آفتاب

با انواع مکنده ها آشنا شویدمکنده ها همان‌طور که از نامشان مشخص است قادر هستند هوا، آب و سایر سیال‌ها را مکش کنند. برخی از مکنده ها جهت انتقال مواد استفاده می‌شوند و حجمی از مواد را از نقطه‌ای به نقطه دیگر انتقال می‌دهند. این در حالی است که برخی دیگر از مکنده ها قادرند تا حجم مواد مکش شده را در کیسه و یا سطل‌های خود تخلیه کنند.

انواع مکنده ها

همان‌طور که اشاره‌شد در مکنده هایی که وظیفه آن‌ها تخلیه و جمع‌آوری است، معمولاً با سیال‌هایی همچون گردوغبار، دود و بو سروکار داریم که دود و بو توسط فیلترهای مخصوص، تصفیه و هوای پاک به محیط باز گردانیده می‌شود اما در جمع‌آوری گردوغبار، توسط فیلتر، غبار ابتدا تخلیه‌شده و هوای پاک به محیط بازمی‌گردد

مکنده گردوغبار صنعتی

از متداول‌ترین مکنده ها می‌توان به مکنده گردوغبار صنعتی اشاره نمود که در بیشتر کارگاه و کارخانه‌ها رد پایی از آن‌ها دیده می‌شود. دستگاه مکنده گرد غبار صنعتی توسط شلنگ‌های خرطومی فنردار به ماشین‌آلات صنعتی متصل می‌شود تا گرد غبار ناشی از آن‌ها را در کسری از ثانیه جمع‌آوری کند. معمولاً در دستگاه‌های دورکن، لبه چسبان، سی ان سی و دیگر ماشین آات صنایع چوب، جای لوله‌های 10 یا 15 سانتیمتری برای اتصال به مکنده تعبیه‌شده است.


 مکنده


در برخی  دیگر از ماشین‌آلات که جایی برای اتصال لوله خرطومی در آن‌ها وجود ندارد، با قرار دادن هود در بالای آن‌ها و اتصال هود به دستگاه مکنده، هرگونه گرد غبار اطراف هود توسط مکنده جمع‌آوری می‌شود.
نکته‌ای که در انتخاب مکنده ها باید در نظر گرفته شود، میزان قدرت مکش و سرعت آن است. از این خاطر داشتن یک مکنده صنعتی قوی و استفاده از تصفیه کننده هوای صنعتی می‌تواند محیط کار ایزوله شده‌ای را ایجاد کند.

مکنده صنعتی قوی

نقشی که یک مکنده صنعتی قوی ایفا می‌کند ارتباط مستقیمی با میزان حجم مکش و سرعت آن دارد. در جاروبرقی‌های خانگی و صنعتی، سرعت مکش از اهمیت بالایی برخوردار است  ازآنجایی‌که حجم بسیار کمی از گردوغبار به‌طور هم‌زمان توسط جاروبرقی ها مکش می‌شوند، میزان دبی و یا حجم مکش در اولویت دوم قرار می‌گیرد، جاروبرقی باید در سریع‌ترین زمان حجم کمی از غبار را مکش کند. اما در یک مکنده صنعتی قوی علاوه بر سرعت مکش، حجم مکش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است از این خاطر به‌جای یک لوله سه سانتی جاروبرقی با یک لوله 15 تا 20 سانتیمتری مکنده صنعتی سروکار داریم.


 مکنده

افزایش حجم و سرعت مکش

مکنده گردوغبار صنعتی ، سرعت و حجم مکش خود را مدیون میزان توان الکتروموتور، پروانه فلزی مخروطی شکل، سانتریفیوژ استاندارد و درنهایت میزان سطح گستردگی فیلترهای خود است. به همین خاطر در خرید مکنده کارگاهی باید به تمامی پارامتر های یک مکنده صنعتی قوی توجه نمود. یک مکنده استاندارد میبایست از بهره‌وری بالایی برخوردار باشد. داشتن تمام موارد یادشده، بهره‌وری مکنده را افزایش می‌دهد. این در حالی است که داشتن یکی از پارامترهای فوق به‌تنهایی می‌تواند تأثیر بسیاری در میزان مکش دستگاه داشته باشد اما ثبات در مکش و عملکرد بالا نیازمند تمامی گزینه‌ها است.وبگردی