آفتاب

چه زمانی نباید بلیط هواپیما بخریم؟خرید بلیط هواپیما در زمانی نامناسب، هنگامی‌که تقاضای خرید بلیط به اوج خود می‌رسد، می‌تواند شما را متحمل پرداخت هزینه‌ای گزاف برای تهیه بلیطی کند که در شرایط عادی با نصف قیمت به فروش می‌رسد.

تنها عامل اصلی و تعیین‌کننده‌ی هزینه بلیط هواپیما «زمان» است. زمان می‌تواند هزینه بلیط هواپیما را تا چندین برابر افزایش و کاهش دهد و به بودجه سفر شما لطمه بزرگی وارد نماید. خرید بلیط هواپیما در زمانی نامناسب، هنگامی‌که تقاضای خرید بلیط به اوج خود می‌رسد، می‌تواند شما را متحمل پرداخت هزینه‌ای گزاف برای تهیه بلیطی کند که در شرایط عادی با نصف قیمت به فروش می‌رسد. اما چه زمانی نباید بلیط هواپیما بخریم تا ضرر و زیان مالی متوجه ما نشده و در هزینه‌ی سفرمان صرفه‌جویی شود؟ در پاسخی کوتاه باید گفت در تعطیلات رسمی و آخر هفته و رویدادهای خاصی که تقاضا برای خرید بلیط هواپیما افزایش میابد. اما این پاسخ کامل نیست و پرسش مذکور نیازمند توضیحات مفصلی است که در ادامه این مطلب همراه با نکاتی طلائی برای خرید بلیط هواپیما به شما ارائه خواهد شد.

چند ماه قبل از تاریخ پرواز

خرید بلیط هواپیما ماه‌ها پیش از تاریخ حرکت برای شما صرفه اقتصادی نخواهد داشت، چراکه همیشه بلیط هواپیما در اوایل عرضه با قیمتی مصوب یعنی اندکی بالاتر از زمانی که به تاریخ آغاز حرکت نزدیک می‌شود، به فروش می‌رسد. بنابراین به‌رغم تصور بسیاری از مسافران، رزرو زودهنگام بلیط هواپیما، به خصوص چندین ماه قبل از آغاز سفر کاری چندان اقتصادی نیست. البته این موضوع برای اماکن پربازدید و یا زمان‌هایی از سال که فصول پرتردد محسوب می‌شود، متفاوت است و شاید منطقی به نظر برسد، چراکه عدم خرید زودهنگام بلیط هواپیما safarmarket برای مقاصد پروازی خاص ممکن است به قیمت پر شدن ظرفیت ایرلاین‌ها و از دست رفتن پرواز برای مسافر تمام شود. طبق تحقیقات صورت گرفته، برترین زمان برای خرید بلیط هواپیما، ۵۰ روز (هفت هفته) پیش از تاریخ پرواز است.چند روز قبل از تاریخ پرواز

همان‌طور که خرید زودهنگام بلیط هواپیما از نظر اقتصادی کاری منطقی نیست، خرید دیرهنگام بلیط هواپیما نیز مخاطراتی را در پی دارد و ممکن است به بهای پرداخت هزینه‌ی دو برابری و حتی از دست رفتن پرواز برای مسافران تمام شود. برخی مسافران به امید یافتن بلیط‌های لحظه آخری، رزرو بلیط هواپیما خود به اماکن پرطرفدار را به لحظات آخر موکول می‌کنند، اما این ریسک بزرگی است و احتمال افزایش قیمت بلیط هواپیما در لحظات آخر نیز وجود خواهد داشت. به اعتقاد برخی آژانس‌های مسافرتی، بدترین زمان ممکن برای خرید بلیط هواپیما دو هفته قبل از تاریخ پرواز است، چرا که استرداد بلیط را غیرممکن کرده و هزینه‌ی زیادی را به مسافر در صورت انصراف از سفر تحمیل می‌کند.روزهای آخر هفته

روزهای هفته نیز بر قیمت بلیط هواپیما تأثیرگذارند و خرید بلیط هواپیما در روزهای آخر هفته به خصوص روزهای تعطیل اشتباه رایجی است که برخی مسافران بدان دچار می‌شوند. برای سنجش صحت این موضوع کافی است قیمت بلیط هواپیما را در روزهای وسط هفته و آخر هفته مقایسه کنید تا متوجه اختلاف قیمت زیاد بلیط هواپیما در روزهای مختلف هفته گردید. برخی از سایت‌های گردشگری توصیه می‌کنند که در صورت امکان تا جای ممکن خرید بلیط هواپیما خود را به زمانی جز روزهای جمعه و شنبه موکول کنید، چراکه نرخ بلیط هواپیما در این روزها معمولاً در بالاترین میزان خود قرار دارد و رزرو بلیط در این زمان ممکن است از نظر اقتصادی کار منطقی نباشد. در عوض می‌توانید بلیط خود را در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با قیمتی منصفانه خریداری کنید.
اما چه سایتی برای رزرو ارزان‌ترین بلیط هواپیما از سوی کارشناسان حوزه گردشگری توصیه می‌شود؟ پاسخ سایتی است که امکان مقایسه قیمت صدها بلیط هواپیما از شرکت‌های هواپیمایی مختلف و آژانس‌های مسافرتی گوناگون را برای مسافران فراهم ‌سازد: سفرمارکت که بازار آنلاین گردشگری کشور و موتور جستجوی تخصصی جهانگردی نیز نامیده می‌شود، چند سالی است که فرآیند خرید بلیط هواپیما ارزارن از سفرمارکت را به چند کلیک ساده تقلیل داده و از نهایت ظرفیت اینترنت جهت ارائه خدماتی رضایت‌بخش به مسافران بهره جسته است. این شرکت با کسب تمامی مجوزها و نمادهای الکترونیکی و همکاری با بیش از ۱۹۰۰ آژانس مسافرتی، تمامی نیاز گردشگران اعم از خرید بلیط هواپیما، بلیط قطار، رزرو هتل و تور گردشگری را برآورده ساخته و به وعده‌ی خرید اینترنتی بلیط هواپیما ارزان جامه‌ی عمل پوشانده است.

خرید بلیط هواپیما در چه زمانی توصیه نمی‌شود؟

افزون بر موارد مذکور که به بدترین زمان خرید بلیط هواپیما براساس صرفه‌ی اقتصادی پرداخته است، گاهی نیز شرایط مسافران به گونه‌ای است که استفاده از دیگر وسایل حمل و نقل به جای هواپیما برای آن‌ها سودمندتر خواهد بود. به عنوان مثال به مسافرانی که به اختلال آکروفوبیا یا بلندی‌هراسی دچارند، توصیه می‌شود که پیش از خرید بلیط هواپیما، برای حل مشکل خود اقدام کنند تا در طول سفرهای هوایی طولانی‌مدت دچار حملات هراس و وحشت‌زدگی نگردند. همچنین به افرادی که به بیماری‌هایی از قبیل ترومبوز سیاهرگی عمقی شدید و عارضه مزمن انسدادی ریوی مبتلا هستند، پیشنهاد می‌شود که پیش از خرید بلیط هواپیما حتماً با پزشک خود مشورت کرده و در صورت عدم تائید پزشک مبنی بر استفاده از وسایل حمل و نقل هوایی، از دیگر روش‌های جابجایی استفاده کنند.
کسانی که قصد دارند بار اضافی زیادی را در سفر با خود حمل کنند نیز خرید بلیط هواپیما توصیه نمی‌شود، چراکه هر مسافر تنها قادر است میزان بار محدودی را که توسط ایرلاینی معین در نظر گرفته شده است، با خود حمل کند و در صورت عدم توجه و رعایت این قانون باید هزینه هنگفتی را بابت اضافه‌بار بپردازد. این مسئله برای جابجایی مایعات نیز صدق می‌کند و حمل و نقل هوایی میزان مشخصی از مایعاتی خاص (بیش از ۱۰۰ میلی‌گرم) غیرمجاز است و حتماً باید با هماهنگی مسئولین فرودگاه صورت پذیرد.