آفتاب

انواع چمن مصنوعیانتخاب آگاهانه و دقیقا مطابق با نیازها و اهداف موردنظر، همیشه رویای هر فردی بوده است و همین امر می تواند مانع عواقب ناگوار، پشیمانی، هدر رفتن وقت و انرژی و صد البته سرمایه شود.

درباره چمن مصنوعی نیز این موضوع صدق می کند. زمانی که تصمیم می گیرید که به جای چمن طبیعی از این محصول شگفت انگیز استفاده کنید، بهتر است انواع چمن مصنوعی را بشناسید و با آن آشنایی داشته باشید تا بتوانید تصمیم درستی برای خود بگیرید.

بیگو کالا در طول سال ها فعالیت خود به عنوان بروزترین و معتبرترین مرکز فروش چمن مصنوعی در ایران، در پروژه هایی نظیر چشم اندازهای مسکونی و تجاری، چمن سبز حیاط، زمین بازی حیوانات خانگی، زمین ورزشی و غیره مشارکت داشته است و توانسته است تا اهداف و خواسته های مشتریان را به بهترین شکل به واقعیت تبدیل کند.

انواع چمن مصنوعی از جهت کاربرد:
1.چمن مصنوعی مناسب برای دکوراسیون و تزئین
2. چمن مصنوعی مناسب فعالیت های ورزشی1.چمن مصنوعی تزئینی

این نوع ما را به یاد چمن های طبیعی می اندازد و شاید تنها تصورمان از استفاده از چنین محصولی در حیاط و باغ باشد و بس.
اما ما شما را در ادامه با ایده های بهتر و جذاب تری برای استفاده از این نوع چمن مصنوعی آشنا می کنیم تا بتوانید از آن ها الهام بگیرید.

A.چشم انداز های سبز

این دقیقا همان چیزی است که اکثریت مشتریان به دنبال آن می باشند. فرقی ندارد که بخواهید  چشم انداز و منظره سبزی را در ملک مسکونی و یا تجاری خود به وجود آورید، در هر صورت شما از چمن مصنوعی مزیت های بیشماری به دست خواهید آورد.

مزیت ها:
●    افزایش جلوه بصری و جذاب تر کردن محیط
●    کاهش درخشش و انعکاس آزار دهنده نور خورشید
●    کاهش حرارت زمین
●    کاهش میزان اصطکاک
●    بهبود نرمی و لطافت چمن زیر پاها
●    هماهنگی با سایر اجزا در چشم انداز و دکوراسیون مورد نظرB. حیوانات خانگی

هر کسی که از حیوانات خانگی نگهداری می کند، از عشق و علاقه به آن ها به خوبی باخبر است. طراحی محیطی مناسب این موجودات دوست داشتنی می تواند محل مناسبی را برای دویدن ها، بازی کردن ها و حتی استراحت آن ها مهیا نماید.
با انتخاب یکی از انواع چمن مصنوعی مناسب حیوانات خانگی می توانید موجبات آسایش و استراحت هر چه بیشتر آن ها را فراهم آورید.

مزیت ها:
●    بدون نیاز به نگهداری های نظیر هرس کردن، بذرپاشی مجدد، کود دادن و غیره
●    وجود یک سطح تمیز و مرتب که دیگر خبری از پنجه های خاکی سگ ها به داخل خانه و وارد شدن گل و لای و حشرات و میکروب های همراه آن نمی باشد.
●    کاهش میزان جذب حشرات و وجود آلرژن های مضر و آزار دهنده در چمن ها که بسیار برای سگ ها و گربه ها آزاردهنده می باشند
●    ایجاد مکان مناسبی برای حمام و آب بازی حیوانات خانگی

C. سبز پوش کردن حیاط پشتی و جلویی

آیا هیچ چیز به اندازه داشتن فضای سبز در حیاط می تواند خانه را به مکان مهیج و شگفت انگیزی  تبدیل کند؟ اگر هم اهل بازی های خانوادگی و دوستانه باشید، این فضای سبز بیش از هر چیزی اهمیت می یابد.

مزیت ها:
1.ایجاد محلی برای دورهمی و مهمان ها بدون این که زیر پاها زبر و خشک احساس شود
2. ایجاد فضای سرسبزی که ظاهر بسیار طبیعی دارد و زمینه مناسبی برای عکس های یادگاری فراهم می کند
3. قابلیت تمیز کردن ساده در صورت ریختن نوشیدنی و مواد غذایی
4. داوم بالا در برابر تردد و ترافیک بالا
5. قابلیت ارتجاعی بالا زیر قدم های افرادD. چمن های زیبا در اطراف استخر

اگر آن قدر خوش شانس هستید که در حیاط و حتی طبقه زیرین منزل و ساختمان خود دارای استخر و جکوزی می باشید، پس چمن صمنوعی را از یاد نبرید.
انواع چمن مصنوعی مختلفی وجود دارند که مناسب این مکان ها می باشند و می توانند نه تنها جلوه بصری زیبایی به این مکان ها ببخشند، بلکه می توانند از جهات بسیاری کاربردی باشند.

مزیت ها:
●    کاهش سطح لغزنده هنگام بیرون آمدن و شیرجه زدن در استخر
●    بدون ایجاد آبگرفتگی ها و گل و لای
●    بدون خراب شدن در برابر مواد شیمیایی که برای آب استخر به کار می رود
●    بدون این که الیاف آن کنده شده و در سطح آب استخر پراکنده شود
●    دارای خاصیت زهکشی و تخلیه آب بالا

E. تراس و بالکن

اگر هم ایده استخر و جکوزی نظر شما را جلب نکرد و یا این که از چنین تجهیزاتی برخوردار نیستید و در آپارتمان های چند طبقه زندگی می کنید که امکان داشتن فضای باز هم چون حیاط و باغ و استخر برایتان امکان پذیر نیست، بهتر است سراغ تراس و بالکن خود بروید.
این جا تنها بخش آپارتمان شما است که می تواند نمایی از طبیعت را در معرض نمایش قرار دهد و برای شما محیط آرامش بخش و زیبا مهیا نماید.

●    محیطی سبز و چمن های زیبا بدون نیاز به آبیاری
●    بدون این که به معماری ساختمان آسیب وارد کند
●    بدون این که خبر از حشرات و حیوانات موذی به داخل خانه باشد
●    ایجاد محیطی برای استراحت و خلوت کردن و لذت بردن از هوای آزاد
●    امکان استفاده از وسایل دیگر مانند میز و صندلی و مبل راحتی برای بهره مند شدن هر چه بیشتر از این فضای شگفت انگیز
●    بدون سنگین کردن تراس و بالکن و آسیب به طبقه های زیرین
●    بدون این که گرده های علف در فضا پخش شده و موجب تحریک آلرژی و حساسیت شما اعضای خانواده تان شوند

2. چمن های مصنوعی ورزشی

شما به انواع چمن مصنوعی مختلفی در بازار دسترسی دارید که نه تنها برای محیط های بیرونی و دکوراسیون های خارجی کاربرد دارند، بلکه می توانند برای زمین های ورزشی نیز گزینه بسیار کارآمدی به شمار بیایند.
در واقع ابتدا زمین های ورزشی مخصوصا فوتبال بود که پای چمن مصنوعی را به این دنیا باز کرد.

مزیت ها:
●    صرفه جویی در هزینه ها
●    صرفه جویی در وقت و نیروی کاری
●    ایجاد سطح مناسبی برای جلوگیری از آسیب و صدمه بازیکنان و ورزشکاران
●    قابلیت جابجایی آسان
●    قابل استفاده برای سانس های مختلف ورزشی  برای مدت زمان طولانی تر
●    بدون ساییدگی و یا تخت و هموار شدن الیاف چمن

ورزش هایی که می توانند از انواع چمن مصنوعی استفاده کنند:A.فوتبال

در 20 سال گذشته، چمن مصنوعی نقش مهمی در بازی های فوتبال داشته است. این نوع چمن مصنوعی ترکیبی از شن و ماسه و خرده لاستیک را در میان الیاف خود دارد که موجب عملکرد راحت تر برای بازیکنان و افزایش کنترل آن ها روی توپ می شود.
هم چنین ریسک آسیب به زانو و مچ پا نیز در زمین های فوتبال به وسیله سیستم چمن مصنوعی کاهش می یابد.

B. راگبی

زمین بازی راگبی باید از دوام بالایی برخوردار باشد و باید در برابر استفاده مکرر حالت خود را حفظ کند. نگهداری و رسیدگی از چمن طبیعی در چنین زمین های ورزشی مخصوصا در طول فصل های سرد و مرطوب سال، سخت و دشوار است.
اما چمن مصنوعی امنیت و کارایی بازیکنان را ارتقاء می دهد و تجربه بسیار خوبی از بازی را برای آن ها به ارمغان می آورد.

C. تنیس

چمن های مصنوعی مخصوص این بازی دارای ارتفاع پایل کمتری می باشند تا کنترل توپ ساده تر شود. انواع چمن مصنوعی مختلفی برای این ورزش مناسب می باشند که با انواع سبک ها و تاکتیک های ورزش تنیس، بسیار مطابقت می یابند.D. هاکی

این یکی از اولین ورزش هایی بود که با آغوش باز چمن مصنوعی را پذیرفت و اکثریت بازی های حرفه ای هاکی هم اکنون روی زمین های چمن مصنوعی انجام می شود.
این چنین سطحی موجب می گردد تا بازیکنان روی عملکرد خود تسلط بیشتری داشته باشند. هم چنین ارتفاع پایل کوتاه آن کنترل توپ، سرعت و امنیت بازیکنان را بهبود می دهد.

E. کریکت

این نوع بازی دارای شرایط خاصی می باشد، چمن مصنوعی که در زمین های کریکت به کار می رود باید مقاوم باشد و الیاف آن باید همیشه حالت ایستاده خود را حفظ کنند.
چمن مصنوعی می تواند در برابر فشار و تنش و تحرک بازیکنان کریکت برای مدت زمان طولانی دوام بیاورد.

F. بولینگ

اگر به دنبال انتخاب میان انواع چمن مصنوعی هستید که مناسب زمین بولینگ باشد، باید به موادی که در ساخت آن ها به کار رفته است دقت کنید.
در گذشته از چمن طبیعی برای این زمین ورزشی به کار گرفته می شد اما نگهداری از آن هم هزینه بسیاری داشت و هم زمان و تلاش بسیاری می طلبید، اما حالا چمن مصنوعی با نگهداری ساده و کم هزینه خود می تواند برای این ورزش نیز شگفتی آفرین باشد.G. گلف

چمن مصنوعی نیز می تواند برای بخش های بسیار مهم و تاثیرگذار زمین گلف بسیار گزینه کارآمدی به حساب بیاید. مخصوصا چمن های اطراف گودال و مسیر حرکت توپ.
در این جا چمن مصنوعی مانند یک راه حل به صرفه در نظر گرفته می شود که الیاف انعطاف پذیر و با خاصیت ارتجاعی آن اخلالی در روند توپ ایجاد نمی کنند.

کلام آخر
تکنولوژی و فناوری ساخت چمن های مصنوعی که این روزها در بازار مشاهده می کنیم، موجب شده است تا این محصول برای هر شرایط و موقعیتی گزینه مناسبی در نظر گرفته شود، زیرا تحت تاثیر هیچ عامل خارجی قرار ندارد و همیشه رنگ سبز و طراوت و زیبایی خود را حفظ می کند.