آفتاب

نشست خبری دکتر میثم شکری ساز در خصوص جعل مدرک و کلاهبرداریهمه روزه این سوال به ذهنمان می آید که چرا بسیاری از افرادی که وارد دانشگاه و مراکز تحصیلی عالی می شوند، دست خالی بر می گردند؟ چرا برای اکثر این افراد درهای بازار کار بسته است؟ آیا این مسئله به خودمان بر می گردد و یا به نوع نظام آموزشی و شرایط آن و یا نهایتا به شرایط و نگاه سیستم های دولتی و تخصصی به مدرک. در واقع عامل اصلی این حجم زیاد از فارغ التحصیل های بیکار در کشورمان چیست؟

مدت هاست که جامعه با معضل و بیماری بزرگ مدرک گرایی دست و پنجه نرم می کند. هر روز شاهد فارغ التحصیل شدن بسیاری از جوانان کشورمان هستیم اما بدون هیچ تضمینی جهت استخدام شدن و اشتغال به کار!!!  سالانه بسیاری از جوانان تحصیل کرده به گروه بزرگ فارغ التحصیلان بیکار می پیوندند و آمار این افراد را تا حد ممکن افزایش می دهند، اما عامل این حجم زیاد از فارغ التحصیل های بیکار در کشورمان چیست؟
همه روزه این سوال به ذهنمان می آید که چرا بسیاری از افرادی که وارد دانشگاه و مراکز تحصیلی عالی می شوند، دست خالی بر می گردند؟ چرا برای اکثر این افراد درهای بازار کار بسته است؟ آیا این مسئله به خودمان بر می گردد و یا به نوع نظام آموزشی و شرایط آن و یا نهایتا به شرایط و نگاه سیستم های دولتی و تخصصی به مدرک. در واقع عامل اصلی این حجم زیاد از فارغ التحصیل های بیکار در کشورمان چیست؟
آیا مشکلات ناشی از این پدیده به گسترش مدرک گرایی بر می گردد. چه فاکتوری باعث شده که این حجم از تحصیل کرده های بیکار در کشورمان نتوانند جایگاه مناسب شغلی برای خود به وجود آورند و اکثر آن ها سر خورده و وامانده راهی کشورهای دیگر می شوند و یا ترجیح می دهند که بیکار بمانند تا اینکه در سطوح پایین تر شغلی پیدا کنند.
 دکتر میثم شکری ساز
در نشست خبری دکتر میثم شکری ساز در خصوص کلاهبرداری و جعل مدرک، پیرامون اینکه مدرک گرایی در جامعه ی ایران یکی از آفت های بزرگ نظام آموزشی و کشور ایران است که برای تمامی افراد جامعه یک تهدید جدی محسوب می شود صحبت شد.
پدیده ی مدرک گرایی در کشورمان سالهاست که قربانیان خاص خودش را دارد و هنوز نیز این مسئله ادامه دارد.
این معضل آنچنان بزرگ شده که این روزها ما شاهد بسیاری از افرادی هستیم که برای ارتقا درجه و یا گرفتن مجوزهای مختلف و ... به ناچار به سوی خرید مدرک جعلی و پرداخت پول های گزاف در ازای آن می شوند که این در نوع خودش خیانتی بس عظیم به خود فرد و نیز دیگر افراد جامعه است.

خیانتی که نتیجه ی آن بی اعتمادی افراد جامعه به دانش اصیل متخصصین در راس کار در همه ی زمینه ها می شود. فرض کنید در کشوری زندگی کنید که دیگر نتوانید تشخیص دهید که آیا فلان پل ساخته شده توسط متخصصین آموزش دیده و متبحر طراحی شده و یا اینکه فردی با مدرک جعلی سازنده ی فلان پل به نام کشور باشد؟ چگونه می توان با اطمینان و طیب خاطر از این پل عبور کرد؟ و یا از نگاه دیگر، چگونه می توان فرزندان این سرزمین را به مدرسه ای فرستاد که مهندس سازنده ی آن فردی باشد که با خرید مدرک توانسته چنین جایگاهی پیدا کند و هزاران شرایطی از این دست....
تمامی این مشکلات ناشی از نوع نگرش و ارزیابی افراد جامعه با معیارهای غلط و کم لطفی سیستم دولتی به شایسته سالاری به معنای واقعی آن است. مادامیکه تمامی پست ها و جایگاه های مناسب دولتی با شایسته سالاری از نوع ارزیابی مدرک و دارا بودن مدرک بالاتر رقم بخورد، اوضاع به همین منوال باقی خواهد ماند. تا زمانیکه شایسته سالاری بر اساس مهارت صرف و تجربه ی کاری و تخصص رقم نخورد این شرایط ادامه دارد.
البته تقصیر مدرک گرایی صرف جامعه، تنها به گردن نوع نگرش سیستم دولتی به آن نیست بلکه خود افراد جامعه نیز به این مسئله دامن می زنند.
مادامی که شرایط سرزمین مان به گونه ای باشد که معیار سنجش ارزش و والایی افراد داشتن مدرک عالی شان باشد و در مراسم خواستگاری اولین سوال والدین پرسش در مورد مدرک فرد باشد اوضاع به همین شکل ادامه خواهد یافت.
و اما پیامدهای این نوع نگرش جامعه به مدرک و تحصیلات چیست؟
مسلما در جامعه ای که مدرک گرا هستند و ملاک سنجش اکثریت افراد آن، داشتن مدرک صرف است، مشکلات بسیاری پدید می آید. بسیاری از افرادی که بخواهند به نوعی خودشان را ثابت کنند و یا ارتقا شغلی بگیرند و یا در هر زمینه ای مطرح شوند، اگر شرایط مناسبی برای ادامه ی تحصیل نداشته باشند به خرید مدرک روی می آورند. خرید مدرکی که عواقبی بس عظیم و شومی برای مملکت دارد.
برای از بین بردن نگرش مدرک گرایی چه باید کرد؟
دکتر میثم شکری ساز به عنوان فردی که در حال حاضر مدیریت چندین موسسه آموزشی را بر عهده دارد و در زمینه ی آموزش و مسائل مربوط به آن ید طولایی دارد، بر این باور است که اگر بتوانیم از خودمان شروع کنیم و تغییری هر چند جزیی در نگرش مان نسبت به ارزشیابی افراد داشته باشیم، قطعا در دراز مدت شاهد تاثیرات اثرات پروانه ای ایجاد تغییر در جامعه خواهیم بود.
میثم شکری ساز، به نوعی در اشاعه ی این فرهنگ، نقش به سزایی داشته است. وی با نگرشی کاملا انسان دوستانه و عدالت محور در زمینه ی مقابله با پدیده ی مدرک گرایی و جعل مدرک اقدامات اساسی انجام داده است چرا که خود را مسئول می داند. ایشان در سال 96 ابتدا به عنوان متهم جعل مدارک به دادگاه احضار شد، جاعلان مدرک با سو استفاده از موقعیت ایشان در زمینه ی آموزش و همچنین دارا بودن موسسات آموزشی، به صورت کاملا بی خبر از نام ایشان سواستفاده کرده بودند. بعد از بررسی های موشکافانه ی دادگاه و ارائه ی مدارک، حکم برائت میثم شکری ساز صادر شد.
اما ایشان با وجود داشتن روحیه ای مسئولانه در قبال جامعه و تک تک افراد آن، بعد از ادامه ی ماجرا خود به عنوان شاکی پرونده، پیگیر ماجرا شد.
میثم شکریساز، با طرح شکایت خصوصی از این مسئله در دادگاه اصفهان خواستار شفاف سازی و پیگیری ماجرا از طریق مراجع دولتی شد تا جایی که توانست نقش به سزایی در شناسایی و انهدام بزرگترین باند جعل مدرک داشته باشد.
پرونده ی سلطان جعل مدرک در ایران بعد از ماهها بررسی بسیار و پیگیری های افراد مختلف نظیر میثم شکریساز بالاخره به سرانجام رسید. نابودی و انهدام باند جعل مدرک در مشهد، بعد از گذشت سالهای متمادی بالاخره به فرجام رسید. بسته شدن این پرونده و مجازات عاملان آن، در سوابق فعالیت های عدالت محور دکتر میثم شکری ساز باقی خواهد ماند. چرا که ایشان یکی از افراد پیگیر و سمج در این مسئله بودند.
البته فیلم مصاحبه و نشست خبری ایشان با خبرنگاران پیرامون این مسئله موجود است. اگر خواهان اطلاعات بیشتر و موشکافانه تر در این خصوص هستید می توانید نشست مطبوعاتی دکتر میثم شکری ساز را مشاهده کنید.وبگردی