹۱ تعداد ۲۰۴۸ اداره پُست در فنلاند وجود داشت که در اين سال تعداد ۱/۲ ميليارد عمليات پُستى را انجام داده‌اند.