آفتاب

نحوه مطالعه درس فیزیک برای شرکت در کنکوربه‌طور کلی در دروس اختصاصی، حل سؤال و تمرین بیشتر، از خواندن مطالب تأثیر بیشتری دارد.

*دانش‌آموزانی که کلاس‌های کنکور نمی‌روند و  تنها به درس معلم مدرسه اکتفا می‌کنند: این عزیزان بهتر است ابتدا از روی یک کتاب کمک درسی خوب شروع به آموزش کامل مطالب کنند، سپس حتماً ابتدا به حل مسائل و تمرین‌های کتاب درسی بپردازند سپس حل سؤالات کنکورهای سال‌های قبل و در نهایت به شرط اینکه کاملاً به روی این مسائل قدرتمند شدند می‌توانند از کتاب تست جدید دیگری استفاده کنند اما به شدت تأکید می‌کنم تا وقتی کامل بر روی تمرین‌های کتاب درسی و سپس سؤالات کنکورهای سال‌های قبل کامل قدرتمند نشده‌اید به هیچ وجه سراغ کتاب تست جدید نروید.
 
*اما دانش‌آموزانی که از معلم‌های کنکوری و کلاس‌های کنکوری استفاده می‌کنند بهترین حالت ممکنه این است که ابتدا بر روی جزوه معلم خود تسلط کامل پیدا کنید سپس تست‌ها و تمرین‌های خود معلم را بررسی کنید و تسلط کامل پیدا کنید پس با همان شرایط گفته شده در فوق ادامه دهید یعنی بر روی تست‌های کنکورهای سال‌های قبل و نهایتاً کتاب تست جدید تسلط بیابید.
*نکته بعدی این است که مطالب فیزیک دهم و یازدهم و دوازدهم ارتباط خیلی چندانی با هم ندارند بنابراین احتیاجی به ترکیبی خواندن فصل‌ها نیست. اما گاهی اوقات بعضی از مطالب جزئی هستند که به هم ربط دارند مثلاً در فصل نوسان و موج از مفاهیم حرکت‌شناسی باید کمی استفاده شود یا مثلاً در مباحث مغناطیس و القا کمی می‌توان از مباحث حرکت‌شناسی و دینامیک (قوانین حرکت) استفاده کرد که پیشنهاد بنده این است که ابتدا مباحث فیزیک هر سال را کاملاً مجزا بخوانید. (مثلاً کل حرکت‌شناسی را بدون توجه به باقی فصل‌ها کامل تسلط پیدا کنید، سپس کل دینامیک و به ترتیب باقی فصل‌ها)
سپس به سراغ مسائل ترکیبی بین فصل‌ها بروید.
*در ارتباط با حفظ کردن برخی فرمول‌ها، پیشنهاد می‌کنم از روی فرمول‌ها چندین بار با تمرکز کامل بنویسید این کار باعث می‌شود فرمول‌ها براحتی در ذهن شما حک شوند.
*هنگام حل تست‌ها و تمرین‌ها بسیار دقت کنید حتماً پله‌پله جلو بروید یعنی ابتدا با مسائل ساده‌تر شروع کنید سپس به سراغ مطالب و مسائل سخت‌تر بروید.
 
*در آخر تذکر می‌دهم، این مورد را در نظر داشته باشید که از هیچ دانش‌آموزی انتظار نمی‌رود، در ابتدا بتواند تمام سؤالات و تست‌ها را حتی تست‌های ساده را براحتی حل کند پس اگر نتوانستید تست‌ها را راحت حل کنید اصلاً‌نگران نباشید بلکه فقط این مهم است که شما حتی اگر تستی را غلط حل کردید یا نتوانستید حل کنید، پاسخ‌نامه تشریحی این تست را کامل بررسی کنید تا مطلب را کامل بفهمید تا اگر دفعه بعدی مشابه این تست را دیدید، براحتی بتوانید آن را حل کنید.
بطور کلی اگر از هر مبحثی که شما می‌خواهید تست حل کنید، بتوانید نیمی از تستها را خودتان حل کنید این بدان معناست که شما آن مطلب را نسبتاً‌خوب آموخته‌اید و طبیعی است که با تست‌های بیشتر می‌توانید آن مطلب را کامل‌تر یاد بگیرد.
برای استفاده از کلاس های فیزیک با اساتید مجرب میتونید از کلاس های فیزیک آموزشگاه کنکور آنلاین آکادمی تخته سیاه استفاده کنید . همچنین میتوانید برای آشنایی بیشتر با رشته تجربی و رشته ریاضی به سایت ما مراجعه کنید