آفتاب

چگونگی نصب چمن مصنوعی روی سطوح بتونیقبل از هر چیزی این موضوع را به یاد داشته باشید که خرید چمن مصنوعی باکیفیت می تواند روی نتیجه کار تاثیر بگذارد، از این رو توصیه می شود به یک شرکت و مرکز معتبر فروش چمن مصنوعی مراجعه کنید تا از خرید خود اطمینان داشته باشید.

یکی از بهترین گزینه ها که می توان به جای چمن طبیعی استفاده کرد، بدون این که دردسرهای نظیر آبیاری مداوم، هرس کردن های گاه و بیگاه، توجه به بذر و کود و غیره را به جان بخرید، چمن مصنوعی است.
اگر حیاط یا مکان مورد نظر شما از قبل بتنی می باشد، شاید به این فکر کنید که دیگر نمی توانید از این محصول بهره مند شوید، اما ما در این مقاله می خواهیم به شما نحوه نصب چمن مصنوعی روی سطوح سخت و بتنی را توضیح دهیم و شما را با زیر و بم این ماجرا آشنا کنیم.

چمن مصنوعی از کجا بخریم؟

قبل از هر چیزی این موضوع را به یاد داشته باشید که خرید چمن مصنوعی باکیفیت می تواند روی نتیجه کار تاثیر بگذارد، از این رو توصیه می شود به یک شرکت و مرکز معتبر فروش چمن مصنوعی مراجعه کنید تا از خرید خود اطمینان داشته باشید.
بیگوکالا نامی آشنا در عرضه انواع چمن های مصنوعی برای تمامی پروژه های مسکونی و تجاری می باشد.
کادر مجرب و متخصص بیگوکالا در هر ساعت از شبانه روز و هر روز از هفته آماده پاسخگویی سوالات و ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشد.

نحوه نصب چمن مصنوعی روی سطوح بتنی


یکی از مزیت های این محصول این است که بسیار تطبیق پذیر است و شما می توانید آن را روی سطوح بتنی قدیمی، سنگفرش ها و موزاییک ها نصب کنید.
این پروسه اغلب نیازی ندارد که زمین را زیر سازی کنید، مگر این که این انتخاب شما باشد.
به راحتی با قرار دادن چمن مصنوعی روی سطوح بتنی می توانید در زمان، انرژی و صد البته در هزینه های خود صرفه جویی کنید.
در ادامه همراه ما باشید تا نگاه دقیق تری به نحوه نصب چمن مصنوعی روی سطوح بتنی بیاندازیم.

توصیه های برای نصب چمن روی سطوح بتنی

اول از هر چیزی باید مکانی که قرار است چمن مصنوعی را روی آن نصب کنید، مورد ارزیابی قرار دهید.
در ادامه فاکتورهایی وجود دارد که باید در این زمینه مورد ملاحظه قرار دهید:

1.پایداری سطح بتنی موجود

به طور ایده آل زمین بتنی که می خواهید سبز پوش کنید باید به اندازه کافی در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد تا پایه محکم و استواری برای چمن مصنوعی به وجود آورد.
مطمئنا اگر سطح مورد نظر دارای ترک ها و شکاف های عمیق باشد و یا بخش هایی از آن ثبات کافی نداشته باشد، خیلی زود شکسته می شود و از این رو اجازه نمی دهد تا چمن مصنوعی به خوبی روی آن قرار بگیرد و نصب شود و به این ترتیب مطمئنا با مشکلاتی متعددی مواجه خواهید شد.

2. به فکر سیستم زهکشی و تخلیه آب باشید

شما باید به این فکر کنید که وقتی باران ببارد، این حجم از آب باید در کجا تخلیه شود.
اگر نگران این هستید که چمن مصنوعی آبگرفتگی هایی را ایجاد کند، باید خیال تان را راحت کنیم که سیستم های چمن مصنوعی این روزها به قدری پیشرفت کرده اند که می توانند آب را از خود عبور دهند و به زمین زیر خود تخلیه نمایند.
در اینجا باید از وجود سیستم زهکشی مناسبی در سطح بتنی خود برای خروج آب هایی که از چمن مصنوعی تخلیه می شود، اطمینان به دست بیاورید.
اگر سطح بتنی ناهموار باشد، ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد، از این رو شاید مجبور شوید از فوم محافظ زیر آن استفاده کنید.

این فوم مزیت های بسیاری دارد، از جمله:
1.باعث می شود تا چمن زیر پاهای شما نرم و لطیف احساس شود و دیگر خبری از سطح سفت و سخت بتونی نخواهد بود.
2. روش خوبی است تا در صورت بروز اتفاق و حادثه مانند افتادن، از وارد شدن صدمه و آسیب های جدی جلوگیری به عمل آید.
3. موجب پنهان شدن ترک ها و شکاف های روی سطح بتونی می شود. در غیر این صورت حتی با نصب چمن مصنوعی باز هم ناهمواری هایی مشخص و قابل مشاهده خواهند بود.

فوم محافظی که استفاده می کنید باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد و به اندازه کافی قدرتمند و مستحکم باشد که پایه مناسبی را برای چمن مصنوعی فراهم نماید.

نصب چمن مصنوعی روی بتن

برای نصب چمن به این ابزارها نیاز دارید:
●    شیلنگ باغچه
●    چاقو- مطمئن باشید که لبه آن تیز است
●    چنگک باغبانی
●    یک چاقو یا وسیله برای پخش کردن چسب
●    جت واشر
●    یک ظرف برای میکس کردن چسب

شما باید این وسایل ضروری را به همراه داشته باشید:
●    خود چمن مصنوعی (اندازه آن بستگی به متراژی که دارد می خواهید پوشش دهید)
●    فوم محافظ
●    نوار اتصال برای فوم محافظ
●    چسب چمن مصنوعی
●    نوار اتصال چمن مصنوعی

زمانی که تمامی این ابزار و وسایل را آماده نمودید، حالا می توانید پروسه نصب را شروع کنید (حتی می تواند این کار را به آخر هفته موکول کنید تا لحظات خوشی را با دوستان خود سپری کنید).

راهنمای مرحله به مرحله برای چگونگی نصب چمن مصنوعی روی سطوح بتنی

●    مطمئن شوید که سطح بتنی که می خواهید با چمن مصنوعی سبز کنید، تمیز می باشد. اگر لازم است آن جا را با آب تمیز کنید، از شلینگ باغبانی استفاده کنید و سپس اجازه دهید تا خشک شود.
●    ملات و مصالح را آماده کنید تا ترک های و بخش های ناهموار را به خوبی ترمیم نمایید. سعی کنید هیچ ترک شکافی از قلم نیافتد.
●    با جمع آوری زباله و آشغال ها و هر گونه علف هرز و کپک و هر چیز دیگری، سطح بتنی را بار دیگر تمیز نمایید.

سیستم تخلیه و زهکشی آب

●    یکی از بهترین روش ها برای ارزیابی این که سطح بتنی مورد نظر شما آب را به خوبی تخلیه می کند یا خیر این است که با شیلنگ باغبانی آن جا را خیس کنید و ببینید که آب به خوبی خارج می شود یا خیر. اگر هیچ گونه آبگرفتگی مشاهده نمی کنید و تمام آب ها تخلیه می شوند، پس برای مرحله بعد آمده شوید.

●    اگر هم آب به خوبی تخلیه نمی گردد، سوراخ ها و حفره های 6 میلیمتری را با دستگاه دریل در بخش هایی که آب جمع می شود، ایجاد کنید. شما سپس می توانید این حفره ها را با سنگریزه های 10 میلیمتری پر نمایید. این امر اطمینان به وجود می آورد که آب در چمن مصنوعی راکد باقی نمی ماند.فوم محافظ

●    زمانی که سطح کاملا تمیز شد، حالا باید فوم محافظ را قرار دهید.
●    سعی کنید تا فوم ها مماس با همدیگر قرار بگیرند و در صورت نیاز اندکی آن ها را برش دهید.
●    از نوار اتصال برای متصل کردن بخش هایی که نیاز دارند به کار ببرید.
●    مطمئن شوید که فوم محافظ تمام سطح را پوشش داده است.
●    شما هم چنین به جای نوار اتصال می توانید چسب مایع ترکیبی را آماده کنید و از آن برای محکم کردن فوم روی بتن استفاده کنید.
●    به منظور تخلیه آب بهتر نیز، توصیه می شود درست در مکان هایی که حفره های زهکشی آب وجود دارد، فواصلی را بین فوم ها خالی بگذارید تا آب راه خروج داشته باشد.

چمن مصنوعی•    چمن مصنوعی را ببرید و روی بتن بچسبانید.
●    این پروسه درست مانند نصب فوم محافظ می باشد.
●    باید بخش های مختلف چمن مصنوعی را به هم متصل کنید، فقط مطمئن باشید که حدود 3  کوک از لبه های چمن را برش می دهید. این امر اطمینان حاصل می کند که اتصال بین آن ها از دید پنهان می گردد.
●    قبل از این که چمن مصنوعی را روی فوم بچسبانید، اتصال میان آن را با چسب محکم کنید. اگر هر بخش چمن مصنوعی را به صورت مجزا روی فوم بچسبانید، ممکن است هنگام راه رفتن روی آن، جا به جا شوند.
●    زمانی که تمام چمن ها را بهم متصل کردید و چسب به خوبی خشک شد، حالا می توانید آن ها را روی فوم به همین ترتیب بچسبانید.
●    چند ساعاتی اجازه دهید تا همه چسب ها به خوبی سفت شوند و چمن مصنوعی به خوبی جای بگیرد.

در نهایت می توانید از شن و ماسه خشک و ریز استفاده کنید و یا حتی می توانید از مواد اینفیل غیر شنی به کار ببرید. این امر موجب می شود که:
●    وزن چمن مصنوعی افزایش یابد و سپس این اطمینان به وجود می آید که هیچ چین و چروک و ناهمواری وجود ندارد.
●    دما کاهش پیدا کند و به این ترتیب از این که چمن ها خیلی داغ شوند، ممانعت به عمل می آورد.
زمانی که تمام مراحل را انجام دادید، نصب چمن مصنوعی شما با موفقیت روی سطح بتنی انجام می شود و آماده استفاده می باشد.

کلام آخر
نصب چمن مصنوعی با اصول و قواعد می تواند اطمینان ایجاد می کند که چمن زیر پای شما برای سال های سال ماندگاری دارد و می تواند بدون این که شما را به دردسر بیندازد، فضای شاد و فرحبخشی را مهیا نماید.
پس اگر می توانید تجهیزات و ابزارهای لازم برای این کار را مهیا کنید و در این زمینه مهارت دارید، پروسه نصب را خودتان انجام دهید، اما حتی اگر یک درصد شک دارید که نمی توانید از پس این کار  بربیایید، بهتر است کار را به کاردان بسپارید و از تیم متخصص و فنی کمک بگیرید تا همه چیز طبق اصول پیش رود و مشکلی برای شما به وجود نیاید.