آفتاب

قبل از خرید موزاییک به این نکات توجه کنیدموزاییک ها، از جمله نخستین نوع کفپوش ها هستند. این کفپوش ها بتنی امروزه از مواد و مصالح مختلفی ساخته می شوند. به همین دلیل تنوع گسترده ای دارند. با این حال مواد اصلی ساخت موزاییک را می توان سیمان، آب و مواد افزودنی دانست.

برای خرید موزاییک باید با پارامتر های مختلفی آشنا شوید. سپس با توجه به آن ها و در نظر گرفتن نیاز های خود، بهترین نوع موزاییک را انتخاب کنید. در ادامه مهم ترین فاکتور های خرید موزاییک  را شرح داده ایم. همچنین می توانید با کارشناسان پارسیان برای خرید بهترین موزاییک ها مشورت کنید.

موزاییک را برای چه هدفی خریداری می کنید

موزاییک ها، از جمله نخستین نوع کفپوش ها هستند. این کفپوش ها بتنی امروزه از مواد و مصالح مختلفی ساخته می شوند. به همین دلیل تنوع گسترده ای دارند. با این حال مواد اصلی ساخت موزاییک را می توان سیمان، آب و مواد افزودنی دانست. در حال حاضر کاربرد موزاییک را می توان به حیاط ها، پیاده رو ها و ... محدود ساخت. برای خرید موزاییک ها باید به هدف خود توجه کنید. دلیل این امر، این است که موزاییک های زیر سقف با موزاییک های محیط باز متفاوت هستند. هر کدام از این موزاییک ها ویژگی های خاصی دارند و باید مطابق با نوع کاربرد، خریداری شوند.

آیا سختی موزاییک برای شما مهم است؟

از دیگر نکات مهم خرید موزاییک، می توان به سختی آن اشاره کرد. میزان سختی در واقع همان استحکام و ضخامت موزاییک ها است. برای ارزیابی این پارامتر باید بدانید که موزاییک ها از دو لایه تشکیل می شوند. لایه نخست، ترکیبی از پودر سنگ، آب و سیمان است. این لایه ضخامت کمی دارد.
به همین دلیل برای افزایش ضخامت و استحکام موزاییک ها، از لایه دیگری استفاده خواهد شد. لایه دوم علاوه بر ترکیبات لایه اول، دارای مقدار قابل توجهی ماسه است. این امر ضخامت و میزان سختی موزاییک را افزایش خواهد داد. از این جهت اگر به دنبال خریداری موزاییک هایی با درجه سختی بالا هستید، به حجم ماسه به کار رفته در ساخت آن توجه کنید.

آیا زیبایی موزاییک برای شما مهم است؟

یکی از پارامتر های مورد نظر مشتریان، زیبایی ظاهری موزاییک ها است. امروزه ظاهر موزاییک ها اهمیت بیشماری دارد. دلیل این امر را می توان نقش گسترده آن ها در معماری محیط دانست. به همین موزاییک های رنگی و طرح دار بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. برای ساخت موزاییک های رنگی، از رنگ های افزودنی استفاده می شود.
 همچنین با اضافه کردن سنگ های رنگی خورد شده، می توان ظاهر موزاییک ها را جلا بخشید. در حال حاضر موزاییک ها در رنگ و طرح های متنوع تولید می شوند. به همین دلیل می توانید مطابق با سلیقه خود آن ها را خریداری کنید.


 خرید موزاییک

آیا ضد آب بودن مهم است؟

خاصیت ضد آب بودن یکی دیگر از فاکتور های موثر برای خرید موزاییک است. ساختار موزاییک های ضد آب نیز مشابه با موزاییک های معمولی است. با این تفاوت که از افزودنی های پلیمری در آن ها استفاده شده است. این افزودنی ها، موجب می شوند تا آب به داخل موزاییک نفوذ نکند. در واقع این موزاییک ها آب و رطوبت را جذب نخواهند کرد. به همین دلیل برای محیط های بدون سقف مناسب هستند. موزاییک های ضد آب معمولا برای کف سازی پیاده رو ها و روف گاردن ها کاربرد خواهند داشت.

چه نکات دیگری را باید رعایت کرد؟

برای خریداری موزاییک ها، علاوه بر نکات ذکر شده باید پارامتر های دیگری را نیز در نظر بگیرید. یکی از این پارامتر ها، کیفیت موزاییک است. کیفیت موزاییک ها را نمی توان از ظاهر آن ها تشخیص داد. دلیل این امر، این است که کیفیت موزاییک به مقدار سیمان آن وابسته است. بنابراین موزاییکی باکیفیت است که در ساخت آن سیمان بیشتری استفاده شده باشد. البته می توانید با توجه به گوشه های موزاییک به کیفیت آن پی ببرید. موزاییک های بی کیفیت در هنگام جابجایی دچار شکستگی در گوشه و لبه می شوند.

توجه به قیمت موزاییک ها و عوامل تاثیر گذار بر آن

قیمت موزاییک ها از مهم ترین فاکتور های خریداری آن ها است. اغلب مشتریان به دنبال موزاییک هایی با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه هستند. البته عوامل مختلفی بر قیمت موزاییک ها تاثیر می گذارند. یکی از این عوامل را می توان نوع دستگاه ساخت موزاییک دانست.
به گونه ای که می توان گفت موزاییک های ساخته شده توسط دستگاه های اتوماتیک، گران تر از نمونه های ساخته شده با دستگاه دستی هستند. نوع سنگ و نمره آن نیز از دیگر عوامل موثر بر قیمت موزاییک ها هستند. در حال حاضر موزاییک های سنگ مرمر را گران ترین نوع موزاییک می دانند.

خریداری موزاییک ها متناسب با شرایط اقلیمی محل زندگی شما

برای خرید موزاییک ها باید به شرایط اقلیمی محل زندگی خود دقت کنید. موزاییک هایی که برای آب و هوای سرد و مرطوب مناسب هستند، باید مقاوت بالایی در دمای پایین داشته باشند. در این شرایط اقلیمی، موزاییک های پلیمری در اولویت خواهند بود. همچنین برای اقلیم گرم و خشک نیز بهتر است از موزاییک هایی با سطح صاف و صیقلی استفاده کنید. نظافت این موزاییک ها راحت تر و استحکام آن ها در برابر نور خورشید بیشتر است.


 خرید موزاییک

موزاییک های مناسب حیاط

اغلب حیاط ها مسقف نیستند. به همین دلیل باید از موزاییک هایی با درجه سختی و استحکام بالا برای آن ها استفاده کنید. یکی از بهترین مدل های موزاییک برای حیاط، موزاییک های واش بتن هستند. این موزاییک ها در برابر شرایط اقلیمی، مقاومت بسیار زیادی دارند. استفاده از موزاییک های پرسی نیز برای حیاط مناسب خواهد بود. البته بهتر است برای قسمت های پیاده رو در حیاط ها یا اماکن عمومی، از موزاییک های ویبره ای استفاده شود.

قبل از خرید موزاییک به این نکات توجه کنید

قبل از انتخاب و خرید موزاییک، حتما به محیط کاربری آن توجه کنید. بهترین موزاییک ها برای محیط های مسقف نظیر پارکینگ، موزاییک های صاف و بدون برجستگی هستند. همچنین بهتر است برای محیط های عمومی نظیر پیاده رو ها از موزاییک های طرح دار و برجسته استفاده کنید. این موزاییک ها از سُر خوردن افراد جلوگیری می کنند. میزان تحمل وزن توسط موزاییک نیز قبل از خریداری آن ها باید مشخص شود.
نتیجه گیری
خرید موزاییک، از مهم ترین فرایند های ساخت و ساز است. امروزه اکثر معماران و پیمانکاران به دنبال موزاییک هایی با دوام بالا هستند. خریداری این موزاییک ها از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه تر خواهد بود. شما می توانید با مراجعه به وبسایت پارسیان اطلاعات جامعی را در مورد انواع موزاییک به دست آورید. قطعات سیمانی پارسیان، در حال حاضر به عنوان بهترین تولید کننده موزاییک در ایران شناخته می شود.